O sukcesach polskiej spółki badawczo-rozwojowej i projektach planowanych na nadchodzący rok mówi jeden z pionierów i propagatorów druku 3D, prezes Zarządu SYGNIS S.A. Andrzej Burgs.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czym zajmuje się firma Sygnis?

Jesteśmy spółką deeptech specjalizującą się w hardware’owych projektach badawczo-rozwojowych. Wywodzimy się z branży druku 3D i wierzymy, że wiedza ma warstwy. Pracujemy nad kilkudziesięcioma projektami, rozwiązując problemy w obszarach nowych technologii przyrostowych, biotechnologii, energetyki i nanotechnologii. Obecnie jesteśmy w trakcie pracy nad kilkunastoma projektami badawczo-rozwojowymi, w tym trzema projektami dofinansowanymi przez UE.

Za przełomowy uważamy projekt dotyczący opracowania technologii druku z biomateriałów i skonstruowania biodrukarki 3D do zautomatyzowanego tworzenia bionicznych narządów, a także drugi, dotyczący skonstruowania wielofunkcyjnej hybrydowej drukarki 3D z systemem kontroli jakości w czasie rzeczywistym. Ponadto obecnie komercjalizujemy nasz projekt z lat ubiegłych – technologię Syglass. Jesteśmy ludźmi z pasją, którzy wytrwale dążą do realizacji swoich pomysłów, dostarczając najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Jakie branże głównie korzystają z druku 3D?

Drukarki 3D od lat wdrażane są do polskich zakładów przemysłowych i na linie produkcyjne. Z druku 3D korzysta przemysł wytwórczy, od energetyki po produkcję butów, a my jako hardware’owi innowatorzy jesteśmy w stanie dostarczyć przemysłowi najlepsze rozwiązania na rynku. Dysponujemy również technologią biodruku 3D. Jest to technologia addytywna, która wykorzystuje materiały zawierające żywe komórki, tzw. biotusze, do budowy złożonych, trójwymiarowych struktur. Pozwala ona na produkcję układów lab-on-a-chip i organ-on-a-chip, modeli tkankowych 3D, w tym modeli nowotworowych.

W przyszłości biodruk 3D ma pozwolić na tworzenie funkcjonalnych organów możliwych do stosowania w procedurach medycznych oraz na zastąpienie zwierząt w badaniach klinicznych. Jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do wprowadzania nowoczesnych technologii także w szkołach, dostarczając wraz z firmą Moje Bambino drukarki 3D, materiały do druku, a także pakiety gotowych lekcji dla nauczycieli, w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości".

Jak doszło do połączenia spółek Sygnis New Technologies sp. z o.o. i Mode S.A.?

W styczniu 2021 r. rozpoczął się proces odwrotnego przejęcia spółki Mode S.A. przez Sygnis New Technologies sp. z o.o. Jeszcze w tym samym roku mogliśmy z dumą ogłosić, że Sygnis pojawiło się na rynku NewConnect! Naszym celem było zbudowanie lepszej rozpoznawalności na rynku, a także możliwość pozyskania kapitału na jeszcze szybszy rozwój spółki i ekspansję.

Czym jest dla Państwa nominacja do nagrody Made In Poland?

Jesteśmy wdzięczni za uwzględnienie w programie Made In Poland. To kolejne z obfitej serii wyróżnień otrzymanych przez nas w ciągu ostatnich lat. Z dumą możemy pokazywać, że Polacy potrafią tworzyć prawdziwie innowacyjne technologie o zasięgu globalnym.

Katarzyna Wiśniewska

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.