Rozmowa z Tadeuszem Sanockim, prezesem zarządu Grupy SPLAST.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Państwa produkty i detale wytwarzane z tworzyw sztucznych wykorzystywane są w wielu branżach, m.in: motoryzacyjnej, AGD, kosmetycznej czy meblarskiej. Ponadto SPLAST jest producentem profesjonalnego sprzętu do utrzymywania czystości. Skąd pomysł na stworzenie „firmy renesansu"?

Od samego początku cel był taki, aby stworzyć przedsiębiorstwo silne, innowacyjne, zbudowane na mocnych i solidnych fundamentach. Mimo, że okres, kiedy zakładałem firmę był trudny, mocno trzymaliśmy się postawionego celu. Nigdy nie szliśmy na skróty. Mówiąc o solidnych fundamentach, mam na myśli sumienną i uczciwą pracę. Te zasady przestrzegamy od 32 lat działalności. Wszystko jasno deklarujemy każdemu uczestnikowi całego procesu produkcyjnego – od klientów, aż po pracowników. Najważniejsze to wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań. Nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań. Obserwujemy potrzeby naszych klientów i wychodzimy naprzeciwko ich oczekiwaniom uwzględniając przy tym aktualnie panujące trendy. Bardzo ważna jest również dla nas współpraca ze światem nauki. Nasza Grupa współpracuje z wieloma uczelniami nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Ciągle udoskonalamy nasze technologie, które są kluczem do dalszego rozwoju firmy. Zatrudniamy własną kadrę naukową, która jest w stałym kontakcie ze światem uczelni technicznych. Tworzymy wspólne projekty z Politechniką Rzeszowską, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie oraz z niemieckim Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz. Zawsze powtarzam, że najważniejszym elementem dobrze działającego przedsiębiorstwa jest załoga. To ona w ogromnej mierze przyczyniła się do sukcesu grupy SPLAST. Istotna jest rozmowa z ludźmi, spełnianie ich marzeń i ambicji zawodowych – to są wszystkie aspekty, do których przywiązujemy ogromną wagę.

Co Pana zdaniem buduje siłę marki SPLAST?

O sile naszej marki stanowi wiele czynników. Są to m.in. innowacyjność i ciągłe doskonalenie procesu produkcyjnego. Stale rozbudowujemy nasz park maszynowy oraz ośrodek badawczo-rozwojowy. Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i możliwościami. Tylko takie podejście zapewnia opłacalność produktu oraz stanowi gwarancję rynkowego sukcesu. Klienci sami się do nas zwracają doceniając nasz potencjał techniczny, ogromne doświadczenie, zaangażowanie oraz wysoką jakość.

Skąd czerpią Państwo inspirację do działań?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno jest to stały kontakt z przedstawicielami branży. Warto również obserwować ciągle zmieniające się trendy, brać udział w konferencjach i sympozjach oraz wychodzić naprzeciw potrzebom klientów. Pozwolę sobie stwierdzić, że mamy do tego nosa. W tym zakresie ogromna jest inicjatywa i zasługa całej grupy zarządzającej.

Jakie są plany na dalszy rozwój?

Stawiamy na dynamiczny, ale i zrównoważony rozwój. Chciałbym powiedzieć, że ze względu na wzrost kosztów energii, które przewidzieliśmy już dwa lata temu, zbudowaliśmy farmę fotowoltaiczną w dwóch zakładach. Aktualnie zasilają nas na 1,5 MWp, a chcemy rozbudować farmę do 2,5 MWp. Jesteśmy w trakcie realizacji ambitnego planu, w którym do 2025 roku zainwestujemy ponad 40 mln zł. Cały budżet mamy konkretnie rozpisany na lata. Jesteśmy wierni zasadzie, według której cały wypracowany zysk, przeznaczamy na nowe inwestycje oraz badania. Muszę wspomnieć również, że mocno stawiamy na automatyzację i robotyzację. Na tym polu mamy już sukcesy i widzimy, że ten kierunek musimy bardzo mocno rozwijać. Zmierzamy w kierunku przemysłu 4.0, który nie jest już tylko pustą ideą, ale praktyczną i przynoszącą korzyść koncepcją. Wiele elementów zostało już wdrożonych i sprawdzonych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że robotyzacja, automatyzacja i optymalizacja procesów produkcji stanowią przyszłość każdej firmy.

Rozmawiał Wojciech Grabarczyk

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.