Rewolucyjna oferta na rynku fotowoltaicznym. Rozmowa z Michałem Skorupą, prezesem zarządu FOTON Technik, Grupa innogy
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niedawno miała miejsce premiera COMFORT Home by FOTON Technik. Czym dokładnie jest ten produkt i jakie daje korzyści?

Rozwiązanie COMFORT Home to nowatorska usługa, pierwsza tego typu na rynku w Polsce. To zintegrowane rozwiązanie, które składa się z kilku elementów. COMFORT Home to instalacja fotowoltaiczna, do której możemy dołączać kolejne elementy pozwalające na jeszcze szersze wykorzystanie darmowej energii ze słońca. System można rozbudować o pompę ciepła, która zapewni ogrzewanie oraz ciepłą wodę wykorzystując energię pobraną z modułów fotowoltaicznych. Ponadto układ można rozbudować o magazyn energii, który zapobiegnie nagłej utracie energii w przypadku np. blackoutu. Zwieńczeniem rozwiązania COMFORT Home będzie aplikacja, która pozwoli na zarządzanie systemem z dowolnego miejsca na ziemi! Innymi słowy, jest to rozwiązanie, które da możliwość każdemu właścicielowi domu bycia niezależnym energetycznie i ciepłowniczo.

Jak działa kompletna instalacja COMFORT Home?

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, która jest wykorzystywana do zasilania domu oraz do obsługi pompy ciepła. Przy zakupie obu komponentów (fotowoltaika i pompa ciepła) instalacja fotowoltaiczna zaplanowana jest w taki sposób, aby zaspokoić energetycznie bieżące zapotrzebowanie domu i zużycie energii przez pompę. Ta z kolei ogrzewa nasz dom zimą, a przy odpowiednich dostosowaniach, może zapewnić klimatyzację latem. Dodatkowo zestaw zapewnia nam ogrzewanie wody użytkowej. Nadwyżki energii, które nie są użytkowane przez ten układ, są bezpośrednio przechowywane w magazynie energii. To samowystarczalny układ, który pozwala w sposób świadomy zarządzać energią klienta. Dom wyposażony w taki system jest nie tylko przyjazny środowisku. To również kreowanie nowego stylu i komfortu życia.

Jak takie rozwiązanie wpływa realnie na rachunki za energię elektryczną?

To rozwiązanie w sposób znaczący pozwala ograniczać rachunki za energię elektryczną, blisko do 100% wydatkowanych dotychczas środków z budżetu domowego. Dzieje się tak, ponieważ dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala na swobodne zasilenie nie tylko wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, ale także pompy ciepła. Dodatkowo nadwyżka energii jest przechowywana w magazynie energii, która potem może być spożytkowana, choćby na przykład, w nocy, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje. Całości dopełnia system prosumencki wymiany energii z siecią energetyczną, dzięki czemu klient osiąga najwięcej korzyści. COMFORT Home to najlepszy sposób na generowanie oszczędności w budżecie domowym.

Dlaczego FOTON Technik zdecydował się na wprowadzenie tej oferty akurat dziś?

Głęboko wierzę w to, że jesteśmy pionierem tego rozwiązania. Trend na fotowoltaikę i zieloną energię idealnie wpisuje się w całą politykę europejską i tak zwany Zielony Ład. Dlatego COMFORT Home to nie tylko połączenie urządzeń, które są znane na rynku. To kreowanie nowego sposobu i stylu życia, czyli bycia niezależnym energetycznie i niezależnym ciepłowniczo. Posiadanie wysokosprawnych i niskoemisyjnych urządzeń, pozwala na komfortowe życie, darmowe ciepło w domu, niezależność energetyczną, brak rachunków i bycie przyjaznym środowisku.

Rozmawiała Sylwia Giersztyn

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.