Czym zajmuje się NewTechLab?
Silvio Bucci, Prezes Zarządu: Z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy pionierami w Polsce i w Europie zarządzania gaśnicami wycofanymi z eksploatacji i przeterminowanym proszkiem gaśniczym. Jedną z naszych głównych ambicji jest wspieranie kultury gospodarki o obiegu zamkniętym. W NewTechLab postrzegamy gaśnice nie tylko jako odpady do utylizacji, ale przede wszystkim jako zasoby do dalszego wykorzystania z pełnym poszanowaniem środowiska. Polski rynek nie docenia dostatecznie znaczenia gospodarowania niektórymi materiałami: często są one utylizowane nieprawidłowo. Mamy teraz dobrą okazję, by to zmienić i pokazać wszystkim, że mądry recykling to korzyść dla każdej ze stron.
Czym jest Państwa program badawczo-rozwojowy?
Łukasz Piątkiewicz, General Manager: Ponieważ wiele elementów gaśnicy można łatwo skierować do tradycyjnego recyklingu, proszek gaśniczy w niej zawarty może mieć wiele nowatorskich i przydatnych zastosowań. Są to nietoksyczne związki, szeroko stosowane zarówno w rolnictwie, jak i w przemyśle. Mogą być regenerowane do przygotowania nowych gaśnic, ale także wykorzystywane m.in. do produkcji filtrów cząstek stałych (do redukcji NOx czy PM) lub do wytwarzania materiałów ognioodpornych. W NewTechLab zawsze szukamy nowych partnerstw w celu projektowania i realizacji innowacyjnych prototypów i rozwiązań, będąc przekonani, że najlepsze możliwości ponownego wykorzystania naszych materiałów to prawdopodobnie te, których jeszcze nie odkryliśmy.
Jak powstało NewTechLab?
Alessandro Cerbai, Dyrektor Handlowy: Łączymy w sobie elementy, które na pierwszy rzut oka mogą być nie do pogodzenia. Po pierwsze, gaśnica nie jest szczególnie nowoczesnym narzędziem, jednak utylizacja jej komponentów przebiega zgodnie z zaawansowanymi procesami i prowadzi do tworzenia innowacyjnych produktów. Po drugie, jesteśmy młodą firmą, ale opieramy się na trzydziestoletnim doświadczeniu zdobytym w tej dziedzinie przez naszych wspólników. Wreszcie synergia z polskimi partnerami sprawia, że jesteśmy mocno zakorzenieni w lokalnym środowisku, równocześnie obsługując klientów w całej Europie. Właśnie to połączenie tradycji i innowacji, doświadczenia i ducha start-upu oraz lokalnego i globalnego podejścia jest naszą prawdziwą wartością dodaną.
Rozmawiała Sylwia Giersztyn