Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Grupa Ørganek powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów, opowiadań i muzyki Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ørganek

Album "Głupi" z 2014 r. otrzymał nominację do Fryderyków 2015 w kategorii album roku rock, a "Czarna Madonna" (2016) do Fryderyków 2017 w kategorii album roku rock oraz piosenka roku. Oba krążki uzyskały status platynowej płyty. Przez dwa lata (2016-17) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. Dyrektorem muzycznym obu edycji był Tomasz Organek.

W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe), Robert Markiewicz (perkusja). Zespół zagrał już kilkaset koncertów w Polsce i za granicą (m.in. Francja, Anglia, Szkocja, Szwajcaria), ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Jego piosenki zajmują czołowe miejsca na listach przebojów polskich rozgłośni radiowych. Ørganek jest również stałym bywalcem największych polskich festiwali (m.in. Woodstock Festival, Jarocin Festival, Open’er Festival, Orange Festival czy Olsztyn Green Festival).

Platynowa reedycja

Pod koniec marca 2019 roku zespół Ørganek wydał dwupłytową, platynową reedycję albumu "Czarna Madonna". Wydawnictwo zawiera dwa premierowe utwory, między innymi "Niemiłość", oraz inne piosenki kojarzące się z działalnością zespołu wcześniej nie publikowane, co jednocześnie można będzie potraktować jako podsumowanie pięcioletniej działalności oraz wstęp do nowego etapu, który grupa chce zacząć nowym albumem.

W roku 2020, pomimo pandemii, zespół wydał dwa single promujące nowy krążek. Pierwszy singiel nosił tytuł "Pogo". Drugi singiel pt. "Walcz" stał się częścią kampanii stworzonej przy współpracy zespołu Ørganek oraz fundacji Człowiek wspierającej osoby w kryzysie psychicznym. Dzięki temu powstała pierwsza w Polsce mapa wsparcia – www.mapawsparcia.pl, na której podane są wszystkie adresy placówek, które bezpłatnie wspierają osoby w kryzysie psychicznym.

 

Jesienią 2021 zespół Ørganek wydał trzeci album pod tytułem „Na razie stoję, na razie patrzę", z którego utwory usłyszymy na festiwalu.

RE: Rzeszów Festival 2022

RE: Rzeszów Festival 2022 zaplanowany jest w dniach 20-21 sierpnia na terenie Bulwarów nad Wisłokiem w Rzeszowie.

Wejściówki można nabyć poprzez: ** Ebilet oraz ** Empikbilety.

Dzieci do lat 5 wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie, dzieciom od 6. do 12. roku życia przysługują bilety ulgowe.

Organizatorzy: Agora SA, Wyborcza.pl

Partner główny: Miasto Rzeszów

Partner: Estrada Rzeszowska

Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Sponsor: Perła Browary Lubelskie

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.