Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szwajcaria to zielone serce Europy. Niewielkie, ale różnorodne. Przyroda oszałamia tu na każdym kroku, a mieszkańcy prześcigają się w pomysłach, żeby zachować ją w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Jednym z takich ekologicznych i przemyślanych rozwiązań jest podróżowanie koleją. Grand Train Tour Szwajcarii to podróż, która łączy ze sobą 1280 km piękna. Wspólnie ze zwycięzcami konkursu już we wrześniu będziemy rozkoszować się kolejową podróżą w stylu #swisstainable!

A zwyciezcy to:

Aleksandra Kolet

fot. Aleksandra Koletfot. Aleksandra Kolet 

Nie bez powodu Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. To miejsce, w którym zieleń zachwyca na każdym kroku o każdej porze roku. Dzika przyroda, widoki zapierające dech w piersiach obecne są praktycznie wszędzie. Madera to wyspa, która podczas mojej marcowej podróży zachwyciła mnie pięknem natury, dziką przyrodą i krajobrazem. Chyba nie ma drugiego tak zielonego i różnorodnego miejsca w Europie (Może poza Szwajcarią). Choć jej powierzchnia jest dużo mniejsza od najmniejszego województwa w Polsce, to nie zabraknie tu kamienistych i piaszczystych plaż, górskich szlaków, lasów spowitych we mgłach i klifów będących jednymi z najwyższych w Europie. Moja podróż po tej wyspie trwała tylko tydzień, ale już wiem, że warto tam wrócić na dłużej. Zdjęcie wykonano pośród lasu wawrzynowego (Laurissilva), który przed epoką lodowcową pokrywał znaczną część współczesnej Europy. Las wawrzynowy to inaczej las laurowy o drzewach wiecznie zielonych. W 1999 r. został wpisany na listę UNESCO i to właśnie Madera jest miejscem, gdzie zachowała się jego największa część. Jest to miejsce bardzo często otoczone mgłą, a całość tworzy magiczny klimat!

Julia Szal

fot. Julia Szalfot. Julia Szal 

Naturalne piękno, dzika przyroda i wspaniałe krajobrazy? Moja pierwsza myśl – IslandiaZaskakuje na każdym kroku swoją naturalnością, surowością, a co najważniejsze, znikomą ingerencją człowieka w przyrodę. Niesamowity klimat łączący zieleń, wulkan, fiordy, góry, wodospady, lodowce i gejzery... miejsce, w którym jeszcze nigdy nie obcowałam tak intensywnie z naturą i nie korzystałam tak chętnie z jej dobroci. Islandia nauczyła mnie szacunku do przyrody i otaczającego nas świata, tym samym pokazując mi wielką potęgę nieposkromionych żywiołów. Obnażyła moje słabości i mocne strony, a istota strachu, siły i wytrwałości nabrała większego i głębszego znaczenia. Dzikość na tej nieziemskiej wyspie zapiera dech w piersiach, a emocje towarzyszące podczas odkrywania jej zakątków – bezcenne.

Marcin Bawiec

fot. Marcin Bawiecfot. Marcin Bawiec 

Dolomity to pasmo górskie położone w północno-wschodnich Włoszech. Majestat i zachwycające formy tych gór sprawiły, że zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowe miejsce podbija serca turystów i zachwyca ich wspaniałymi widokami o każdej porze roku. Spójrz tylko na potężne skalne szczyty, tajemnicze jeziora i wejdź na szlaki, które czekają na to, abyś je odkrył.

Arkadiusz Dalak

fot. Arkadiusz Dalakfot. Arkadiusz Dalak 

Podczas festiwalu podróżniczego w ukochanych Bieszczadach postanowiłem wybrać się w nocy na fotograficzne łowy. Kocham góry i tym obrazem chciałbym wyrazić to uczucie. Kiedy w nocy pośrodku niczego jakiś zwierz przeszedł, obok było gorąco, ale dzielnie stałem na straży aparatu umieszczonego na statywie. Z daleka ujrzałem nadjeżdżający autobus, wyobraziłem sobie, że pięknie doświetli mi schodzącą z gór mgłę, nie sądziłem jednak, że wyjdzie to aż tak ciekawie. Zawsze kiedy wybieram się w podróż, próbuję zrobić jakąś sztukę, czy udało mi się to tym razem, oceńcie sami.

Na nagrodę składają się:

– przelot szwajcarskimi liniami SWISS na trasie Warszawa – Zurych planowany w dniu 4 września 2021 roku;
– przelot szwajcarskimi liniami SWISS na trasie Zurych – Warszawa planowany w dniu 8 września 2021 roku;
– przejazdy po Szwajcarii, w dniach pomiędzy 4 i 8 września 2021 roku;
– 4 noclegi na trasie, w pokojach dwuosobowych;
– 3 posiłki dziennie (w tym lunch pakiety);
– program wycieczki pełen atrakcji;
– ubezpieczenie podróżne.

Gratulujemy!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.