Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pogłoski o końcu biurowców okazują się przedwczesne. – Obserwujemy powrót do pracy stacjonarnej. Z naszych badań wynika, że tryb home office obejmuje dziś już tylko 30 proc. kadry, zaś do końca roku kolejne firmy powrócą do pracy przy biurku – jeśli nie w pełnym wymiarze, to przynajmniej hybrydowo – mówi Maciej Moralewicz, dyrektor regionalny Knight Frank we Wrocławiu.

Biurowce nadal są więc potrzebne. To nie znaczy jednak, że po prostu wracamy do sytuacji sprzed wybuchu pandemii. Przestrzenie biurowe nie będą już takie same. – Lockdown zmienił oczekiwania pracowników, a to pociągnęło za sobą zmiany w organizacjach, które muszą na nowo zdefiniować kulturę, a więc także przestrzeń do pracy. Open space’y odchodzą do przeszłości – dodaje Moralewicz. Podkreśla też, że klienci jego firmy poszukują powierzchni z wydzielonymi przestrzeniami umożliwiającym pracę w kilkuosobowych zespołach. – Równolegle przykładają dużą wagę do wykreowania wspólnych powierzchni typu hospitality – przestrzeni do współpracy, pomieszczeń do zespołowej pracy kreatywnej czy też do relaksu i regeneracji. Na rynku liczą się obiekty, które są zdolne do szybkiej reorganizacji powierzchni dla swoich najemców – mówi dyrektor Knight Frank w stolicy Dolnego Śląska.

Najemcy wracają do biur

Zarówno przedstawiciele firm doradczych, jak i inwestorów oraz operatorów powierzchni biurowych we Wrocławiu zgodnie twierdzą, że najemcy zaczęli podejmować decyzje o rozwijaniu swoich siedzib.

– Zauważamy zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnię biurową zarówno u nowych, jak i dotychczasowych najemców. W tym roku przeprowadziliśmy już dwie ekspansje, w sumie to niemal 1700 m kw. – mówi Krzysztof Hołub, prezes zarządu Trudo, właściciela kompleksu Promenady Business Park we Wrocławiu.

Z jego rozmów z najemcami również wynika, że zmieniają organizację pracy. – Pracownicy powracający po lockdownie oczekują pracy w biurach dwu- lub trzyosobowych. Nie chcą pracować w ogromnych open space’ach, sprzyjających ewentualnym zarażeniom. Firmy inwestują także intensywnie w rozbudowę powierzchni wspólnych, ułatwiających socjalizację, ponieważ zrozumiały, jak wielkie szkody w kulturze pracy poczyniła przymusowa, przedłużająca się izolacja pracowników. Udowodniła, że model ten nie tylko obniża efektywność zespołów, utrudnia wdrożenia i zwiększa koszty zarządzania ludźmi, ale przede wszystkim uderza w ich kondycję psychiczną. Wielkim wyzwaniem, z którym borykają się dziś niemal wszystkie organizacje, jest przywrócenie zdrowych relacji interpersonalnych, tym bardziej że na rynek pracy wchodzą obecnie przedstawiciele Gen Z, pokolenia, które co do zasady jest wyjątkowo słabo zsocjalizowane. W tej sytuacji wygrywają biurowce posiadające elastyczne moduły, pozwalające na „zwinne" dostosowanie się do potrzeb najemców – wyjaśnia Hołub.

Zauważa, że pojawiły się też nowe tendencje. – Nowe biznesy, które rozrosły się w okresie pandemii, mają specyficzne wymagania. Na przykład normą dla poszukujących większych lokalizacji firm z branży e-commerce stało się posiadanie własnego studia fotograficznego lub showroomu – opowiada.

Biurowiec. Ważna lokalizacja

Promenady Business Park to kameralny kompleks, położony blisko centrum, ale nie w samym sercu miasta. Czy to przyciąga, czy raczej zniechęca firmy?

– Obserwujemy, że istnieje coraz większa grupa najemców, którzy w swoich wyborach kierują się pragmatyzmem. Szukają doskonałej jakości biur, ale nie chcą przepłacać za centralną lokalizację. Światowe trendy pokazują, że w miastach tak zatłoczonych jak Wrocław staje się ona czasem bardziej wadą niż zaletą. Nikt nie chce pracować w odhumanizowanych hubach pokroju Mordoru. W cenie są solidne adresy, dobrze wpisane w tkankę miejską – mówi Hołub.

A teraz kompleks będzie miał atrakcję niemalże turystyczną – tężnię solankową. Pozwoli ona na chwilę wytchnienia w połączeniu z inhalacją wzmacniającą odporność, co jest szczególnie ważne w mieście o tak niskiej jakości powietrza jak Wrocław. W okresie letnim urządzenie dodatkowo obniży temperaturę w patio. Promenady Business Park to pierwszy obiekt biurowy w Polsce, który postawił na tego typu innowację. – Tężnia zostanie zainstalowana w najbliższych tygodniach i będzie ogólnodostępna – podkreśla prezes zarządu Trudo.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.