Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przez pole kwiatów i śladami koziorożców

W masywie wyznaczono wiele tras wędrówkowych – zarówno dla zaawansowanych, jak i rodzin z dziećmi. Sporo z nich, takich na kilka godzin, startuje z Krienseregg; jest tam też wielki plac zabaw oraz miejsca na ogniska i grille. Można powędrować szlakiem mitów i legend, kwiatowym – bo mimo wiatru i niesprzyjających warunków latem jest tu prawdziwe kwiatowe morze – a z przewodnikiem wybrać się na safari śladami koziorożców.

Własne prawo grawitacji

Na Pilatus można wjechać panoramiczną kolejką gondolową z Lucerny albo zębatką z Alpchnastad. Zębatką nie byle jaką, bo najbardziej stromą na świecie. Kiedy pod koniec XIX w. inżynier Eduard Locher przedstawił plany jej budowy, za plecami nazywano go wariatem. Podołał na przekór gadaniu, a może grawitacji, bo patrząc na wagoniki z daleka, wydaje się, że prawo ciążenia mają za nic. Na szczyt (2132 m n.p.m.) wspinają się po pionowym klifie w ciągu pół godziny. Dla fasonu przejażdżkę można połączyć z rejsem staromodnym statkiem po jeziorze, a wrócić – frunąc w chmurach gondolką.

Na Pilatusie fruwają nie tylko gondolki. Dla miłośników adrenaliny przygotowano duży park linowy.Na Pilatusie fruwają nie tylko gondolki. Dla miłośników adrenaliny przygotowano duży park linowy. Fot. Stefan Schlumpf

Sanki latem i spanie pomiędzy drzewami

Na Pilatusie fruwają nie tylko gondolki. Dla miłośników adrenaliny przygotowano duży park linowy oraz najdłuższy w kraju letni tor saneczkowy – tobogany mkną 1350 m, pokonując ostre zakręty jak w wesołym miasteczku. Zasypiamy też w powietrzu i beztrosko jak dzieci – patrząc w gwiazdy z namiotów zawieszonych pomiędzy drzewami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.