Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Objazdowe górskie kino

Teraz w Wielką Podróż możecie ruszyć też pociągiem albo samochodem elektrycznym.

Najlepszy sposób na poznanie szwajcarskiej różnorodności to Grand Tour of Switzerland (Wielka Podróż) – pętla o długości 1643 km poprowadzona przez najpiękniejsze zakątki kraju. Za oknem zapierające dech w piersiach krajobrazy: białe alpejskie szczyty odbijające się w szmaragdowych wodach, zielone tarasy wśród winnic, idylliczne wsie. Trasa wiedzie przez cztery regiony językowe, pięć alpejskich przełęczy, 22 miasta i wzdłuż 22 jezior. Znajdują się na niej 44 atrakcje – w tym 11 wpisanych na listę UNESCO. A teraz najlepsze: można ją pokonać samochodem elektrycznym, na trasie E-Grand Tour znajduje się 300 stacji ładowania (darmowe albo niewielka opłata).

Jest też wersja kolejowa, w stylu swisstainable, poprowadzona jak najbliżej oryginalnej trasy, liczy 1280 km. Nie macie czasu na całą trasę? Jest kilka alternatywnych pozwalających ją skrócić. Można też przejechać fragment. I nie trzeba ciągle pamiętać o biletach: na całą wystarczy jeden Swiss Travel Pass.

Poniżej – kilka malowniczych odcinków, na których od widoków za oknem kręci się w głowie:

  • Zurych – Lucerna – Interlaken: łagodne pagórki, a między nimi lśniące jeziora i wodospady. Ostatni odcinek można pokonać luksusowym i wygodnym ekspresem panoramicznym.
  • Zermatt – St. Moritz: głębokie wąwozy i malownicze doliny zaliczone bez wysiłku, za to widziane z wielkich okien Ekspresu Lodowcowego.
  • St. Moritz – Tirano – Lugano: piękny widokowo odcinek z lodowcami i turkusowymi jeziorami. Można zrobić zdjęcie słynnego okrągłego wiaduktu Brussio, który widać z góry jak na dłoni.
  • Lugano – Bellinzona – Lucerna: panoramiczna podróż pociągiem i statkiem przez Jezioro Czterech Kantonów.
  • St. Moritz – Lugano (trasa alternatywna): Ekspres Palmowy, czyli przyjemna czterogodzinna podróż PostBusem od lodowców Engadyny przez przełęcz Maloja po śródziemnomorskie Lugano.

Grand Train Tour of Switzerland to najpiękniejsze kolejowe trasy panoramiczneGrand Train Tour of Switzerland to najpiękniejsze kolejowe trasy panoramiczne Fot: Switzerland Tourism

Jak odróżnić, gdzie pociąg, a gdzie przyroda?

Cud techniki i szwajcarskiej innowacji harmonijnie wpisany w niezwykły krajobraz i nieszkodzący naturze.

O pociągach Kolei Retyckich można powiedzieć wiele. Najsłynniejsze linie świata. Obłędne widoki. Punkt obowiązkowy odwiedzających Szwajcarię. W 100 proc. ekologiczne – już od 2013 r. zasila je w całości energia z hydroelektrowni, a kolejarze optymalizują jej zużycie, żeby zostawić jak najmniejszy ślad węglowy.

Te pociągi są jak kino, tyle że obrazki przesuwają się nie na ekranie, ale za oknami, a te są naprawdę imponujące – panoramiczne zaczynają się przy podłodze, kończą na suficie. Dwie najbardziej znane takie linie to Ekspres Bernina (z Chur lub St. Moritz do położonego już we Włoszech Tirano) oraz Ekspres Lodowcowy (Glacier Express) kursujący na trasie St. Moritz – Zermatt). Bernina jest nie tylko najwyżej położoną linią kolejową Europy (wspina się na 2253 m n.p.m.), ale też linią między dwoma światami – w ciągu dwóch godzin pozwala przejechać Alpy z północy na południe, zabierając pasażerów z cienia lodowców w cień palm. Ekspres Lodowcowy, nazywany pieszczotliwie „najwolniejszym ekspresem świata", 300 km pokonuje w… 7,5 godz., przetacza się przez 291 mostów i znika w 91 tunelach.

Kolejami Retyckimi można pokonać kilka odcinków Grand Train Tour of Switzerland (GTToS)Kolejami Retyckimi można pokonać kilka odcinków Grand Train Tour of Switzerland (GTToS) Fot: Switzerland Tourism

Drugie życie lin i narty latem

Podróż doskonała – futurystyczną przeszkloną gondolą z zapierającymi dech w piersiach widokami do lodowego raju.

Zermatt to idylliczna wieś z pięknymi drewnianymi domkami, luksusowymi hotelami i widokiem na najsłynniejszą szwajcarską górę Matterhorn, którą miejscowi nazywają pieszczotliwie „horu". Aby zachować ten urok, po miejscowości można się poruszać tylko pieszo, a w góry wędrować (wokół jest 400 km szlaków, także tematycznych, np. lodowca Matterhorn albo świstaków) lub pojechać rowerami – coś dla siebie znajdą i początkujący, i miłośnicy adrenaliny. Można też wsiąść w kolejki. Najpierw w Matterhorn Express do stacji pośredniej Trockener Steg, a stamtąd w nowoczesną przeszkoloną gondolę 3S do Matterhorn Glacier Paradise. Na wysokość 3883 m n.p.m., gdzie znajduje się najwyżej położona stacja kolejki linowej w Europie, pofruniecie w dziewięć minut nad lodowcem Theodul. To największy letni teren narciarski w Szwajcarii, nawet w słoneczne wakacje można tu szusować po 21 km świetnie utrzymanych tras.

Kolejki, którymi podróżujecie, napędza energia słoneczna, a zużyte liny dostają drugie życie. Już prawie 14 tys. m lin pojechało do wsi w Mjanmie. Powstały z nich 23 wiszące mosty, kolejnych 20 jest planowanych.

Zermatt znajduje się na odcinku z Montreux do Visp trasy GTToSZermatt znajduje się na odcinku z Montreux do Visp trasy GTToS Fot: Switzerland Tourism

Nawet Bond stracił tu dech

Letni raj dla miłośników pięknych scenerii. Na obiad przysmaki, na deser widoki. Nie trzeba się nawet ruszać, bo restauracja robi to za ciebie.

Letni raj dla miłośników pięknych widoków i wędrówek: region Mürren Schilthorn. Jest tu sieć szlaków, dla fanów adrenaliny – via ferrata, dla kinomanów – sceneria znana z filmów z Bondem, a wszystko to na tle panoramy trzech olbrzymów: szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau. Najlepszy widok na nie rozciąga się ze szczytu Schilthorn (2970 m n.p.m.), na który frunie wzdłuż skał kolejka. Po drodze przesiadka z dodatkową atrakcją: na stacji Birg zaczyna się Thrill Walk – 200-metrowa szklana platforma widokowa przyklejona do ściany na wysokości 2677 m n.p.m.

Mürren Schilthorn znajduje się na odcinku Zurych - Lucerna - Interlaken trasy GTToSMürren Schilthorn znajduje się na odcinku Zurych - Lucerna - Interlaken trasy GTToS Fot. Switzerland Tourism

Z widokami z niej mogą się równać tylko te na szczycie. Jest tam restauracja Piz Gloria znana z filmu „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości": rezydował w niej szwarccharakter Blofeld. Futurystyczna przeszklona budowla obraca się w trzy kwadranse, serwując panoramę gór – w ładne dni w oddali widać nawet niemiecki Schwarzwald, francuskie Wogezy i Mont Blanc – a w dole błękitne wody jeziora Thun.

Mürren Schilthorn znajduje się na odcinku Zurych - Lucerna - Interlaken trasy GTToSFot. Switzerland Tourism

Nie wierz, że jesteś wariatem

Z potężnego masywu nad Jeziorem Czterech Kantonów w pogodne dni widać nawet 70 szczytów. Kiedyś ludzie, choć chcieli, bali się na niego wchodzić. Na szczęście znalazł się marzyciel...

Szwajcarskie pociągi i kolejki są nie tylko zielone, ale także niezwykłe. Znajduje się tu najbardziej stroma zębatka świata – z Alpnachstad na górę Pilatus. Kiedyś miejscowi uważali ją za przeklętą – miał być tu pochowany Poncjusz Piłat – a wstęp na nią był zakazany. Kiedy pod koniec XIX w. inżynier Eduard Locher przedstawił plany budowy kolejki na nią, nazwano go wariatem. Na szczęście nie uwierzył. W 1889 r. ruszyła i jeździ do dzisiaj. To najbardziej stroma zębatka świata.

Pilatus znajduje się na odcinku z Lugano do Lucerny albo z Lucerny do St. Gallen trasy GTToSPilatus znajduje się na odcinku z Lugano do Lucerny albo z Lucerny do St. Gallen trasy GTToS Fot. Switzerland Tourism

Czerwony wagonik na przekór grawitacji wspina się po prawie pionowym klifie na szczyt (2132 m n.p.m.), z którego rozciąga się piękny widok na góry i Jezioro Czterech Kantonów. W masywie wyznaczono wiele tras wędrówkowych, a jedynym niebezpieczeństwem, jakie czyha na turystów, jest to, że nie chce się wracać. Spokojnie: noc można spędzić w jednym z dwóch historycznych hoteli albo w namiotach-hamakach zawieszonych między drzewami. Zobaczycie najpiękniejsze wschody i zachody słońca, a przy odrobinie szczęścia – koziorożce. Przygoda na ranek: powrót panoramiczną gondolką przez Fräkmüntegg.

Pilatus znajduje się na odcinku z Lugano do Lucerny albo z Lucerny do St. Gallen trasy GTToSPilatus znajduje się na odcinku z Lugano do Lucerny albo z Lucerny do St. Gallen trasy GTToS Fot. Switzerland Tourism

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.