Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie jest silnie rozwijającą się spółką. O planach na przyszłość oraz trosce o pracowników opowiada prezes firmy, Henryk Drzewiecki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Są Państwo niezwykle silnie rozwijającą się spółką miejską, skąd to wynika?

Myślimy długofalowo o rozwoju firmy i między innymi dlatego złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie i udzielenie pożyczki na budowę biogazowni na 22 tysiące ton odpadów. Inwestycja ta będzie obejmowała również budowę stacji ładowania pojazdów, dzięki czemu nasi kontrahenci będą mieli możliwość zaopatrzenia się w ekologiczne paliwo do swoich pojazdów, a my jako zakład nie będziemy mieli potrzeby magazynowania gazu. W zaawansowanym stopniu jest także przeniesienie kompostowni, przy jednoczesnym jej unowocześnieniu i poprawie jakości otrzymywanego ulepszacza do gleby. Kolejną inwestycją jest druga linia spalarni. Będzie ona większa od obecnej, bo o przepustowości 118 tysięcy ton odpadów rocznie.

Inwestują Państwo również w rozwój pracowników, jako podstawę działalności spółki. Proszę o tym więcej opowiedzieć.

Miesiąc temu został udostępniony nowy budynek socjalny dla naszych pracowników. Trwają jeszcze tylko prace porządkowe oraz zagospodarowanie terenu wokół niego. Układane są chodniki do wejść do budynku oraz alejki ułatwiające poruszanie się pomiędzy infrastrukturą zakładu. Powierzchnia budynku to około 200 m2, jest on nowoczesny i przeznaczony w pełni jedynie dla pracowników, a właściwie Pań pracujących w naszym zakładzie. Znajdują się tam szatnie, natryski, czy też część socjalna z pełni wyposażoną kuchnią. Jednocześnie przy budowie na dachu konstrukcji zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne i ogrzewanie pochodzi jedynie z tego źródła energii. Ponadto jest zastosowana pełna termoizolacja ścian, okien oraz nowoczesny system wentylacyjny.

MZGOK Sp. z o.o. w Koninie
MZGOK Sp. z o.o. w Koninie 

Otrzymali Państwo nominację do nagrody Rzetelny Pracodawca 2022. Co to oznacza dla zarządu spółki?

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Jako zarząd zawsze dbamy o naszych 158 pracowników. Po zeszłorocznych najlepszych wynikach w spółce, podzieliliśmy się zyskami z pracownikami poprzez przyznanie premii rocznych. Ponadto w dniu 4 czerwca organizujemy dla wszystkich pracowników galę. Odbędzie się ona z okazji minionego dnia Pracownika Komunalnego, 20-lecia powstania naszej sortowni oraz 7-lecia naszej spalarni. Niestety z powodu pandemii nie świętowaliśmy 5 rocznicy funkcjonowania spalarni, ale każda rocznica jest dobra, abyśmy podzielić się dobrymi informacjami i uhonorować pracowników.

Rozmawiała
Dorota Solczak

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.