Przez pole kwiatów i śladami koziorożców
W masywie wyznaczono wiele tras wędrówkowych – zarówno dla zaawansowanych, jak i rodzin z dziećmi. Sporo z nich, takich na kilka godzin, startuje z Krienseregg; jest tam też wielki plac zabaw oraz miejsca na ogniska i grille. Można powędrować szlakiem mitów i legend, kwiatowym – bo mimo wiatru i niesprzyjających warunków latem jest tu prawdziwe kwiatowe morze – a z przewodnikiem wybrać się na safari śladami koziorożców.
Własne prawo grawitacji
Na Pilatus można wjechać panoramiczną kolejką gondolową z Lucerny albo zębatką z Alpchnastad. Zębatką nie byle jaką, bo najbardziej stromą na świecie. Kiedy pod koniec XIX w. inżynier Eduard Locher przedstawił plany jej budowy, za plecami nazywano go wariatem. Podołał na przekór gadaniu, a może grawitacji, bo patrząc na wagoniki z daleka, wydaje się, że prawo ciążenia mają za nic. Na szczyt (2132 m n.p.m.) wspinają się po pionowym klifie w ciągu pół godziny. Dla fasonu przejażdżkę można połączyć z rejsem staromodnym statkiem po jeziorze, a wrócić – frunąc w chmurach gondolką.
Na Pilatusie fruwają nie tylko gondolki. Dla miłośników adrenaliny przygotowano duży park linowy. Fot. Stefan Schlumpf
Sanki latem i spanie pomiędzy drzewami
Na Pilatusie fruwają nie tylko gondolki. Dla miłośników adrenaliny przygotowano duży park linowy oraz najdłuższy w kraju letni tor saneczkowy – tobogany mkną 1350 m, pokonując ostre zakręty jak w wesołym miasteczku. Zasypiamy też w powietrzu i beztrosko jak dzieci – patrząc w gwiazdy z namiotów zawieszonych pomiędzy drzewami.