DynaCook - płyta gazowa bez płomieni - to produkt, który zdobywa coraz szersze grono sympatyków. To nie tylko innowacyjne rozwiązanie, ale przede wszystkim polska technologia, która powstała i jest stale doskonalona przez firmę Dynaxo. O jej fenomenie oraz działalności firmy mówią właściciele - Małgorzata Brzóska-Nowak oraz Paweł Nowak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czym są ceramiczne płyty DynaCook?

Małgorzata Brzóska-Nowak: Mówiąc w wielkim uproszczeniu, DynaCook to kuchenka gazowa, która wygląda jak płyta indukcyjna. Łączy to, co najbardziej funkcjonalne w obu rozwiązaniach – oszczędność i ekologię gotowania na gazie z designem i formą płyty ceramicznej. Jej koncepcja narodziła się w 2005 roku. Wierzyliśmy, że możemy stworzyć przełomowe rozwiązanie i dedykować je klientowi. Tak właśnie została opracowana innowacyjna technologia „gaz pod szkłem”. Głównym elementem płyty są wydajne palniki gazowe, które poprzez spalanie gazu pod powierzchnią ceramiczną wytwarzają ciepło, a to przekazywane jest bezpośrednio do naczynia, w którym gotujemy potrawy. Nasz dział badań i rozwoju dołożył starań, aby był to jak najbardziej efektywny proces, dzięki czemu kuchenka jest doskonałą alternatywą dla kuchenek gazowych…

Paweł Nowak: …ale też „indukcji”. Przede wszystkim płyty DynaCook, w porównaniu do płyt indukcyjnych, zużywają śladowe ilości prądu, co przy coraz wyższych kosztach energii elektrycznej stanowi ich największy atut. Poza tym nie wymagają kosztownego i mocnego przyłącza prądu czy inwestycji w specjalne garnki, a dzięki temu, że nie wytwarzają szkodliwego pola elektromagnetycznego nie ma przeciwskazań do korzystania z płyty np. przez osoby z rozrusznikami serca. Natomiast fakt, że nie mamy do czynienia z otwartym ogniem, sprawia, że są one bezpieczniejsze w użytkowaniu i wygodniejsze w czyszczeniu.

Jaki wpływ mają płyty DynaCook oraz ich produkcja na środowisko naturalne?

Paweł Nowak: Zadbaliśmy o to, aby w całym procesie produkcji oraz ich późniejszym użytkowaniu, płyty były jak najbardziej przyjazne środowisku. Wytwarzane są z najwyższej jakości komponentów posiadających wymagane certyfikaty środowiskowe, w tym REACH i RoHS. Całość produkcji odbywa się w naszym polskim zakładzie, dzięki czemu ślad węglowy jest zdecydowanie mniejszy niż ma to miejsce u konkurencji, która sprowadza komponenty lub gotowe produkty z zagranicy. Płyty pakowane są w materiały nadające się w 100% do recyklingu, a materiały marketingowe drukowane na ekologicznym papierze. Samo gotowanie na DynaCook to również ekologia. W Polsce energia eklektyczna pochodzi głównie z węgla, a spalanie węgla to emisja gazów cieplarnianych. DynaCook zużywają prąd jedynie przy „odpaleniu” palników – jest to maksymalnie 35 W, podczas gdy płyty indukcyjne w procesie gotowania potrzebują nawet 11 000 W. To śladowe zużycie prądu ma tutaj zatem bezpośredni wpływ na mniejszą emisję CO2, SO2, NOx oraz pyłów do atmosfery.

Jakie są plany firmy Dynaxo na przyszłość?

Małgorzata Brzóska-Nowak: Planujemy rozszerzyć ofertę skierowaną dla branży medycznej, elektrotechnicznej i AGD oraz w dalszym ciągu rozwijać nasze płyty DynaCook tak, aby zagościły w większej ilości nie tylko gospodarstw domowych, ale również kamperów i jachtów. Przełomem jest dla nas tegoroczna digitalizacja firmy – to duży projekt, dzięki któremu powstanie więcej przestrzeni dla tego, co prawdziwie ludzkie w pracy – relacji. Te relacje – zarówno z pracownikami jak i klientami, są dla nas szczególnie ważne, dlatego chcemy dalej rozwijać firmę, zwiększać sprzedaż usług i płyt, jednak nie za wszelką cenę. Stawiamy na jakość, rozsądne zarządzanie i hygge biznesowe – można żyć wolniej i „bardziej być człowiekiem”. Szczególnie w obecnych czasach skupiamy się na wypracowaniu takich wartości, jak życzliwość i czułość. Olga Tokarczuk w swoim wykładzie noblowskim wygłosiła piękne słowa – że czułość jest współdzieleniem losu. Jest trybem patrzenia, które ukazuje świat jako powiązany ze sobą – współpracujący i współzależny. Z takim podejściem chcemy pracować i rozwijać Dynaxo. W tym roku obchodzimy 40-lecie firmy, jednak ze względu na pandemię zdecydowaliśmy się odwołać zaplanowaną uroczystość i poczekać na odpowiedni czas, by wspólnie z pracownikami i lokalną społecznością uczcić naszą wspólną pracę. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i wierzmy, że uda się nam to już w przyszłym roku.

Wojciech Grabarczyk

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.