Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem, w eksploatacji szczególnie opłacalnym w połączeniu z systemami solarnymi. To rozwiązanie może być też użyteczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tym bardziej że jej dostarczenie to spora część kosztów energii. A kąpiemy się, myjemy naczynia przez cały rok.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Planujemy instalację grzewczą z pompą ciepła jako głównym źródłem ogrzewania. Jakie rozwiązanie wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej?

– Aby otrzymać ciepłą wodę przy pomocy pompy ciepła, należy zastosować zbiornik o pojemności dobranej do możliwości grzewczych urządzenia i indywidualnych potrzeb w zakresie ciepłej wody użytkowej. Zbiorniki te mają postać zasobnika z wężownicą, nazywamy je wymiennikami c.w.u. Wymiennik nadający się do współpracy z pompą ciepła powinien przede wszystkim zapewnić prawidłowy odbiór energii cieplnej, która będzie dostarczana przez pompę. Jest to proces realizowany poprzez wężownicę, dlatego właśnie odpowiednio dobrana powierzchnia wymiany ciepła wężownicy ma w tym przypadku kluczowe znaczenie – odpowiada Arkadiusz Świerad, ekspert firmy Kospel.

Pytanie, jaka powinna być powierzchnia wężownicy w takich wymiennikach? Czy bez problemu poradzą sobie w instalacjach grzewczych wykorzystujących pompę ciepła?

– Podstawowy przelicznik stosowany przy doborze wężownicy do pompy ciepła to 0,25 m kw. na każdy 1 kilowat mocy pompy ciepła. Przykładowa pompa o mocy 10 kW powinna być więc podłączona do wymiennika, który posiada wężownicę o powierzchni 2,5 m lub większą. Analogicznie, pompy ciepła o większej mocy powinny współpracować z wymiennikami posiadającymi wężownice o większej powierzchni wymiany ciepła – mówi Arkadiusz Świerad.

Dodaje, że firma ma w swojej ofercie kilka modeli wymienników właściwych do współpracy z pompami ciepła. – Są to SWP 200 o powierzchni grzewczej wężownicy 2,1 m kw. i SWP 300, gdzie wężownica ma powierzchnię grzewczą 2,6 m kw. Posiadamy również w swojej ofercie wymiennik c.w.u o największych możliwościach do średnich i dużych zastosowań domowych. Jest to wymiennik SWPC posiadający pojemność 300 litrów i wężownicę o powierzchni 4,22 m, jest to obecnie największa powierzchnia grzewcza wężownicy w wymienniku o tej pojemności dostępnym na rynku – podkreśla ekspert firmy Kospel.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem