FALA to nowoczesna platforma płatnicza w zakresie komunikacji publicznej dla całego województwa pomorskiego. Tworzony przez nas system jest rewolucją w sposobie myślenia samorządów o integracji biletowej, która umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników, bez konieczności znajomości trasy i ceny biletu. System będzie działał nie tylko na terenie Trójmiasta czy metropolii gdańskiej, ale swoim zasięgiem obejmie także komunikację w mniejszych miastach. Warto podkreślić, że żaden z samorządów i organizatorów transportu nie utraci swojej autonomii. Dzięki elektronicznej integracji będą oni funkcjonowali jak jeden wzorowo działający organizm.
Ideą, która przyświeca nam od początku przy projektowaniu FALI jest hasło „wsiadam i jadę”. Użytkownicy będą mieli do wyboru cztery nośniki identyfikacji. Oprócz aplikacji w smartfonie będzie to bilet z kodem QR, karta kredytowa oraz specjalna karta dedykowana. Wybrany nośnik identyfikacji prześle za nas wszystkie niezbędne informacje do systemu, a następnie ustali, na jakiej linii i w jakim miejscu rozpoczęliśmy oraz zakończyliśmy podróż. Jedyną rzeczą, o którą będzie musiał zadbać pasażer to tzw. „odbicie się” (ang. check in and checkout) w pojeździe lub na przystanku wyposażonym w czytnik.
Możliwość generowania wielu szczegółowych informacji jednocześnie na pewno będzie stanowić duże wsparcie dla transportu publicznego, ale nie tylko. Budujemy solidny fundament pod inteligentny system, który wprowadzi nasze województwo w zupełnie nowy wymiar rozwoju usług publicznych. Usług opartych na najnowocześniejszych technologiach, wykorzystujących urządzenia tzw. Internetu rzeczy (IoT), z których korzystają najbardziej rozwinięte miasta w Europie. System ma spełniać najwyższe standardy europejskie, dlatego przy jego tworzeniu czerpiemy garściami z doświadczenia naszych międzynarodowych partnerów. Wzorujemy się m. in. na londyńskim systemie Oyster Card, holenderskim OV-chipkaart, duńskiej karcie Rejsekort czy belgijskiej MoBIB.
Na przełomie września i października mamy zamiar ogłosić zwycięzcę przetargu. Choć komisja przetargowa wskazała już najkorzystniejszą ofertę, na tym etapie wciąż nie wiemy kto będzie wykonawcą systemu, ponieważ trwają procedury odwoławcze. W przyszłym roku chcielibyśmy uruchomić aplikację, która umożliwi planowanie podróży i dokonywanie płatności. Kolejnym etapem będzie montaż ponad 5000 urządzeń walidujących (kasowników). Wszystkie rozwiązania będziemy wdrażać stopniowo, najpierw w mniejszych miastach, a następnie w Gdańsku czy Gdyni. Dokładamy wszelkich starań, aby system zaczął działać najpóźniej w drugiej połowie 2022 roku.
Projekt „Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym – budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności” został dofinansowany ze środków POIiŚ POIS.05.02.00-00-0040/18-00
Rozmawiał Norbert Palusiński