W Polsce co¶ takiego wytwarza firma MDM NT z Bielska-Bia³ej (od 27 lat na rynku dekarskim). Ale – jak podkre¶la jej przedstawiciel – s± w tej konstrukcji pomys³y nowatorskie, opracowane i opatentowane przez firmê. To na przyk³ad system wsporczy.
– Zamiast typowej dla bran¿y drewnianej podkonstrukcji stosujemy aluminiowe wsporniki. Dziêki temu osi±gamy najwy¿szy stopieñ ochrony przeciwpo¿arowej i zapewniamy wentylacjê panelu, a sch³odzony efektywniej produkuje pr±d. Zyskujemy te¿ miejsce na okablowanie bez naruszania wiê¼by – opowiada Marek Ma¶lanka, za³o¿yciel firmy i autor tej konstrukcji.
I dodaje: – Nasz dach spe³nia wszystkie niezbêdne zadania: chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewnia hydroizolacjê, wentylacjê czy wspomniane bezpieczeñstwo przeciwpo¿arowe.
Zaznacza, ¿e wa¿nym elementem tego dachu jest te¿ specjalna membrana – wodoodporna i paroprzepuszczalna, odporna na d³ugoletnie funkcjonowanie w warunkach podwy¿szonej temperatury. Prefabrykowane obróbki dekarskie zapewniaj± szczelne po³±czenia miêdzy panelami oraz innymi czê¶ciami dachu.
– MyRoof jest równie trwa³y jak tradycyjny dach, a gwarantowana efektywno¶æ elektryczna to min. 87 proc. mocy pocz±tkowej po 30 latach – podkre¶la. – W niedalekiej przysz³o¶ci planujemy rozszerzenie systemu o magazyny energii oraz urz±dzenia do odzyskiwania ciep³a spod paneli, co bêdzie innowacj± w skali globalnej. Podniesiemy w ten sposób efektywno¶æ samej fotowoltaiki, a poza tym po¿ytecznie wykorzystamy odzyskane ciep³o. Niestety na tym etapie nie mogê nic wiêcej powiedzieæ. Za kilka miesiêcy przedstawimy te¿ propozycjê carportów fotowoltaicznych, które uzupe³ni± nasz± ofertê – zapowiada Marek Ma¶lanka.