Naukowcy od lat skupiają się na innowacjach, które mają wspomóc i ułatwić życie całej ludzkości. Spółka MediSensonic to jeden z nowatorskich podmiotów, który wprowadza na rynek bezpieczne i bezinwazyjne rozwiązania diagnostyczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Firma łączy medycynę z fizyką, rozwijając techniki mikrofalowe i fotooptyczne do monitorowania parametrów życiowych w organizmie człowieka.

Panie Prezesie, jak mógłby Pan opisać firmę MediSensonic?

Najszybciej rozwijająca się w Polsce spółka w branży Medtech…

…bez zastanowienia?

Tak. Nazywam się Robert Gromada i mam przyjemność oraz zaszczyt prowadzić firmę MediSensonic, która zrewolucjonizuje diagnostykę medyczną na całym świecie.

W takim razie czym dokładnie się Państwo zajmują?

Jesteśmy firmą technologiczną, która działa w obszarze bezpiecznych i bezinwazyjnych rozwiązań diagnostycznych. Działamy w branży Medtech, wyprzedzając światową konkurencję w zastosowaniu technik bezinwazyjnego pomiaru. Staramy się znaleźć rozwiązania na trzy tzw. Święte Graale w medycynie, tj.: bezinwazyjny pomiar poziomu cukru we krwi, bezmankietowy pomiar ciśnienia i diagnozowanie problemów kardiologicznych przy jednoczesnej diagnozie płuc. Pomiar poziomu cukru bezinwazyjnie jest czymś zupełnie nowym, ułatwi życie niejednemu pacjentowi. Jest to jeden z projektów, który na stałe zmieni oblicze medycyny. Innymi zaawansowanymi projektami są m.in. projekt w stomatologii, który jest skierowany do pomiaru żywotności miazgi zęba oraz materac terapeutyczno-diagnostyczny. Służy on do diagnostyki bezdechu i robimy go wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, z prof. Dariuszem Nowakiem. Jeżeli materac wykryje bezdech, nie tylko poinformuje pielęgniarkę, ale również uruchomi skuteczną terapię, która wyprowadzi człowieka z tego stanu. Staramy się skupić na łączeniu fizyki z diagnostyką medyczną. Naszym głównym zadaniem jest rozwijanie technik mikrofalowych w projektach diagnostycznych. Techniki te służą nam do monitorowania parametrów życiowych w organizmie człowieka, ale również wspomagają wykrywanie chorób cywilizacyjnych.

Czy można się do Państwa zgłosić z własnym projektem?

Mamy kilka projektów, które są naszymi kontraktowymi projektami komercyjnymi. Prowadzimy również współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Tak jak wspomniałem zajmujemy się mikrofalami, dlatego rozwijamy technikę radarową do diagnostyki człowieka.

Jednym z komercyjnych projektów było stworzenie komory pomiarowej w obszarze ultradźwięków jak i fal elektromagnetycznych. Badamy wpływ tych sygnałów (odstraszanie) na niektóre owady. Posiadamy też innowacyjne projekty, które po prostu przejmujemy z rynku do dalszego rozwoju. Współpracujemy z firmami zewnętrznymi, ale głównie skupiamy się na własnych pomysłach i naszej kreatywności.

Czy do tworzenia innowacji potrzebny jest zespół specjalistów? Jak to wygląda w MediSensonic?

Tak, do rozwoju firmy w dziedzinie Medtech potrzebny jest interdyscyplinarny zespół profesjonalistów i specjalistów patrzących szeroko na świat i pojawiające się na nim wyzwania w diagnostyce medycznej. Czerpiących wiedzę z każdej dziedziny – wykorzystując najlepsze czynniki w swojej branży. Jesteśmy firmą, która zatrudnia ponad 40% osób z tytułem naukowym. Silnie współpracujemy także z inżynierami i naukowcami, m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej oraz z uczelni medycznych w Polsce. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie również sami tworzyć wnioski projektowe i pozyskiwać środki zewnętrzne na ich realizacje.

Czy któryś z wymienionych wcześniej projektów jest Pana „oczkiem w głowie"?

Jestem zaangażowany w każdy nasz projekt, a wszystkie z nich są przyszłością diagnostyki medycznej na poziome globalnym.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

Wiemy, że tak wysoce rozwiniętych firm jak nasza, nie ma zbyt wiele w Europie, dlatego dążę do tego, aby firma MediSensonic stała się najlepszą z nich. Wykorzystanie technik mikrofalowych i fotooptycznych w różnych dziedzinach życia wchodzi obecnie do wielu innowacyjnych produktów pojawiających się na rynku. Są one dostępne i znajdują się na topie nowoczesnych rozwiązań . Mierzymy bardzo wysoko, dlatego stawiam na doświadczonych, zaangażowanych ludzi o nieprzeciętnym i interdyscyplinarnym podejściu do nowych wyzwań.

Rozmawiała Karolina Wieczorek

embed

medisensonic.com

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem