Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W grudniu większość ośrodków alpejskich jest zamknięta lub działa z ograniczeniami.Jedynym wyjątkiem jest Szwajcaria, gdzie można skorzystać zarówno z wyciągów, jak i innych aktywności, np. odpocząć w saunie, odwiedzić muzeum albo wybrać się na przejażdżkę słynnymi Kolejami Retyckimi. Oczywiście wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ale poszczególne kantony mogą same zdecydować, czy i które stacje zamknąć. Prezentujemy szczegółowe informacje i wytyczne dotyczące turystyki i zimowego wypoczynku (stan na 19 grudnia 2020 r.).

Wjazd 

Co dwa tygodnie władze Szwajcarii publikują listę regionów i krajów o zwiększonym ryzyku – osoby przyjeżdżające stamtąd obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, z której nie zwalnia negatywny test na koronawirusa. Kwarantanna nie obowiązuje przyjeżdżających w celach biznesowych, leczniczych oraz tranzytowych, przebywających w Szwajcarii do 24 godzin. 

Lista regionów i krajów uaktualniana jest co dwa tygodnie, szczegóły dostępne są TUTAJ. Własne obostrzenia co do przyjazdów mogą też wprowadzać władze kantonalne, szczegóły na stronie: www.ch.ch

Formalności wjazdowe 

Do Szwajcarii można się dostać zarówno własny autem, jak i autobusem, pociągiem albo samolotem. Podróżujący pociągami i autobusami międzynarodowymi oraz pasażerowie wszystkich lotów muszą zostawić służbom swoje dane (na wypadek, gdyby się okazało, że wśród podróżnych była osoba zakażona).  

Ogólne zasady 

Na miejscu do śledzenia kontaktów i identyfikacji osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi, służy aplikacja SwissCovid (Android/iPhone). Jeśli się okaże, że przez co najmniej kwadrans przebywałeś bliżej niż 1,5 metra od osoby zakażonej, powiadomią cię o tym władze kantonu. Każda osoba z takim powiadomieniem ma prawo do bezpłatnego testu. Użytkownicy są anonimowi, a aplikacja – bezpłatna i dobrowolna, ale zalecana. 

Obowiązkowe jest za to przestrzeganie zasad higieny i dystansu społecznego, a w miejscach publicznych, w których nie można zachować dystansu, należy nosić maski (np. transport, sklepy, strefy piesze). Poszczególne kantony mogą wprowadzać bardziej rygorystyczne zasady. Ogólnie otwarte są ośrodki narciarskie, wypoczynkowe, hotele, spa, muzea itd., można zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem i wycieczki na świeżym powietrzu. Wernisaże, wystawy i inne wydarzenia mogą się odbywać z uczestnictwem maksymalnie 50 osób. 

Hotele i restauracje 

Obowiązuje zachowanie dystansu (minimum 1,5 metra), mycie rąk i noszenie masek. W godz. 23-6 obowiązuje godzina policyjna, ale w hotelach można zamawiać w tym czasie jedzenie do pokojów. W restauracjach – także w barach na stokach – można jeść i pić jedynie na siedząco; przy jednym stoliku mogą siedzieć maksymalnie cztery osoby (nie dotyczy to rodzin z dziećmi). W restauracjach i barach maski można zdjąć tylko przy stoliku. 

Fot. materiały promocyjne

Podobne zasady obowiązują w ośrodkach spa, wellness itd. 

Transport publiczny 

Obowiązuje dystans społeczny i noszenie masek – nie tylko w autobusach, pociągach, ale także na peronach, przystankach, w poczekalniach itd. - wszystkie te miejsca są wyraźnie oznaczone. Masek nie muszą nosić dzieci do lat 12. Maskę można zdjąć także na czas jedzenia albo picia, większość wagonów restauracyjnych jest niedostępna, ale można zamówić posiłek na miejsce. Na 34 największych stacjach kolejowych są ogólnie dostępne pojemniki z płynem dezynfekującym, sprawdzanie biletów odbywa się bezdotykowo. Wszystkie kasy są otwarte, zaleca się płatność kartą albo jeszcze lepiej zakup biletu przez internet.  

Autobusy i pociągi kursują jak dawniej, wyjątki to: 

- pociągi międzynarodowe z/do Włoch i Francji – jest ich mniej;
- nocny transport publiczny na obszarach metropolitalnych w weekendy – zawieszony do odwołania. 

Pociągi panoramiczne Kolei Retyckich kursują zgodnie z rozkładem, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną w Lombardii Bernina Express zamiast we włoskim miasteczku Tirano kończy trasę w Campocologno (co najmniej do okresu świąteczno-noworocznego). Express Lodowcowy wystartuje 19 grudnia. Osoby, które kupiły już bilet, ale mają gorączkę, kaszlą, przez ostatnie dwa tygodnie czuły się źle, powinny skontaktować się z przewoźnikiem. 

Ośrodki narciarskie

Funkcjonują z zachowaniem reżimu sanitarnego, przed wyjazdem najlepiej skontaktować się z konkretnym ośrodkiem i potwierdzić zasady. Maseczki są obowiązkowe zarówno w zamkniętych kapsułach, jak i na otwartych wyciągach krzesełkowych oraz orczykowych, a także w kolejkach do nich. Funkcjonują szkółki narciarskie, można wynająć instruktora.

Gastronomia na stokach jest otwarta od godz. 6 rano do 23 i działa według ogólnych zasad obowiązujących bary i restauracje w Szwajcarii. Dyskoteki i kluby są zamknięte.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.