Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chodzi o biura w: Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi oraz Lublinie i Szczecinie. W analizie pod uwagę wzięto trzeci kwartał 2021 r. Źródłem informacji są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cresa, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills), a podsumowanie dotyczy istniejących zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

Powierzchnie biurowe w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu 

Na koniec III kwartału 2021 r. całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły 5 955 000 m kw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) pozostawały Kraków (1 604 500 m kw.), Wrocław (1 242 600 m kw.) oraz Trójmiasto (923 500 m kw.).

– W pierwszej połowie roku największym powodzeniem wśród najemców, poza Warszawą, cieszył się rynek krakowski, gdzie podpisane zostały umowy na 74 tys. m kw. biur. Dobre sześć miesięcy miało też Trójmiasto, w którym zakontraktowano 72 tys. m kw. powierzchni, jest to blisko dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie na przestrzeni ostatnich czterech lat. Generalnie rynki regionalne zamknęły półrocze z wynikiem o 20 proc. niższym w porównaniu do roku ubiegłego, ale na uwagę, poza Trójmiastem, zasługuje także popyt zarejestrowany w Poznaniu. Transakcje zawarte w stolicy Wielkopolski przyniosły wyższy wolumen najmu niż odnotowany w tym samym czasie w ciągu ostatnich dwóch lat – informuje Krzysztof Foks, senior analyst w Walter Herz.

W okresie od lipca do września 2021 r. na rynkach regionalnych do użytkowania oddano cztery inwestycje o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej 19 300 m kw. Największymi inwestycjami ukończonymi w tym okresie były: Kolońska Park (7900 m kw., Dzida-Jazgar) w Katowicach oraz druga faza projektu Ocean Office Park A (5200 m kw., Cavatina) w Krakowie. Od początku 2021 r. na rynek dostarczono łącznie 15 budynków o powierzchni biurowej prawie 146 000 m kw.

Na koniec III kwartału 2021 r. współczynnik pustostanów oszacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych kształtował się na poziomie 13,5 proc., co daje łącznie 805 700 m kw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz (poziom wyższy zarówno od tego w poprzednim kwartale – o 0,1 p.p., jak i od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku o 1,6 p.p.). Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi (16,8 proc.), zaś najniższy w Szczecinie (5,8 proc.).

Nowoczesne powierzchnie biurowe

W trzecim kwartale 2021 r. popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe na ośmiu rynkach regionalnych osiągnął 113 100 m kw. Łącznie od początku roku popyt na biura poza Warszawą wyniósł 379 500 m kw. Najwyższy udział w strukturze popytu w III kw. 2021 r. przypadł na nowe umowy – 66 proc., udział renegocjacji wyniósł 26 proc., a ekspansje obejmowały zaledwie 8 proc. wszystkich transakcji. Ponad połowa powierzchni biurowej wynajętej w miastach regionalnych w III kwartale znajdowała się w dwóch największych ośrodkach biurowych – w Krakowie i Wrocławiu.

Największymi transakcjami zawartymi od lipca do września 2021 r. były: renegocjacja umowy przez poufnego najemcę z sektora bankowego w budynku Olivia Star w Gdańsku na 5400 m kw. oraz dwie umowy przednajmu w Krakowie zawarte przez Pepsico w budynku Brain Park A na 5300 m kw., a także przez poufnego najemcę z branży produkcyjnej w budynku MK29 na 5100 m kw.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.