PVGE Fotowoltaika od lat dostarcza zieloną energię dla setek firm oraz gospodarstw domowych w całym kraju. Krótko o historii powstania firmy, obecnie realizowanych projektach oraz najbliższych planach na rozwój opowiada Dyrektor handlowy i prokurent Krzysztof Pikul.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Skupiamy się nie tylko na dostarczaniu rozwiązań zapewniających wytwarzanie własnej zielonej energii, ale również na edukowaniu społeczności w zakresie dbania o naszą planetę.

Jaka jest historia firmy?

Historia firmy sięga pierwszych lat tego wieku, kiedy to o elektrowniach słonecznych w Polsce niewiele osób słyszało, a jeszcze mniej widziało potencjał tej branży. Prezes, a zarazem założyciel firmy – Pan Łukasz Studziński, pracował dla jednego z europejskich producentów z branży PV, który zajmował się sprzedażą wytwarzanych przez siebie modułów polikrystalicznych na rynki Europy Zachodniej. Wtedy też zrodził się pomysł na uruchomienie w Polsce własnej firmy. Bazując na zdobytym doświadczeniu, powstała marka PVGE, która istnieje na rynku od 2013 roku. Firma od samego początku działalności skupiała się na kompleksowej obsłudze klienta oraz wysokiej jakości oferowanych instalacji. Nie byłoby to możliwe bez wykwalifikowanej kadry specjalistów w działach projektowym, finansowym audytorskim oraz wykonawczym, stąd też inwestowanie we własne ekipy monterskie. Kolejnym, naturalnym krokiem była ekspansja firmy na terenie Polski, której to obszar pokrywamy swoim zakresem działania. Od 2017 konsekwentnie rozbudowywana jest sieć jednostek partnerskich, których liczba na koniec bieżącego roku przekracza 100. Nasze hasła Jakość, Wsparcie, Doświadczenie to nie tylko puste slogany, ale również zobowiązanie wobec setek klientów, którzy każdego miesiąca decydują się na współpracę właśnie z nami.

Czym dla Pana jest wyróżnienie Ekostrateg 2021?

Nagroda jest docenieniem starań wszystkich pracowników całej grupy PVGE. Nie tylko osób, które zarządzają tą firmą, ale również każdego pracownika, którego codzienna praca przyczynia się do wdrażania nowoczesnych ekologicznych rozwiązań. Nasza działalność przyczynia się do promocji OZE, o czym świadczą dziesiątki MW instalacji fotowoltaicznych przez nas zainstalowanych. Gratyfikacja stanowi dla nas duże wyróżnienie związane z działalnością. Jesteśmy z niej bardzo dumni i tym samym daje nam to energię do dalszych działań. Spełnianie misji, jaką jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań oraz technologii w zakresie ochrony środowiska, to nasz główny cel. Czujemy, że pomagamy realnie wpływać na stan naszej planety. Jest to dla nas priorytetem. W całej grupie PVGE każdy pracownik, od zarządzających po tych niższego szczebla, czuje się w gotowości do spełniania tej właśnie misji. Jesteśmy gotowi na dalsze wyzwania związane z gospodarką naturalną. Przyznanie nagrody Ekostrateg 2021 jak najbardziej pasuje do naszych "zielonych" działań, co jest bardzo budujące i motywujące do dalszej pracy.

Czym wyróżniają się Państwa działania?

Naszym celem jest nie tylko dostarczanie produktu, ale również dostarczanie pewnej idei. Ważne dla nas jest nie tylko umożliwianie klientom obniżenia rachunków za energię elektryczną, ale również przyczynianie się do poprawy stanu środowiska. Zielone rozwiązania, w które zaopatrujemy naszych klientów, są alternatywą dla konwencjonalnych - często negatywnie oddziałujących na środowisko naturalne - źródeł energii. Dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej we własnej elektrowni bardzo często umożliwiamy stanie się „zeroemisyjnym" gospodarstwom domowym, jak również firmom. Na tle dziesiątek firm z branży wyróżnia nas indywidualne podejście do każdego tematu. Każdy klient, czy to indywidualny, czy też firmowy, jest dla nas tak samo ważny. Każda instalacja, którą wykonujemy, to niepowtarzalna analiza potrzeb oraz dostarczenia rozwiązań szytych na miarę. Skupiamy się nie tylko na dostarczaniu rozwiązań zapewniających wytwarzanie własnej zielonej energii, ale również na edukowaniu społeczności w zakresie dbania o naszą planetę.

Co czuje Pan, mając świadomość, że przyczynia się do rozwoju gospodarki?

Cieszymy się, że jako przedsiębiorstwo z polskim kapitałem prowadzimy działania także poza granicami Polski. Współpraca gospodarcza z partnerami w krajach Unii Europejskiej jest dla nas bardzo istotna i przynosi wymierne korzyści dla ogólnoświatowych stosunków handlowych Europy.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

Na pewno oprócz tego, co robimy teraz, chcemy poszerzać spektrum naszego działania. Pragniemy, aby zielona energia, której produkcję umożliwiamy naszym klientom, była w jak najszerszym zakresie promowania i przyczyniła się do zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz aby pozwoliła poprawić ich rachunek ekonomiczny. Chcemy dalej dynamizować politykę ekologiczną w aspektach, które już stworzyliśmy. Są to przede wszystkim klienci indywidualni oraz biznesowi. Wprowadzając nowe rozwiązania, wchodzimy w kwestie nie tylko wytwarzania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych, ale również zaopatrywania w ciepło w przeróżnych formach takich jak elektryczne maty grzewcze czy też pompy ciepła. Najbliższe plany są daleko idące, dlatego rozwijamy zróżnicowane  spółki w ramach Grupy PVGE. Oprócz działań związanych z fotowoltaiką zajmujemy się budową farm fotowoltaicznych oraz współpracą z dużymi klientami biznesowymi nastawionymi na obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa m.in. poprzez inwestycje w duże elektrownie słoneczne czy też ładowarki EV. Ważnym punktem działań, które podejmujemy, jest również obrót energią elektryczną, co przyszłościowo zapewni naszym klientom korzystne i pewne warunki wsparcia ich przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Czy trudno odnaleźć się na tak dynamicznym rynku, jakim jest branża odnawialnych źródeł energii?

Na pewno nie jest to proste zadanie. Ostatnimi czasy na rynku pojawia się coraz więcej nowych firm, które nie zawsze myślą perspektywicznie w kontekście zapewnienia najlepszej jakości usług swoim klientom, a jedynie próbują zaistnieć w coraz to popularniejszej branży. Nasze doświadczenie pozwala nam być pewnym, że rozwiązania, które oferujemy klientom, będą sprawdzać się również za wiele lat. Stawiamy na najwyższą jakość usług oraz produktów, brak tutaj miejsca na rozwiązania kompromisowe. Każda nasza instalacja jest równocześnie naszą wizytówką i najlepszą reklamą.

Nad jakimi projektami Państwo pracują?

Jednym z głównych aspektów rozwoju naszej spółki są projekty inwestycyjne w farmy fotowoltaiczne. Zgodnie z założeniami do 2023 roku firma planuje wybudować minimum 50 MW własnych elektrowni PV. Rozbudowujemy sieć audytorów energetycznych i przygotowujemy bardzo innowacyjne i zróżnicowane produkty zapewniające podwyższenie ekspansywności energetycznej budynków. W elemencie klienta indywidualnego jest to wprowadzanie nowych rozwiązań zapewniających jak największą konsumpcję wytworzonej energii elektrycznej oraz obniżenie rachunków zarówno związanych z ogrzewaniem domów, jak i za prąd oraz c.w.u.

Jak postrzega Pan wydarzenie gospodarcze, jakim jest VIII Polski Kongres Przedsiębiorczości?

Jest to bardzo dobra inicjatywa promująca przedsiębiorstwa oraz ich ekspansywność, czym jest dowód w postaci nagrody Ekostrateg 2021. Tego typu aktywności na pewno są bardzo wartościowe. Przedsiębiorcy z wielu branż mogą dzielić się szeroką wiedzą na temat produktów czy technologii, o których wcześniej mogliśmy nie mieć pojęcia. To świetny sposób na wymianę doświadczeń. Dobrym przykładem są podmioty, które nawiązują owocną współpracę na takich właśnie wydarzeniach. Ważnym punktem jest też możliwość do zaprezentowania medialnego naszych działań. Kongresy gospodarcze oraz publikacje przyczyniają się do wzrostu naszych zasięgów i poszerzenia edukacji społecznej w temacie ochrony środowiska.

Rozmawiała
Sylwia Giersztyn

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.