Rozmowa z Ryszardem Borowskim, wójtem Gminy Koneck.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czym dla Pana jest rola wójta gminy Koneck?

– Rola wójta to dla mnie wielkie wyzwanie oraz bardzo odpowiedzialna funkcja. To praca z woli mieszkańców i dla mieszkańców. Uważam, że jeżeli jak najlepiej wypełnię oczekiwania ludzi, którzy na mnie głosowali, ale również tych, którzy nie głosowali – bo muszę się liczyć ze wszystkimi mieszkańcami – to wtedy uznam, że spełniłem swoją rolę. Nie jest to łatwe, bo łatwiej jest czasem coś powiedzieć niż tego dokonać. Wydaje mi się, że staram się spełniać i wypełniać te zadania, których społeczeństwo oczekuje. Plany są bardzo ambitne i staramy się w niebogatej gminie je realizować od wielu lat. Wydaje mi się, że widać zdecydowane postępy w naszej gminie. Postępy nie tylko w infrastrukturze, ale i w funkcjonowaniu urzędu.

Co stoi za konsekwentnym i efektywnym rozwojem gminy?

– Na pewno logiczne myślenie, poszukiwanie rozsądnych i nowatorskich rozwiązań oraz staranie się o dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej i krajowych programów. Staramy się prowadzić dość restrykcyjną politykę finansową i każdą złotówkę oglądamy kilkukrotnie zanim ją wydamy i z reguły nie decydujemy się na żadne inwestycje bez dotacji zewnętrznej. Pieniądze gminne traktujemy jako środki przeznaczone na wkład własny do realizacji kolejnych zadań. To oczywiście nie jest łatwe. Przede wszystkim trzeba stworzyć odpowiedni projekt, który uzyska pozytywną ocenę, by zakwalifikować się do przyznania środków zewnętrznych, a konkurencja jest duża. Determinuje mnie chęć tworzenia coraz lepszej do życia i atrakcyjniejszej gminy, która będzie konsekwentnie się bogacić. Musimy przeciwdziałać niżowi demograficznemu i emigracji mieszkańców, nie tylko dla dobra społeczeństwa, ale też budżetu. Udział w podatku od osób fizycznych to ważna część dochodu. Nie możemy przecież opierać utrzymywania się samorządu jedynie na podatku rolnym – staramy się szukać różnych alternatyw finansowania.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Jakie obecnie prowadzą Państwo inwestycje?

– Aktualnie przygotowujemy się do nowych inwestycji, ponieważ te, które zaplanowaliśmy w ubiegłych latach zostały już zakończone. Mam na myśli modernizację zespołu szkół w Konecku czy też budowę placu rekreacyjnego – jednego z największych w powiecie aleksandrowskim i w tej części województwa kujawsko-pomorskiego. W tej chwili jesteśmy w trakcie przygotowywania przetargów na budowę czterech dróg, gdzie korzystamy z dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład. Planujemy również inwestycję polegającą na przebudowie byłego gimnazjum na dom kultury i budowie szkoły muzycznej, którą już zaprojektowaliśmy. Sytuacja na rynku jest dość trudna i niestabilna, w związku z tym z niepokojem czekamy na rozstrzygnięcie przetargów oraz na poprawę sytuacji ogólnej na świecie, która będzie sprzyjała stabilizacji i rozwojowi. Bardzo szybki wzrost cen, a tym samym koszty funkcjonowania samorządów wymuszają na nas elastyczne działanie i często podejmowanie trudnych decyzji.

Jaki jest Państwa stosunek do konfliktu zbrojnego w Ukrainie?

– W gminie Koneck już jest kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy – głównie są to matki z dziećmi, rozlokowani po mieszkaniach prywatnych. Dzieci z Ukrainy uczęszczają do naszej szkoły i naszego przedszkola w Konecku. Staramy się pomagać lokalnie i w miarę naszych możliwości. Podjęliśmy działania, aby dzieci z Ukrainy mogły korzystać z dodatkowej nauki języka polskiego dla obcokrajowców (zwiększyliśmy liczbę godzin na ten cel). Mamy przygotowaną bazę dla kolejnych 20 osób w obiekcie gminnym w siedzibie OSP w Straszewie. W razie takiej dyspozycji – jesteśmy przygotowani na przyjęcie kolejnych uchodźców. Zbieramy dary, prężnie działa sztab na terenie gminy pomagający rodzinom, które przyjęły pod swój dach uchodźców. Mam nadzieję, że ten ciężki okres szybko się zakończy i będziemy mogli wrócić do spokojnego życia. Tymczasem robimy wszystko, aby się wspierać, ponieważ czynnik ludzki jest najważniejszy.

Rozmawiał
Wojciech Grabarczyk

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.