Od zera do europejskiego lidera. Tak w skrócie wygląda historia firmy CSL sp. z o.o ze Szczecina. O historii oraz planach rozwoju opowiada Laura Hołowacz - prezes zarządu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czym zajmuje się firma CSL i jakie były jej początki?

Poszukując nowego wyzwania w mojej zawodowej karierze, natrafiłam na kilku partnerów biznesowych, którzy przekonali mnie do spróbowania swoich sił w branży logistycznej. W ten sposób udało się powołać do życia spółkę, którą mam przyjemność prowadzić już od 23 lat. CSL oferuje kompleksową obsługę spedycyjną wszelkich towarów w eksporcie, imporcie i tranzycie, dostarczanych drogą morską i lądową. Zajmujemy się również obsługą celno-podatkową oraz logistyczną branży e-commerce. Jesteśmy firmą z polskim kapitałem i współpracujemy ze spedytorami w wielu państwach i w głównych portach na całym świecie. Potwierdzeniem tych słów i naszej dbałości o jakość usług są odpowiednie certyfikaty oraz referencje uzyskiwane od międzynarodowych partnerów. Jesteśmy dumni, ponieważ posiadamy certyfikat AEO (wg dokumentu wydanego przez KE, jest to przedsiębiorca, który jest wiarygodny w całej wspólnocie w zakresie swoich operacji celnych i w związku z tym przysługuje mu prawo do uzyskania korzyści na obszarze wspólnoty).

Co świadczy o sukcesie firmy CSL?

Niewątpliwie największym atutem firmy jest doskonale wykształcona i pracująca na najwyższym poziomie zawodowym kadra. Obecnie zatrudniamy 55 pracowników, a sześć osób legitymuje się certyfikatami FIATA (International Federation Freight Forwarders Association).

Jesteśmy pionierami. Reagujemy szybko i uczymy w oparciu o zmieniające się przepisy prawa, rozwiązując m.in. wiele problemów celno – transportowych dla naszych klientów z Wielkiej Brytanii (Brexit).

Organizujemy również konferencje z władzami miasta, administracją oraz biznesem. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Budujemy wzajemne relacje, a dodatkowo angażujemy się w życie naszej lokalnej społeczności oraz dbamy o zachowanie tradycji. W 2012 r. zakupiliśmy słynny budynek w Szczecinie, czyli „Starą Rzeźnię” i korzystając z regionalnych dotacji zrewitalizowaliśmy ten zabytkowy obiekt, gdzie obecnie biznes łączy się z kulturą.

Jakie są Państwa plany na kolejne lata?

Myślę, że projektem, o którym warto wspomnieć jest budowa Terminalu Intermodalnego CCIC, który powstanie w Dunikowie. CCIC to najnowocześniejszy terminal w Polsce i niewątpliwie wyzwanie architektoniczne. Budując jego podłoże należy idealnie wyrównać powierzchnie na wzór płyty lotniskowej. Dodatkowo planujemy rekonstrukcję torów, znajdujących się na miejscu. Inwestycja nie tylko przyczyni się do rozwoju branży logistycznej, ale dzięki niej powstaną również nowe miejsca pracy. Wartość terminala to 80,5 miliona zł netto. Na miejscu będzie znajdować się 9 miejsc parkingowych, 2 suwnice typu e RTG, 2 ciągniki portowe oraz 2 naczepy portowe do transportu kontenerów. Zakończenie prac budowlanych przewidujemy w drugiej połowie 2022 roku.

Prowadząc międzynarodowe przedsiębiorstwo trzeba podejmować ryzyko. Codziennie szukać nowych rozwiązań i z odwagą patrzeć w przyszłość. Dążymy do bycia liderem w branży spedycyjnej, a przez wgląd w potrzeby i wymagania naszych klientów, jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw i zaoferować usługi na miarę XXI w.

Rozmawiał Mateusz Huć

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.