Monika Brodka to nie tylko wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Bywa też reżyserką klipów, producentką, artystką konceptualną, bo tyle samo uwagi poświęca warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej.
Brodka
Najnowszy jej studyjny krążek (z roku 2021) nosi tytuł „Brut".
– Na nowym albumie słychać tęsknotę za latami 90., okresem mojego dojrzewania, poznawania muzyki za pośrednictwem MTV, VH1, inspiracji grunge, zachwytem nad płytami Björk, rodzącym się trip-hopem – mówiła Monika Brodka w rozmowie z „Wysokimi Obcasami". – Tym nasiąkałam i to stanowiło dla mnie bazę. A ponieważ chciałam dodać do tego coś swojego, postanowiłam znowu dokopać się do instrumentów ludowych i brzmień, które są dla mnie organiczne, i potraktować je tym razem syntetycznie.
I dodała: – Nagrywałam dźwięki, które mój tata grał na różnych instrumentach ludowych – na piszczałkach, okarynach, dudach, a moja znajoma Japonka Hiroko na cytrze i harmonium.
Później to samplowałam i przekształcałam w nowe, nieistniejące instrumenty. Chyba mogę to nazwać zsyntetyzowanymi powidokami mojej przeszłości.
Laureatka Fryderyków
Przypomnijmy, że artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków, najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Występowała na wielu zagranicznych festiwalach, jak: SXSW, The Great Escape, Sziget, oraz na największych scenach polskich festiwali.
Na obecny status Brodka pracowała od najmłodszych lat. Masową rozpoznawalność zyskała w 2003 roku za sprawą telewizyjnego talent show „Idol". Rok później zadebiutowała popowym albumem zatytułowanym po prostu „Album", a w 2006 roku ukazała się płyta „Moje piosenki".
Gigantyczną popularność przyniósł jej jednak wydany w 2010 roku album „Granda". Bezkompromisowe folkowo-elektroniczne brzmienia wyraźnie odcięły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru, płyta pokryła się podwójną platyną, a sama artystka awansowała do artystycznej ekstraklasy.
RE: Rzeszów Festival 2022
RE: Rzeszów Festival 2022 zaplanowany jest na 20-21 sierpnia na terenie Bulwarów nad Wisłokiem w Rzeszowie.
Wejściówki można nabyć poprzez: ** Ebilet oraz ** Empikbilety.
Dzieci do lat 5 wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie, dzieciom od 6. do 12. roku życia przysługują bilety ulgowe.
Organizatorzy: Agora SA, Wyborcza.pl
Partner główny: Miasto Rzeszów
Partner: Estrada Rzeszowska
Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Sponsor: Perła Browary Lubelskie