– Według policyjnych statystyk najwięcej kradzieży z włamaniem w 2021 roku zostało stwierdzonych w województwie śląskim (10 370). Najbezpieczniejsze pod tym względem było województwo podkarpackie (1424). Wskaźnik wykrywalności najwyższy był w województwie świętokrzyskim (70 proc.). Najniższą wartość odnotowano dla województwa mazowieckiego (39,9 proc.) – informuje Beata Zielińska z portalu Domiporta.pl.

Na szczęście Polacy są przezorni i często instalują systemy zabezpieczeń w nowo wybudowanych domach. Według raportu przeprowadzonego w styczniu 2022 roku przez serwis Oferteo.pl (serwis łączący firmy świadczące usługi w różnych kategoriach z potencjalnymi klientami), blisko 70 proc. respondentów zabezpieczyło budynek przed włamaniem. Badanie przeprowadzono na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Smartfon. Narzędzie monitoringu

– Z pomocą może nam przyjść smartfon. Alfred Security to darmowa aplikacja, która umożliwia wykorzystanie smartfona lub tabletu jako kamery monitoringu. Możemy do tego celu użyć nawet nieco starszego urządzenia. Obraz z jego kamery pozwoli nam na obserwację „na żywo" wybranego pomieszczenia w naszym mieszkaniu na telefonie, który mamy przy sobie. Zaletą tej opcji jest m.in. powiadomienie użytkownika o wykryciu ruchu przez kamerę, zaś wadą nie najwyższa jakość nagrania czy ograniczenia przechowywania materiałów w chmurze – podaje portal.

Bezpieczny dom. Symulatory obecności lub inteligentna wtyczka

Innym prostym rozwiązaniem, które nie wiąże się z dużymi kosztami zakupu, jest zamontowanie symulatora włączonego telewizora. Pozory naszej obecności możemy też uzyskać, stosując czasowy wyłącznik światła.

Kolejny wariant to montaż inteligentnej wtyczki. Po umieszczeniu jej w gniazdku i połączeniu z naszą siecią wi-fi oraz skonfigurowaniu za pomocą aplikacji na telefonie czy tablecie będziemy możemy zdalnie sterować włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w domu.

Dom inteligentny. Podłączenie kamery

Kamera domowa to urządzenie typu „plug & play", więc jest gotowa do działania już w kilka minut. Natomiast kamerę zewnętrzną można szybko zamontować w miejsce tradycyjnej instalacji oświetleniowej, bez potrzeby korzystania z usług profesjonalnego montera.

Inteligentne urządzenia monitorują posesję oraz wnętrze domu bez przerwy. Kiedy dojdzie do podejrzanej sytuacji, jak np. wtargnięcie nierozpoznanej osoby, kamery zaalarmują użytkownika, wysyłając powiadomienie na smartfon.

– Dzięki możliwości opcji podglądu „na żywo" przez aplikację mobilną użytkownik może zweryfikować sytuację i w razie potrzeby podjąć działania. Dzięki temu nawet w czasie wakacyjnego wyjazdu dom pozostaje pod pełną kontrolą właścicieli. Nie trzeba się też martwić, że niepotrzebne powiadomienia będą przeszkadzać podczas wypoczynku. Inteligentne kamery rozpoznają osoby zidentyfikowane w aplikacji, więc kiedy w mieszkaniu zjawi się sąsiad, który ma podlewać kwiaty pod nieobecność właścicieli, alarm się nie włączy – wyjaśnia Marie Tranchimand, dyrektor marketingu i komunikacji w firmie Netatmo.

Smart home. Bardziej zaawansowane metody

Rozwiązania smart home mogą m.in. zarówno symulować obecność domowników, jak i odstraszać potencjalnych intruzów. Takim produktem jest np. centrala sterująca, która łączy zautomatyzowane urządzenia domowe w jeden system. Użytkownicy mogą zaprojektować autorskie scenariusze, według których będą działać ich urządzenia smart home.

– Dobrym pomysłem jest zaprogramowanie żaluzji fasadowych czy rolet zewnętrznych, aby codziennie otwierały się i zamykały. Warto też do tego dołączyć oświetlenie – zapalające się i gasnące światła – co będzie symulować domowe życie. Dodatkowo, dzięki centrali możemy sterować całym systemem z aplikacji w smartfonie. Zdalnie, w każdej chwili i z dowolnego miejsca możemy sprawdzić stan podłączonych urządzeń w domu. Jeśli coś nas zaniepokoi – np. okaże się, że zapomnieliśmy zamknąć bramę wjazdową na posesję, możemy to zrobić jednym kliknięciem w aplikacji – mówi Maciej Gąszczak, product manager w Somfy Polska.