Rozmowa ze Zbigniewem Gacą-Richterem, prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lazurowa w Warszawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mamy za sobą trzecią falę koronawirusa. Jaki był ostatni czas dla Państwa Spółdzielni?

Można powiedzieć, że z pandemią daliśmy sobie radę doskonale. Na terenie osiedla nie mieliśmy większej ilości zachorowań, a to dlatego, że wdrożyliśmy bardzo dużo czynności zapobiegawczych. Mam tu myśli dodatkowe dezynfekcje i ozonowanie wind czy klatek schodowych. Skorzystaliśmy z środków otrzymanych w ramach subwencji, dzięki czemu utrzymaliśmy wszystkie stanowiska pracy. Jednak okres pandemii wpłynął również negatywnie na nasze zamierzenia inwestycyjne. Przyczyna jest prosta – wszystkie procedury wydawania warunków zabudowy czy pozwoleń na budowę wydłużyły się do niebotycznych rozmiarów. Składamy zażalenia na opieszałość urzędniczą powołując się na przepisy, mówiące o decyzji środowiskowej na zrealizowanie inwestycji, na którą powinnyśmy otrzymać wiążącą odpowiedź maksymalnie do sześciu miesięcy. Czekamy już prawie dwa lata. Urzędnicy nagminnie tłumaczą opóźnienia pandemią. Pozwolę sobie wspomnieć, że nas też ona dotyczy, ale to nie zwalnia nas z wykonywania swoich obowiązków i realizowania zadań.

Czy w przypadku innych działalności również napotykają Państwo trudności?

Udało nam się zakończyć nasze główne zadanie inwestycyjne do zrealizowania w tym roku, czyli „Lazurową Przystań". Całość przebiegła bez żadnych poślizgów i pierwsze odbiory planujemy na drugą połowę lipca. Ostatecznie wyszedł nam piękny budynek o nowoczesnej architekturze. Zgłosiliśmy ten budynek do konkursu na ciekawy element architektoniczny Warszawy i myślę, że mamy duże szanse zajść bardzo wysoko. Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne rozwiązania. Architektura zewnętrzna idealnie dopasowała się do okolicy i poprzedniej inwestycji przy ul. Sterniczej – „Lazurowego Zakątka", która powstała w podobnej koncepcji. Większość ścian powstała z ceramiki budowlanej, ocieplenia z wełny mineralnej, a elewacje w większości są wykonane w technologii elewacji wentylowanych. Ogromną wagę przykładamy do spełnienia wszystkich wymogów, które dotyczą izolacyjności akustycznej i termicznej przegród. Tarasy i balkony wykonujemy z grubych płyt na wkładkach dystansowych, co naszym zdaniem zmniejszy awaryjność posadzek. Dodatkowo zadbaliśmy o nowoczesne windy, przestronne klatki schodowe i rewelacyjne patio, które będzie nam zamykać budynek pod względem funkcjonalności.

Co z pozostałymi planami inwestycyjnymi?

Planowaliśmy jesienią tego roku rozpocząć inwestycję pod roboczą nazwą „Lazurowe Centrum". Wszystko wskazuje na to, że po naszych interwencjach do końca roku powinniśmy mieć wymaganą dokumentację. Inwestycję rozpoczniemy w połowie przyszłego roku. Będzie to spore przedsięwzięcie, które całkowicie przebuduje centrum Osiedla, gdzie dotychczasowe stare pawilony handlowe zastąpimy nowoczesnymi budynkami. Powstanie ponad 150 mieszkań, 20 lokali usługowych i bardzo duża ilość miejsc postojowych. W garażach podziemnych chcemy stworzyć ok. 350 miejsc. Będziemy starali się jednocześnie rozwiązać część problemów związanych z parkowaniem pojazdów na wąskich, osiedlowych uliczkach.

W kwestii bieżącego zarządzania zasobami, muszę wspomnieć o pewnym innowacyjnym pomyśle. Pandemia nauczyła mnie jednego – musimy być przygotowani na to, aby móc komunikować się z mieszkańcami bez żadnych problemów, niezależnie od sytuacji. Mamy oczywiście wdrożone pewne programy informatyczne, które umożliwiają nam kontakt w zakresie rozliczeń mediów. Podjąłem się wyzwania, aby opracować wraz z zewnętrzną firmą informatyczną kompleksowy program obsługi wszystkich nieruchomości spółdzielni – począwszy od etapu rezerwacji mieszkań w inwestycjach, poprzez możliwość kontaktowania się w sprawie indywidualnych zmian w projektowaniu, marketing, promocje, aż po całą eksploatację, tj. zgłaszanie i terminy usunięcia awarii, rozliczanie mediów czy stan opłat za użytkowanie lokali. Cała komunikacja z mieszkańcami będzie mogła być prowadzona za pomocą Platformy poprzez łącze internetowe bez konieczności przychodzenia fizycznie do Spółdzielni. Nie wyobrażam sobie, aby w przypadku kolejnej pandemii czy innego podobnego zagrożenia zabrakło takiego rozwiązania.

Jak przedstawia się przebudowa Bemowa w kontekście środowiska?

Mamy bardzo wysoki współczynnik zieleni w stosunku do powierzchni zabudowy, który mieści się w granicy 30%. Przy każdej prowadzonej inwestycji zwracamy uwagę na zieleń i jeżeli usuwamy jakiekolwiek drzewko, to później dokonujemy odpowiednio wielkiej ilości nasadzeń w innym miejscu. Przy poprzedniej inwestycji wręcz wszystkie drzewa znajdujące się w obrębie działki musieliśmy przesadzić. Są to wielkie nakłady finansowe, ale dzięki temu chronimy przyrodę. Osobiście uważam to za zupełnie zasadne, ponieważ musimy się trzymać określonego standardu, który nas obowiązuje. Bemowo jest bardzo zielone i nie możemy pozwolić, aby nowe miejsca stały się „pustynią".

W jaki sposób wspierają Państwo mieszkańców?

W kontekście społecznym, mimo bardzo małych możliwości lokalowych, nieustannie prowadzimy działalność kulturalno-oświatową. Prowadzimy zajęcia dla dzieci m.in. z angielskiego czy plastyki, które podczas okresu pandemii organizowaliśmy zdalnie. Przed pandemią wprowadziliśmy różnego rodzaju zajęcia z osobami starszymi i to są takie elementy, które w innych spółdzielniach niekoniecznie funkcjonują. W sferze ekonomicznej staramy się minimalizować skutki podwyżek, które są zależne od Spółdzielni. Musimy reagować na wzrosty cen materiałów i usług, dlatego ewentualne podwyżki, które wprowadzamy, są minimalne. Mamy świadomość, że wszystko co niezależne od Spółdzielni, tj. podwyżki, które wprowadza rząd są tak duże, że wystarczająco obciążają kieszeń mieszkańców. Staramy się o równowagę, aby wszystko było do przyjęcia przez mieszkańców. To oni i ich bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Rozmawiał Wojciech Grabarczyk

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.