Z jakich zrealizowanych inwestycji jest Pan najbardziej dumny?
Posiadamy jedną z najnowocześniejszych w Polsce i spełniających najwyższe standardy spalarnię odpadów komunalnych. Zakład ten produkuje zarówno energię cieplną jak i elektryczną, które wykorzystujemy bądź na rzecz mieszkańców bądź na użytek własny. Przyjmujemy na instalację także odpady z selektywnej zbiórki, i po procesie sortowania sprzedajemy surowce wtórne do procesu recyklingu, jednocześnie zbywamy nadwyżkę energii cieplnej oraz elektrycznej. Planujemy także inwestycję pozwalającą na produkcję gazu, który po uszlachetnieniu pozwoli zasilać pojazdy komunalne bądź miejskie.
Jakie inne działania na rzecz ekologii prowadzą Państwo jako spółka?
W Koninie powołany został Zielony Klaster Energii, w którego skład wchodzą między innymi spółki miejskie. Jedne z nich produkują energię, a inne mogą z niej korzystać. Z racji tego, że jesteśmy największym producentem energii elektrycznej i cieplnej, to staliśmy się liderem tego przedsięwzięcia. Dalsze działania Klastra mają na celu osiągnięcie niezależności energetycznej od operatorów zewnętrznych. Efektem tego będzie w pełni kompatybilna gospodarka o obiegu zamkniętym w naszym mieście przy jednoczesnym wykorzystaniu energii pochodzącej jedynie z odnawialnych źródeł energii.
Czy przedsiębiorstwo takie jak MZGOK w Koninie jest opłacalne?
Poprzedni rok był rekordowy dla naszej spółki pod względem wyniku finansowego. Zarówno pod kątem wypłaconej dywidendy jak też pozostawionych środków na dalsze inwestycje. Obecnie planujemy budowę nowej zautomatyzowanej linii sortowniczej, która pozwoli nam zwiększyć jeszcze bardziej odzysk z odpadów segregowanych przez naszych mieszkańców. Wraz z rozbudową sortowni zamierzamy wybudować instalację do recyklingu pozostałości z sortowania tworzyw sztucznych, które są odpadem problemowym, a można z nich na przykład produkować deski kompozytowe. Dzisiaj trudno jest sprzedać pozostałości z tych odpadów, a to pozwoli nam na dodatkowe przychody. W związku z planowanymi inwestycjami powiększyliśmy swój obszar czy to w drodze nabycia czy też darowizny o 12,747 ha, a w trakcie są rozmowy o kolejne działki. Odpowiednie inwestycje oraz zarządzanie, troska o pracowników, a przede wszystkim wieloletnie plany rozwoju firmy są gwarantami dbałości o środowisko naturalne oraz pozwalają osiągnąć zysk pod przyszłe inwestycję.
Rozmawiała Dorota Solczak