Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Monika Brodka to nie tylko wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Bywa też reżyserką klipów, producentką, artystką konceptualną, bo tyle samo uwagi poświęca warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej.

Brodka

Najnowszy jej studyjny krążek (z roku 2021) nosi tytuł „Brut".

– Na nowym albumie słychać tęsknotę za latami 90., okresem mojego dojrzewania, poznawania muzyki za pośrednictwem MTV, VH1, inspiracji grunge, zachwytem nad płytami Björk, rodzącym się trip-hopem – mówiła Monika Brodka w rozmowie z „Wysokimi Obcasami". – Tym nasiąkałam i to stanowiło dla mnie bazę. A ponieważ chciałam dodać do tego coś swojego, postanowiłam znowu dokopać się do instrumentów ludowych i brzmień, które są dla mnie organiczne, i potraktować je tym razem syntetycznie.

I dodała: – Nagrywałam dźwięki, które mój tata grał na różnych instrumentach ludowych – na piszczałkach, okarynach, dudach, a moja znajoma Japonka Hiroko na cytrze i harmonium.

Później to samplowałam i przekształcałam w nowe, nieistniejące instrumenty. Chyba mogę to nazwać zsyntetyzowanymi powidokami mojej przeszłości.

Laureatka Fryderyków

Przypomnijmy, że artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków, najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Występowała na wielu zagranicznych festiwalach, jak: SXSW, The Great Escape, Sziget, oraz na największych scenach polskich festiwali.

 

Na obecny status Brodka pracowała od najmłodszych lat. Masową rozpoznawalność zyskała w 2003 roku za sprawą telewizyjnego talent show „Idol". Rok później zadebiutowała popowym albumem zatytułowanym po prostu „Album", a w 2006 roku ukazała się płyta „Moje piosenki".

Gigantyczną popularność przyniósł jej jednak wydany w 2010 roku album „Granda". Bezkompromisowe folkowo-elektroniczne brzmienia wyraźnie odcięły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru, płyta pokryła się podwójną platyną, a sama artystka awansowała do artystycznej ekstraklasy.

RE: Rzeszów Festival 2022

RE: Rzeszów Festival 2022 zaplanowany jest na 20-21 sierpnia na terenie Bulwarów nad Wisłokiem w Rzeszowie.

Wejściówki można nabyć poprzez: ** Ebilet oraz ** Empikbilety.

Dzieci do lat 5 wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie, dzieciom od 6. do 12. roku życia przysługują bilety ulgowe.

Organizatorzy: Agora SA, Wyborcza.pl

Partner główny: Miasto Rzeszów

Partner: Estrada Rzeszowska

Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Sponsor: Perła Browary Lubelskie

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.