Tylko w pierwszej połowie tego roku do grona obiektów z certyfikatem BREEAM In-Use na poziomie excellent dołączyło kolejnych 17 obiektów z portfela spółki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowe lub zaktualizowane certyfikaty BREEAM In-Use na poziomie excellent uzyskało pięć budynków kompleksu Quattro Business Park (A, B, C, D i V) oraz: Rondo Business Park w Krakowie, Warsaw Trade Tower, Spektrum Tower i Lumen & Skylight w Warszawie, trzy budynki kompleksu A4 Business Park (A, B i C), dwa biurowce Silesia Star w Katowicach oraz Retro Office House i West Link we Wrocławiu.

– Tak wysoki poziom certyfikacji BREEAM In-Use dla kolejnych 17 budynków w naszym portfolio to efekt wytężonej pracy całego zespołu i wielomilionowych inwestycji poczynionych na technologiczną modernizację obiektów, która znacząco podniosła ich atrakcyjność i konkurencyjność na rynku biurowym – mówi Artur Apostoł, Chief Operating Officer w Globalworth Poland.

Eksperci firmy dodają, że dzięki modernizacjom nieruchomości Globalworth wpisują się w nurt zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, tworząc komfortowe i bezpieczne miejsca do rozwoju działalności biznesowej najemców.

Odnawialna energia w Globalworth

– To niejedyny przejaw proekologicznych działań naszej spółki. Na początku tego roku wszystkie 22 nieruchomości Globalworth w Polsce przeszły w 100 proc. na zieloną energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, takich jak elektrownie wodne i wiatrowe czy fotowoltaika – mówi Piotr Zatorski, Portfolio Projects Manager.

BREEAM In-Use jest wielokryterialnym systemem certyfikacji przeznaczonym dla istniejących budynków, użytkowanych przez okres minimum dwóch lat. W ramach certyfikatu oceniane są zarówno rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku, jak i efektywność zarządzania obiektem. Pod uwagę bierze się m.in. jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność środków transportu miejskiego, użyte materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku czy gospodarkę wodną i odpadami.

Centrum Biurowe Lubicz zmienia się

Firma zapowiada też zmiany w swoim krakowskim biurowcu Centrum Biurowe Lubicz.

- Bardzo dużą wagę w tym projekcie przywiązywaliśmy do kwestii zieleni. Wokół budynku powstanie atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń z dużą ilością roślin – pojawią się nowe drzewa, krzewy oraz ozdobna trawa. Do tego nie zabraknie miejsc do wypoczynku i rekreacji – staną ławki i stoliki, przybędzie też stojaków rowerowych, a na parkingu zainstalujemy ładowarki do samochodów i hulajnóg elektrycznych - mówi Paweł Choiński, Senior Asset Manager w Globalworth Poland.

Dodaje, że w środku budynku nowy wygląd zyskają przestrzenie wspólne. Remonty przejdą lobby obu biurowców, w obrębie strefy wejścia i recepcji, oraz atrium budynku A. Obejmą one wymianę znacznej części materiałów wykończeniowych, pojawią się m.in. nowe meble, oświetlenie led oraz system identyfikacji wizualnej. Rozbudowana zostanie też infrastruktura rowerowa – przybędzie szafek, pryszniców i miejsc parkingowych dla rowerzystów.

Ekologicznie i bez barier

Lubicz Park należy do grona najbardziej ekologicznych biurowców. W całości korzysta z tzw. zielonej energii, pochodzącej z odnawialnych źródeł, oraz posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good, który obecnie jest w trakcie recertyfikacji do poziomu Excellent. Na tym nie koniec, bowiem jego właściciel i zarządca, Globalworth, stara się o kolejne prestiżowe certyfikaty. Cały kompleks dostosowany zostanie do restrykcyjnych wymagań programu „Obiekt bez barier" pod kątem osób z niepełnosprawnościami oraz systemu WELL, który zapewnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrostanu pracowników.

- Jak przystało na nowoczesny biurowiec, w Lubicz Park nie zabraknie również rozwiązań z zakresu proptech. Podobnie jak w pozostałych naszych biurowcach, planujemy wdrożyć tu aplikację Globalworth, która po zainstalowaniu na telefonie i odpowiednim skonfigurowaniu uprawnień będzie umożliwiać pracownikom bezdotykowe przywoływanie wind czy przechodzenie przez kontrole dostępu bez konieczności posiadania karty. Aplikacja będzie również dawała możliwość zarządzania pulą miejsc parkingowych, która została przyznana w ramach umowy najmu. Z czasem będzie rozwijana również o kolejne funkcjonalności - zapowiadają przedstawiciele firmy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem