Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zanieczyszczenie powietrza jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia na świecie [1]. Liczba przedwczesnych zgonów będących jego wynikiem sięgnęła 8 mln w 2018 r. [2]. To ponad dwa razy więcej niż całkowita liczba zgonów na całym świecie z powodu COVID-19, wynosząca według najświeższych danych Worldometer 3,3 mln osób [3]. Jednym z zagrożonych rejonów jest Europa, a w niej Polska, w której znajduje się większość najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast [4]. W walce o czystsze powietrze, jednym z zaleceń WHO jest tworzenie terenów zielonych [5], dlatego Teva, jedna z wiodących firm farmaceutycznych od dwóch lat prowadzi akcję „Drzewa od Teva", sadząc w Polsce ponad 230 000 drzew.

Materiał promocyjny TEVAMateriał promocyjny TEVA 

Oddech to życie

W ciągu całego życia przez płuca przepływa 250 mln. litrów powietrza[6]. Z każdym oddechem do organizmu dostaje się wszystko, co w nim się znajduje. Pierwszą linią obrony jest układ oddechowy, ale zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje mogą przedostawać się do krwiobiegu narażając na uszkodzenie lub zatrucie także inne organy.

"Zanieczyszczenie powietrza jest zabójcze dla zdrowia. Odpowiada za niemal połowę zgonów z powodu chorób płuc, a także za co trzeci zgon z powodu ich nowotworów na świecie. Szkodliwe cząstki z powietrza wpływają również na kondycję układu krwionośnego i nerwowego – co czwarty śmiertelny udar mózgu lub choroba serca wywołane są właśnie przez zanieczyszczenia. Choroba niedokrwienna serca, udar, przewlekła obturacyjna choroba płuc i inne choroby dolnych dróg oddechowych – lista schorzeń wywołanych zanieczyszczeniami jest długa" – ostrzega prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zawsze na pierwszej linii

Zakażenia układu oddechowego przed pandemią były w Polsce jedną z głównych przyczyn hospitalizacji; w przypadku małych dzieci (1-4 lata) było to nawet 30% przypadków. Eksperci WHO widzą w zanieczyszczeniu powietrza rosnący globalny problem zdrowotny i nazywają go „cichym zabójcą" [7]. Europa jest jednym z regionów o najwyższym stężeniu zanieczyszczenia powietrza związanego z paliwami kopalnymi [2] a aż 33 z 50 europejskich miast ze znacznie przekroczonymi normami znajduje się w Polsce [6]. Skutkuje to wysokim obciążeniem układu oddechowego - ryzyko zapadalności na zapalenie oskrzeli w naszym kraju wynosi nawet 23% u dzieci i 33% u dorosłych [4]. Szacuje się także, że blisko 50 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce jest wynikiem zanieczyszczeń [8].

Co może nas ratować

Jednym z głównych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących działań na rzecz poprawy jakości powietrza na świecie, obok redukcji emisji zanieczyszczeń, szerszego wykorzystania alternatywnych źródeł energii czy poprawy efektywności energetycznej jest tworzenie terenów zielonych [5]. Aby realizować tę potrzebę, obok działań mających na celu redukcję emisji zanieczyszczeń, Teva rozpoczęła w 2020 roku akcję sadzenia drzew w Polsce, m.in. fundując nasadzenia w nadleśnictwie Lipusz w 2020 roku, a niedawno kończąc akcję sadzenia ponad 120 000 drzew w nadleśnictwie Rytel.

"Redukcja emisji do środowiska to jeden z globalnych, długofalowych celów w Teva. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa Teva zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 25% i na najbliższe lata planowane są kolejne redukcje w naszych globalnych emisjach. W naszym krakowskim zakładzie produkcyjnym od lat wprowadzamy rozwiązania wpływające na redukcję emisji zanieczyszczeń, zużycia wody, a także na jak najefektywniejszą ekologicznie gospodarkę odpadami. Energia wykorzystywana przez krakowską fabrykę pochodzi w 100% z odnawialnych źródeł. Akcja sadzenia drzew w Polsce uzupełnia starania naszej firmy na rzecz dbałości o środowisko"  – mówi Michał Nitka, Dyrektor Generalny Teva Pharmaceuticals na region Europy Centralnej i Wschodniej.

NPS-PL-NP-00279-05-2021

 ---------------------------------------------------------------------------

[1] WHO, Science in 5; Episode 10; 3:16-3:19; https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/media-resources/science-in-5/episode-10---ventilation-covid-19; dostęp z dnia 04.05.2021 r.
[2] Burrows L; HarvardBR; Deaths from fossil fuel emissions higher than previously thought; https://www.seas.harvard.edu/news/2021/02/deaths-fossil-fuel-emissions-higher-previously-thought; dostęp z dnia 04.05.2021 r.
[3] https://www.worldometers.info/pl/; dostęp z dnia 11.05.2021 r.
[4] The Word Bank; Air Quality Management in Poland; https://documents.worldbank.org/en/publication/documents-reports/documentdetail/574171554178748054/air-quality-management-in-poland; dostęp z dnia 04.05.2021 r.
[5] WHO, https://www.who.int/airpollution/ambient/interventions/en/; dostęp z dnia 04.05.2021 r.
[6] The Guardian, Air pollution: everything you should know about a public health emergency; https://www.theguardian.com/environment/2018/nov/05/air-pollution-everything-you-should-know-about-a-public-health-emergency; dostęp z dnia 04.05.2021 r.
[7] The Guardian, Revealed: air pollution may be damaging ‘every organ in the body; https://www.theguardian.com/environment/ng-interactive/2019/may/17/air-pollution-may-be-damaging-every-organ-and-cell-in-the-body-finds-global-review; dostęp z dnia 04.05.2021 r.
[8] European Environment Agency; Air quality in Europe — 2020 report; EEA Report No 09/2020; https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2020-report; dostęp z dnia 11.05.2021 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.