Copernic to inicjatywa, która zmienia otaczający nas świat na lepsze, za sprawą energii odnawialnej. Celem Copernica jest zbudowanie tysiąca farm fotowoltaicznych w Polsce i tym samym wsparcie inicjatywy transformacji energetycznej naszego kraju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rynek energii odnawialnej w Polsce od kilku lat notuje dynamiczne wzrosty. Jest to spowodowane zarówno wsparciem ze strony organów unijnych oraz państwa polskiego, jak i szybkim postępem technologicznym zwiększającym trwałość i wydajność ogniw fotowoltaicznych, a zmniejszającym ich cenę.

W ramach projektu Copernic dajemy szerszej publice możliwość wzięcia udziału w boomie na odnawialne źródła energii. Osiągamy to poprzez połączenie biznesu fotowoltaicznego z branżą blockchain. Technologia zdecentralizowanego rejestru zapewnia inwestorom cyfrowe prawo własności do budowanej przez nas farmy fotowoltaicznej i generowanego przez nią zielonego prądu.

Copernic powstał dzięki połączeniu doświadczonego zaplecza budującego farmy z naszym zapleczem technologicznym. Dzięki połączeniu Mosaico i Kanga Exchange inwestorzy mogą zakupić panel i produkować własną energię. Stokenizowaliśmy panele WAT, które będą produkować tokeny dla naszych inwestorów i będą ich prawem własności do energii odnawialnej.

Tokenizacja to najnowsza technologicznie forma pozyskiwania kapitału, wpisując się w finansowanie społecznościowe. Ta forma wprowadza dodatkowo token, będący potwierdzeniem cyfrowego prawa własności do farmy, który możemy trzymać w portfelu obok innych kryptoaktywów. Swoim inwestorom oferujemy możliwość zostania mikro producentem energii odnawialnej bez konieczności montowania instalacji na dachu ich domu. Inwestorzy kupujący tokeny COP1 dokładają cegiełkę do budowanych przez nas farm PV o mocy 1 MW, czyli miliona watów. Każdy posiadany przez inwestora token COP1 będzie produkował w ciągu roku 1 token CKWH odpowiadający 1 kWh prądu. Jeśli inwestor zdecyduje się na odsprzedanie swoich tokenów, będziemy skupować tokeny CKWH po aktualnej rynkowej cenie prądu z Towarowej Giełdy Energii. To nie wszystko, będziemy starać się o uzyskanie koncesji podmiotu bilansującego, czyli podmiotu, który może dostarczać prąd do domów i firm. Kiedy uzyskamy koncesję, będziemy mogli dostarczać energię prosto do domów i biurowców. Zapłatę za tą energię będziemy przyjmować nie tylko w złotówkach, ale też w tokenach CKWH. Oznacza to, że kupując teraz odpowiednią ilość tokenów COP1, inwestor może zabezpieczyć się przed wzrostem cen energii w przyszłości, magazynując swoją wyprodukowaną energię.

Z budowy tych farm chcemy zrobić projekt społeczny. Musimy wszyscy w choćby najmniejszym stopniu powstrzymać drastyczne zmiany klimatu. Nie ma w Polsce jednej siły, która wyprodukuje tyle energii zielonej, ile potrzebujemy. Nie ma też na to budżetu, dlatego należy połączyć siły i wspólnie przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce - to właśnie w społeczeństwie jest siła.

Dzisiaj firma Copernic ma już ukończoną pierwszą farmę w Starym Dzikowie. Za 10 lat planuje być największym sprzedawcą zielonej energii w Polsce z portfelem 1000 elektrowni słonecznych napędzanych technologią blockchain, a nadwyżki inwestować w startupy cleanTech, bo to czas wielkiej transformacji energetycznej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.