Polska, Europa, świat - tak wygląda droga do sukcesu firmy ILC Automation, polskiego potentata w dziedzinie robotyki. O swojej działalności opowiada Łukasz Ciecharowski, prezes firmy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak wyglądała droga do obecnej pozycji na rynku?

Po ukończeniu studiów pracowałem w branży nowoczesnych technologii. W pewnym momencie narodził się w mojej głowie pomysł tworzenia zupełnie innych maszyn niż do tej pory. I tak już od 6 lat tworzę swój projekt, który jest sukcesywnie rozwijany. W tej chwili zajmujemy się tworzeniem robotów prototypowych dla branży automotive i jest to główny trzon naszej działalności. Budujemy bardzo precyzyjne, zrobotyzowane stacje montażowe, roboty do primerowania szyb oraz zaawansowane systemy automatycznego cięcia. Na tej bazie zbudowaliśmy swoją markę, która odznacza się rzetelnością i jakością w swoich realizacjach. Ważnym aspektem jest dla nas tożsamość. Pochodzimy z polskiego zagłębia automatyki – Ostrowa Wielkopolskiego. To właśnie tutaj istnieje najwięcej firm z tej branży, które mają wiele osiągnięć w dziedzinie wdrażania technologii automatycznych. To przekłada się na niezwykle cenny kapitał ludzki i pozwala rozwijać technologie w różnych dziedzinach gospodarki.

Proszę opowiedzieć, jakie projekty Państwo obecnie realizują.

Naszym najnowszym dziełem jest zautomatyzowana linia do budowy zagłówków samochodowych. Choć naszym najważniejszym osiągnięciem jest opracowanie technologii primerowania szyb. Jest to, najprościej mówiąc, proces dostosowywania powierzchni szyb do lepszego ich łączenia z uszczelkami. Nasza stacja primerowania sprawia, że uszczelki o wiele lepiej przywierają do szyb, niż miałoby to miejsce bez tego procesu. Co najważniejsze, jesteśmy jedną z trzech firm w Europie oraz jedyną w Polsce, które specjalizują się w tej technologii. Poza Polską działamy również na innych rynkach europejskich. W Niemczech tworzymy obecnie kilka realizacji dla Gigafactory Tesli w Berlinie. Swoje realizacje prowadzimy również w Rumunii i w Serbii.

W jakim kierunku chcą Państwo pokierować swój rozwój?

W tej chwili najważniejszą kwestią jest dla nas otwarcie nowej siedziby, większej o ponad 1000 m kw. Będzie to nasza architektoniczna wizytówka. Zmiana powierzchni zakładu pozwoli nam podnieść możliwości produkcyjne i będziemy mogli tworzyć większe linie i większe projekty. Jest to o tyle istotne, że chcemy dostarczać roboty do nowych branż, a to wymaga miejsca. W kwestii technologicznej chcemy wprowadzić kilka innowacji w zakresie primerowania oraz cięcia, by podnieść efektywność tych procesów oraz wpłynąć na ograniczenie kosztów realizacji projektów. Oprócz tego chcemy tworzyć różnorodne linie montażowe do nowych gałęzi gospodarki. Celem nadrzędnym jest zwiększenie zakresu naszych usług, by jakość naszych realizacji cieszyła nowych klientów. Najlepszym świadectwem naszej innowacyjnej działalności jest Polska Nagroda Innowacyjności 2022. Ten tytuł mobilizuje nas do dalszych działań i udoskonalania swoich technologii.

Rozmawiał Robert Przeliorz

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.