EkoPrime to spółka specjalizująca się w branży OZE, a dokładniej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Firma gwarantuje najnowszą technologię, najwyższej jakości produkty i komponenty oraz fachową instalację systemów fotowoltaicznych. O działalności oraz początkach branży mówi Prezes Spółki Bartłomiej Susik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jaki jest profil działalności EkoPrime?

Działalność firmy jest skierowana głównie na sektor OZE. Mowa tutaj o elektrowniach wiatrowych oraz w szczególności o elektrowniach fotowoltaicznych. EkoPrime zajmuje się projektowaniem i budową tego typu inwestycji w formule ITC. Co ważne, nasza firma posiada własne elektrownie fotowoltaiczne. Sami produkujemy prąd, co jest sporym ułatwieniem. Jesteśmy również pomocą dla każdego z naszych Klientów w momencie, gdy starają się oni o niezbędne finansowanie. W skrócie EkoPrime to kompleksowa obsługa przyszłych prosumentów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z branżą OZE, ale również partner do realizacji projektów w tej branży. Świadczymy również usługi serwisowe. Oprócz budowy i uruchomienia elektrowni sprawujemy pieczę nad nią i jej pracą przez kolejne lata. Nasza firma jest kompleksową formacją, która pomoże pozyskać finansowanie, zrealizować projekt, uruchomić go, jak również dbać o jego bezawaryjność i dobrą kondycję.

Od czego się to wszystko zaczęło? Skąd pomysł na tego typu działalność?

Wszystko zaczęło się około 10 lat temu, a dokładnie w 2012 roku, kiedy zdecydowałem się na wyjazd do Niemiec. To właśnie tam zobaczyłem tę branżę, poznałem ją oraz oczywiście zacząłem w niej pracę. Po powrocie do kraju i nabytym doświadczeniu zaczęliśmy pracę w tym sektorze. Nabyte umiejętności pozwoliły mi na przełożenie jej bezpośrednio na rynek polski. Jak to często bywa początki były ciężkie. W tamtym czasie w Polsce mało kto orientował się, czym w ogóle jest branża OZE oraz instalacja fotowoltaiczna. Ludzie nie wiedzieli do czego ona służy i jakie korzyści może przynieść. Kiedyś pierwsze spotkanie z Klientem polegało na wdrożeniu go w temat branży OZE i wytłumaczeniu, na czym polega produkcja takiego prądu, z czego się składa instalacja, jak ona wygląda, czym się charakteryzuje. Obecnie wszystko wygląda inaczej, a wiedza Polaków na ten temat bardzo się pogłębiła.

Do kogo skierowana jest państwa oferta?

Nasza firma jest podzielona na trzy sektory. Pierwszy to przygotowanie całego procesu inwestycyjnego. Tu odbywa się pozyskanie pozwoleń oraz stworzenie gotowego produktu. Na tę chwilę rozwijamy projekty o łącznej mocy około 500 MW. Następny sektor stworzony jest dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, który to potrzebuje dużo prądu do prowadzenia działalności. Jak wiemy w obecnych czasach koszty związane z gazem i prądem są bardzo znaczące. Skupiamy się również na budowie farm fotowoltaicznych. Przedsiębiorca to dla nas ktoś, kto zużywa dużo energii, ale również ktoś, kto chciałby produkować prąd na własne potrzeby i na potrzeby sprzedaży tej energii. Ostatni sektor to mikroinstalacje dla osób prywatnych.

Co wyróżnia EkoPrime na tle konkurencji?

Moim zdaniem wyróżnia nas ciągłość bycia w tej branży. Jesteśmy w niej nieprzerwanie od 10 lat w różnych strukturach. Ciągle zajmujemy się branżą OZE, żyjemy z niej po dziś dzień. Oprócz tego jesteśmy firmą rodzinną, co dla wielu naszych Klientów jest ważne. Cała struktura firmy i to, że jesteśmy tak długo na rynku, daje również pewną gwarancję inwestowania w tego typu źródła. Wiemy, że dzięki temu nie znikniemy z rynku, gdy przyjdzie gorszy moment. Wiemy, że ludzie to doceniają. Lata naszej ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy w branży OZE, dają nam doświadczenie i świeże spojrzenie na ten biznes z technicznego punktu widzenia. Mamy to, co najważniejsze, czyli doświadczenie poparte wiedzą.

Czym dla Pana jest jakość i efektywność w Pana branży?

To jest bardzo ważne pytanie. EkoPrime może się pochwalić 99% pozytywnych opinii. To powoduje, że wielu naszych Klientów decyduje się na współpracę właśnie z nami. Zadowoleni prosumenci przyczyniają się do dalszej pracy i naszych późniejszych sukcesów. Dla nas bardzo ważny jest aspekt jakościowy. Każdy powrót do miejsc naszych instalacji, każda akcja serwisowa, są związane z dużymi kosztami i zatrzymaniem ustalonych codziennych zadań. Z tego względu staramy się, aby tego typu interwencji było jak najmniej. Mamy wypracowane standardy współpracy z dostawcami, jak również wiemy, czego możemy się spodziewać po naszych produktach, po okresie np. 5 lat. Wszystko co robimy to praca wykonana na 100%. dzięki czemu większość naszych zadowolonych Klientów to kontakty z polecenia.

Jakimi projektami może pochwalić się EkoPrime?

W 2019 roku wybudowaliśmy największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce. Projekt został zrealizowany w ekspresowym tempie 3 miesięcy, o mocy 6 MW w miejscowości Wielbark, z czego jesteśmy bardzo dumni. Co ciekawe, obecnie realizujemy projekt o mocny 56 MW u tego samego Klienta. To potwierdza moje wcześniejsze słowa o jakości i efektywności oraz zaufaniu naszych partnerów. Kilka lat wcześniej, bo w 2016 roku mieliśmy prawie 30% udział w rynku, jeśli chodzi o elektrownie fotowoltaiczne. Było to w czasach, kiedy takie elektrownie dopiero raczkowały, a ludzie zaczynali interesować się tym tematem. Aktualnie pracujemy nad projektem o mocy 106 MW, więc gdy dojdzie do jego powstania będzie on jedną z większych inwestycji w naszym kraju.

W takim razie jak wyglądają plany na 2022 rok?

Ambitnie. Od stycznia mamy wypełniony kalendarz na nadchodzące miesiące, jeśli chodzi o inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne. Mamy zebrane projekty dla 5 Klientów, o łącznej mocy 30 MW. Oprócz tego skupiamy się na powiększeniu zespołu, aby jeszcze sprawniej wykonywać każdą instalację. Plany są takie, aby dwukrotnie zwiększyć zatrudnienie w naszej firmie. Musimy się rozwijać, żeby podołać potrzebom naszych Klientów, których wachlarz wciąż się powiększa. Nie możemy i nie chcemy stać w miejscu. Naszą największą motywacją do rozwoju są właśnie Klienci i ich ciągłe zainteresowanie nowymi projektami. Dzięki nim ten rok będzie pełen pracy, nowych realizacji i ogromnej satysfakcji.

Rozmawiała Julia Czechowicz

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.