Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Natalia Przybysz to zdecydowanie jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej, a do tego kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne.

Natalia Przybysz

Poznaliśmy ją w 2001 roku, kiedy to wraz z siostrą Pauliną zadebiutowały, współtworząc Sistars. Zespół okazał się fenomenem kreującym nową jakość na polskim rynku, zdobywającym nagrody, przychylne recenzje dziennikarzy i szczyty list przebojów. Po zakończeniu działalności Sistars Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.

Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues". Ten w założeniu jednorazowy występ na Festiwalu Woodstock został tak ciepło przyjęty, że Natalia postanowiła przekuć go w całą trasę, a ta okazała się ogromnym sukcesem. Naturalną więc konsekwencją było pójście o krok dalej i nagranie albumu „Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin", którym Natalia Przybysz składa hołd jednej z największych legend muzyki - Janis Joplin.

Nagrodzona Fryderykami

Praca nad tym projektem pchnęła Natalię w kierunku brzmień bluesa, soulu, jazzu i funku, zakorzenionych w amerykańskiej tradycji ciepłych, motownowskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Pod wpływem tych inspiracji w 2014 roku powstał „Prąd". To z tego albumu pochodzą takie utwory jak „Miód" czy „Nazywam się niebo". Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód" Fryderykiem jako Singiel Roku.

W 2017 roku światło dzienne ujrzał album „Światło nocne". Na płycie znalazły się takie utwory jak: tytułowe „Światło nocne", „Dzieci malarzy", „Świat wewnętrzny" i „Przez sen". Za tę płytę Natalia Przybysz otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

Od czasu płyty „Prąd" każdy kolejny album Natalii nagradzany jest kolejnym Fryderykiem. Ta sytuacja powtórzyła się również w roku ubiegłym, kiedy to najnowsza płyta „Jak malować ogień" (2019) ponownie została uhonorowana statuetką Fryderyk. Znów w najważniejszej kategorii tej nagrody - Album Roku POP. Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż na albumie są tak doskonałe utwory jak „Ciepły wiatr" czy „Kochamy się źle", których w ubiegłym roku słuchała cała Polska.

Pod koniec roku 2020 został zarejestrowany koncert akustyczny Natalii w ramach prestiżowej serii MTV Unplugged, który można było zobaczyć w zeszłym roku, za to w tym roku usłyszymy piosenki z najnowszej, tegorocznej płyty pt. „Zaczynam się od miłości".

 

Płyta zawiera niezaśpiewane dotąd teksty Kory z muzyką skomponowaną przez Natalię oraz jej zespół. Do sieci trafił również teledysk do utworu "Jest miłość" – wyjątkowy, bardzo kobiecy obraz w reżyserii Silvii Pogody. Pomysł na album zrodził się podczas spotkania Natalii Przybysz i Kamila Sipowicza. Spadkobierca dorobku Kory powierzył Natalii zebrane i niewydane dotąd w formie piosenek zapiski legendy polskiej sceny muzycznej. Tytuł „Zaczynam się od miłości" stanowi parafrazę tytułu zbioru tekstów Kory wydanych w formie książki.

RE: Rzeszów Festival 2022

RE: Rzeszów Festival 2022 zaplanowany jest na 20-21 sierpnia na terenie Bulwarów nad Wisłokiem w Rzeszowie.

Wejściówki można nabyć poprzez: ** Ebilet oraz ** Empikbilety.

Dzieci do lat pięciu wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie, dzieciom od 6. do 12. roku życia przysługują bilety ulgowe.

Organizatorzy: Agora SA, Wyborcza.pl

Partner główny: Miasto Rzeszów

Partner: Estrada Rzeszowska

Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Sponsor: Perła Browary Lubelskie

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.