Gaz płynny ekonomiczny i przyjazny środowisku

Użycie gazu płynnego praktycznie nie generuje cząstek stałych, smogu czy sadzy, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest przyjaznym środowisku i czysto spalającym się paliwem. W wyniku spalania gazu płynnego do atmosfery przedostaje się o 50 procent mniej dwutlenku węgla niż w przypadku korzystania z węgla. W porównaniu z paliwami stałymi jest całkowicie bezobsługowym, czystym, wygodnym i ekonomicznym źródłem ogrzewania domu. Wymieniając teraz źródło ogrzewania z węgla na gaz płynny, mamy możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu "Czyste powietrze" w wysokości nawet do 20 tysięcy złotych. Celem tego projektu jest zmniejszenie i likwidacja emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez gospodarstwa domowe spalające węgiel lub inne wysokoemisyjne paliwa stałe.

Porównajmy koszty

Poniższe zestawienie najlepiej obrazuje koszty ogrzewania domu gazem płynnym. To porównanie z innymi źródłami energii, przy założeniu ich aktualnie obowiązujących cen. Klient modernizujący instalację c.o. w swoim domu musi zaplanować wydatki związane z wynajęciem lub zakupem zbiornika, montażem instalacji gazowej wraz z przyłączem oraz kotła gazowego służącego do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej. To klient decyduje, czy wybiera zbiornik na własność czy w dzierżawie z GASPOLU. Do wyboru ma również rodzaj zbiornika: naziemny lub podziemny.

WIĘCEJ: "Nowoczesne materiały budowlane i instalacje"

Dodatkowo może korzystać ze zbiornika na potrzeby zasilania kuchenki gazowej do gotowania. Jednocześnie dom powinien być ocieplony zgodnie z obowiązującymi normami. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy założyć, że koszt ogrzania domu o powierzchni ok. 140 m2 zamieszkanego przez rodzinę 2+2, wraz z wykorzystaniem gazu do podgrzewania wody i zasilania kuchenki gazowej, wyniesie średnio ok. 500-550 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że w przypadku gazu płynnego klient ma możliwość uzyskania gwarancji ceny paliwa nawet na okres 3 lat oraz rozłożenia kosztów inwestycyjnych na raty 0 procent. W przypadku paliwa stałego uzyskanie gwarancji ceny i dostępności jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Przeglądy, serwisy

GASPOL daje klientom możliwość wyboru: zbiornik można wydzierżawić lub kupić. Zaletą tego pierwszego rozwiązania jest jego bezobsługowość i kompleksowość całej oferty. GASPOL bierze na siebie m.in. wszystkie opłaty związane z wymaganymi przez Urząd Dozoru Technicznego odbiorami oraz przeglądami. Dodatkowo zapewniamy serwis 24 godziny na dobę.

Koszty eksploatacji gazu płynnego. Materiały firmy GaspolKoszty eksploatacji gazu płynnego. Materiały firmy Gaspol Materiały prasowe

Klienci mogą też korzystać z gwarancji stałej ceny gazu nawet do 3 lat, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania stałego poziomu kosztów ponoszonych na ogrzewanie przez gospodarstwo domowe. Wybierając zbiornik dzierżawiony, klient może korzystać z rozwiązania telemetrycznego, czyli płacić za gaz w cyklu miesięcznym na podstawie rzeczywistego zużycia mierzonego przez specjalne urządzenie połączone z siecią GSM. Z kolei wybór zbiornika własnego daje możliwość skorzystania z usług dowolnego dostawcy gazu w czasie użytkowania. Należy jednak pamiętać, że przy każdej zmianie dostawców gazu możemy napotkać problemy z utrzymaniem właściwej jakości paliwa gazowego.

I kolejna ważna kwestia: to klient ponosi opłaty związane z utrzymaniem i użytkowaniem zbiornika. Całkowity koszt realizacji instalacji ze zbiornikiem własnym jest wyższy niż w przypadku wyboru opcji zbiornika dzierżawionego. Natomiast każda z tych propozycji jest i tak oszczędniejszym rozwiązaniem niż pozostałe sposoby ogrzewania budynków paliwami stałymi. Warto więc przemyśleć modernizację swej nieruchomości już dziś, by podczas nadchodzącej jesieni i zimy móc korzystać z nowej instalacji na gaz płynny.

Zdaniem eksperta

Rafał Budzyński, Kierownik Sprzedaży w GASPOL SA

Wiele osób pyta, czy obecna sytuacja polityczno-gospodarcza związana z wojną w Ukrainie ma wpływ na dostawy gazu do zbiorników przydomowych. Jako lider rynku LPG z ponad 30-letnim doświadczeniem, nawet w tak wyjątkowych chwilach jak obecnie czujemy szczególną odpowiedzialność za dostarczanie energii wszędzie i każdemu w Polsce. Posiadamy własny morski terminal przeładunkowy i należymy do międzynarodowej grupy SHV Energy – dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne związane z zaopatrzeniem w gaz płynny oraz zapewnić ciągłość dostaw do naszych klientów w całej Polsce.

Rafał BudzyńskiRafał Budzyński Materiały prasowe

Chcemy jednocześnie zwrócić uwagę klientów i całej branży LPG w Polsce na etyczną stronę bieżących wydarzeń oraz postaw z nimi związanych. Naszym zdaniem decyzje konsumenckie i biznesowe mogą mieć pozytywny wpływ na przyspieszenie zakończenia wojny w Ukrainie, dlatego niedługo po jej wybuchu przestaliśmy kupować gaz z Rosji, aby nie wspierać w ten sposób państwa agresora.