Miejsko-Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków w Oświęcimiu to wyjątkowe przedsiębiorstwo, które łączy w sobie oczyszczalnię komunalną z przemysłową. O swoich ostatnich dokonaniach mówi Antoni Majcherczyk - prezes zarządu spółki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jaki był ostatni czas dla MPOŚ w Oświęcimiu?

Kiedy w 2019 roku zakończyliśmy poważny projekt dostosowania naszego przedsiębiorstwa do wymagań dyrektywy UE i przekształcając jej strukturę z przemysłowej do warunków oczyszczalni komunalnej, myśleliśmy, że zrobiliśmy w zasadzie prawie wszystko. Mogliśmy jednocześnie oczyszczać ścieki pochodzenia industrialnego i miejskiego, do takiego stopnia, aby mieć wyniki wymagane  dla oczyszczalni komunalnych. Szybko okazało się, że to nie koniec. Nie dawał nam spokoju fakt, że status naszego przedsiębiorstwa powoduje kolejne przeciwności. Musieliśmy zastanowić się, co zrobić z osadami ściekowymi, które jako komunalne nie nadają się do rolniczego zagospodarowania, ponieważ są w części poprzemysłowe. Tak pojawiło się nasze kolejne strategiczne wyzwanie. Wpadliśmy na pomysł, aby zakupić suszarnię. Nie taka zwykłą, ale przyjazną środowisku i w dodatku ekonomiczną, opartą w swoim działaniu o pompy ciepła. Z uwagi na pandemię wywołaną Covid-19 byliśmy zmuszeni do zdalnej instalacji nieznanego nam wcześniej urządzenia, co zakończyło się ogromnym sukcesem. Wytworzyło to w nas nieprzepartą ochotę, aby doprowadzić naszą oczyszczalnię do przedsiębiorstwa, które nie tylko będzie energetycznie samowystarczalne, bo w takim zakresie energetyki cieplnej już jesteśmy, ale abyśmy stali się przedsiębiorstwem zeroemisyjnym. Każdy sukces rodzi kolejny etap, który chcemy przeskoczyć, aby jeszcze bardziej się rozwinąć. Otrzymanie Polskiej Nagrody Jakości Grand Prix 2020-2021 nas tylko do tego dopinguje. Nasze przedsięwzięcie ma na celu doprowadzić firmę do przedsiębiorstwa samowystarczalnego energetycznie i zeroemisyjnego, co idealnie wpisuje się w kontekst zielonego ładu czy zrównoważonego rozwoju.

Jakie kroki Państwo przedsięwzięli w związku z restrukturyzacją firmy?

Do całkowitego przekształcenia się w przedsiębiorstwo energowystarczalne potrzeba nam energii elektrycznej i ambicję mamy, aby była to energia zielona. To właśnie tu upatrujemy możliwości w farmach fotowoltaicznych. Mamy pompy ciepła, mamy wysokosprawną kogeneracje produkującą w oparciu o biogaz ciepło i energię elektryczną. Okazuje się, że tej energii mamy za mało, więc aby ten brak uzupełnić, chcemy w niedługim czasie wybudować fotowoltaiczną farmę o wielkości 1 megawata. Mamy tereny do zagospodarowania, a więc i możliwości. Wierzę, że przy odrobinie włożonej pracy, uda nam się i ten projekt ukończyć.

WG

APLA:

Historia  Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków Sp. z o.o. rozpoczyna się na początku lat 70. – tych wraz z powstaniem koncepcji budowy oddzielnych oczyszczalni dla ścieków miejskich i przemysłowych. Pod koniec lat 70-tych Biuro Projektów Gospodarki Wodno-Ściekowej BIPROWOD opracowało dokumentację dla fizyko - chemicznej Centralnej Oczyszczalni Ścieków (C.O.Ś.) przeznaczonej do mechanicznego oczyszczania ścieków przemysłowych, obejmującej usuwanie kratek, piasku, neutralizację, koagulację związkami żelaza, klarowanie w osadnikach oraz uśrednianie ścieków w zbiornikach retencyjnych.

W 1991 roku,  w wyniku uzgodnień między Firmą Chemiczną a Urzędem Miasta, postanowiono połączyć oczyszczalnię miejską oraz oczyszczalnię ścieków przemysłowych w całość i  utworzyć Centralną Oczyszczalnię Ścieków. Wspólna Inwestycja Zarządu Miasta i ówczesnych Zakładów Chemicznych Oświęcim (dziś grupa Synthos SA) została wsparta finansowo przez dotacje z Funduszy Narodowych. Oczyszczalnia została oddana do użytku 26 maja 1994r. Od tego czasu ścieki miejskie i przemysłowe były oczyszczane  wspólnie. Obsługa eksploatacyjna oczyszczalni była realizowana w strukturach oddziału Zakładów Chemicznych Oświęcim, na bazie którego od 1 stycznia 2000 roku utworzona została Miejsko-Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków Sp. z o. o.

Głównymi kierunkami działania spółki są: oczyszczanie  ścieków, odzysk i unieszkodliwianie odpadów i analityka laboratoryjna. Spółka posiada wszystkie wymagane obowiązującymi przepisami decyzje i pozwolenia zarówno w zakresie oczyszczania ścieków jak również wytwarzania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.