Gaz płynny ekonomiczny i przyjazny środowisku
Użycie gazu płynnego praktycznie nie generuje cząstek stałych, smogu czy sadzy, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest przyjaznym środowisku i czysto spalającym się paliwem. W wyniku spalania gazu płynnego do atmosfery przedostaje się o 50 procent mniej dwutlenku węgla niż w przypadku korzystania z węgla. W porównaniu z paliwami stałymi jest całkowicie bezobsługowym, czystym, wygodnym i ekonomicznym źródłem ogrzewania domu. Wymieniając teraz źródło ogrzewania z węgla na gaz płynny, mamy możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu "Czyste powietrze" w wysokości nawet do 20 tysięcy złotych. Celem tego projektu jest zmniejszenie i likwidacja emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez gospodarstwa domowe spalające węgiel lub inne wysokoemisyjne paliwa stałe.
Porównajmy koszty
Poniższe zestawienie najlepiej obrazuje koszty ogrzewania domu gazem płynnym. To porównanie z innymi źródłami energii, przy założeniu ich aktualnie obowiązujących cen. Klient modernizujący instalację c.o. w swoim domu musi zaplanować wydatki związane z wynajęciem lub zakupem zbiornika, montażem instalacji gazowej wraz z przyłączem oraz kotła gazowego służącego do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej. To klient decyduje, czy wybiera zbiornik na własność czy w dzierżawie z GASPOLU. Do wyboru ma również rodzaj zbiornika: naziemny lub podziemny.
WIĘCEJ: "Nowoczesne materiały budowlane i instalacje"
Dodatkowo może korzystać ze zbiornika na potrzeby zasilania kuchenki gazowej do gotowania. Jednocześnie dom powinien być ocieplony zgodnie z obowiązującymi normami. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy założyć, że koszt ogrzania domu o powierzchni ok. 140 m2 zamieszkanego przez rodzinę 2+2, wraz z wykorzystaniem gazu do podgrzewania wody i zasilania kuchenki gazowej, wyniesie średnio ok. 500-550 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że w przypadku gazu płynnego klient ma możliwość uzyskania gwarancji ceny paliwa nawet na okres 3 lat oraz rozłożenia kosztów inwestycyjnych na raty 0 procent. W przypadku paliwa stałego uzyskanie gwarancji ceny i dostępności jest trudne lub wręcz niemożliwe.
Przeglądy, serwisy
GASPOL daje klientom możliwość wyboru: zbiornik można wydzierżawić lub kupić. Zaletą tego pierwszego rozwiązania jest jego bezobsługowość i kompleksowość całej oferty. GASPOL bierze na siebie m.in. wszystkie opłaty związane z wymaganymi przez Urząd Dozoru Technicznego odbiorami oraz przeglądami. Dodatkowo zapewniamy serwis 24 godziny na dobę.
Koszty eksploatacji gazu płynnego. Materiały firmy Gaspol Materiały prasowe
Klienci mogą też korzystać z gwarancji stałej ceny gazu nawet do 3 lat, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania stałego poziomu kosztów ponoszonych na ogrzewanie przez gospodarstwo domowe. Wybierając zbiornik dzierżawiony, klient może korzystać z rozwiązania telemetrycznego, czyli płacić za gaz w cyklu miesięcznym na podstawie rzeczywistego zużycia mierzonego przez specjalne urządzenie połączone z siecią GSM. Z kolei wybór zbiornika własnego daje możliwość skorzystania z usług dowolnego dostawcy gazu w czasie użytkowania. Należy jednak pamiętać, że przy każdej zmianie dostawców gazu możemy napotkać problemy z utrzymaniem właściwej jakości paliwa gazowego.
I kolejna ważna kwestia: to klient ponosi opłaty związane z utrzymaniem i użytkowaniem zbiornika. Całkowity koszt realizacji instalacji ze zbiornikiem własnym jest wyższy niż w przypadku wyboru opcji zbiornika dzierżawionego. Natomiast każda z tych propozycji jest i tak oszczędniejszym rozwiązaniem niż pozostałe sposoby ogrzewania budynków paliwami stałymi. Warto więc przemyśleć modernizację swej nieruchomości już dziś, by podczas nadchodzącej jesieni i zimy móc korzystać z nowej instalacji na gaz płynny.
Zdaniem eksperta
Rafał Budzyński, Kierownik Sprzedaży w GASPOL SA
Wiele osób pyta, czy obecna sytuacja polityczno-gospodarcza związana z wojną w Ukrainie ma wpływ na dostawy gazu do zbiorników przydomowych. Jako lider rynku LPG z ponad 30-letnim doświadczeniem, nawet w tak wyjątkowych chwilach jak obecnie czujemy szczególną odpowiedzialność za dostarczanie energii wszędzie i każdemu w Polsce. Posiadamy własny morski terminal przeładunkowy i należymy do międzynarodowej grupy SHV Energy – dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne związane z zaopatrzeniem w gaz płynny oraz zapewnić ciągłość dostaw do naszych klientów w całej Polsce.
Rafał Budzyński Materiały prasowe
Chcemy jednocześnie zwrócić uwagę klientów i całej branży LPG w Polsce na etyczną stronę bieżących wydarzeń oraz postaw z nimi związanych. Naszym zdaniem decyzje konsumenckie i biznesowe mogą mieć pozytywny wpływ na przyspieszenie zakończenia wojny w Ukrainie, dlatego niedługo po jej wybuchu przestaliśmy kupować gaz z Rosji, aby nie wspierać w ten sposób państwa agresora.
Kocioł mam eei pellets, a rodzice zakupili mini MATIC !