Bez wątpienia zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Praca, pandemia, wojna, niepewność, stres - to wszystko i wiele innych czynników wpływa na zdrowie i często powoduje kryzysy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

…z pomocą przychodzi aplikacja HearMe, która zrodziła się z doświadczenia i pasji, by zmienić świat oraz dobrostan pracowników. Rozwiązanie trójki doświadczonych w branży technologicznej osób, którzy walczą o spokojniejsze głowy pracowników.

Jakie były początki działalności firmy HearMe?

Działalność rozpoczęliśmy w 2020 roku. Muszę zacząć od tego, że tak naprawdę każdy z nas ma prywatną historię bądź bliskiej osoby związaną ze zdrowiem psychicznym, po prostu stworzyliśmy rozwiązanie, które wielu z nas potrzebowało dużo wcześniej. Kryzys zdrowia psychicznego w zatrważającej większości związany jest z pracą. Swoje działania rozpoczęliśmy intensywnie chwilę przed pandemią, a kiedy okazało się, że czeka nas długa walka z wirusem postanowiliśmy jak najszybciej ruszyć z naszym projektem. Zespół stworzyliśmy w styczniu 2020 roku, a już w maju mieliśmy spółkę i zatrudnialiśmy specjalistów. Pierwsze kwartały 2020 roku były dość trudne w kontekście przekonania do naszej usługi pracodawców. Budżety HR-owe były zamrożone na poczet oszczędności, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Droga, która doprowadziła nas do sukcesu była trudna i kręta. Przez pierwsze miesiące wykonywaliśmy przede wszystkim pracę edukacyjną oraz sprzedażową.

Jak działa Państwa aplikacja?

Po ustaleniu warunków współpracy z daną firmą wysyłamy unikalny link rejestracyjny. Nasza aplikacja jest webowa, oznacza to, że nie trzeba jej pobierać na telefon tylko można otworzyć w wyszukiwarce. Pracownik otrzymuje od działu HR link oraz zakłada w pełni anonimowe konto. Na początku użytkownik aplikacji wypełnia ankietę z jakimi wyzwaniami się mierzy i na tej podstawie zostaje „sparowany" z najbardziej pasującym specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, czy business coachem. Od tego momentu pracownik ma pełen dostęp do kalendarza specjalisty i jest w stanie wybrać odpowiedni dzień oraz godzinę na spotkanie. Co ważne, jest również możliwy wybór odpowiedniej formy, która najbardziej mu pasuje – wideo, audio lub czat. Staramy się, aby nasza obsługa była w pełni kompleksowa i przyjazna dla pracowników.

Czy pracodawcy również korzystają z Państwa rozwiązania?

Zarządy, menagerowie czy dyrektorzy jak najbardziej korzystają z HearMe. Posiadamy specjalistów, którzy mają doświadczenia z pracą z członkami z wyższego szczebla zawodowego w firmach. Oprócz tematów stricte terapeutycznych, te osoby często przychodzą do nas z tematami biznesowymi. Bardzo ważna jest dla nas współpraca z biznes mentorami, którzy w trudnych chwilach są w stanie wspierać naszych klientów.

Czy w Polsce temat zdrowia psychicznego pracowników jest coraz bardziej zauważany przez pracodawców?

W czasie pandemicznym temat zdrowia psychicznego wśród dzieci i dorosłych był szeroko komentowany, co wpłynęło również na większą świadomość pracodawców jak ważne jest holistyczne podejście do życia. Od czasu pandemii zrobiliśmy niewyobrażalny skok świadomościowy. Bardzo dużo pracodawców chce realnie pomóc swoim pracownikom i ich wspierać. Firmy zostają z nami na długo i inwestują w naszą usługę. Pracownicy chętnie korzystają i chwalą możliwość przepracowania swoich kryzysów. Myślę, że w temacie zdrowia psychicznego jest jeszcze przed nami ogrom pracy, dlatego nasza firma, pomimo świetnych wyników, dalej prowadzi działalność edukacyjną w tym temacie. Warto podkreślić, że niezmiennie na pierwszym miejscu problemów wśród pracowników jest niepokój o przyszłość.

Co jest najważniejsze w dbaniu o zdrowie psychiczne pracowników?

Rozmowa. Chciałabym zaznaczyć, że darmowym i najlepszym sposobem na pierwsze kryzysy wśród pracowników jest rozmowa. Nic nie kosztuje, a nie zdajemy sobie sprawy z jej siły. Wsparcie zdrowia psychicznego w miejscu pracy kojarzy się z niemałymi wydatkami, a tak naprawdę jest dużo rzeczy, które można zrobić za darmo. Jednocześnie warto podkreślić, że jako pracodawcy powinniśmy być otwarci na rozmowę i na odpoczynek swoich pracowników. Natomiast najważniejsze jest danie do zrozumienia naszym pracownikom, że ich zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

Z Katarzyną Gryzło CEO firmy HearMe,
rozmawiała Karolina Wieczorek.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.