Medycyna i prawo to dziedziny, które zawsze budzą duże mocje. Na salach operacyjnych i sądowych rozgrywają się największe ludzkie dramaty. Walka o życie i sprawiedliwość, to zawsze walka okupiona ciężką pracą, strachem i bólem. Ale może mieć też pozytywne aspekty. Pozwala odnaleźć w życiu to, co najważniejsze. Przekonają się o tym bohaterowie nowego prawniczo-medycznego serialu TVN – „Tajemnica zawodowa”.

Twórcy hitów „Diagnozy” i „Drugiej szansy” połączyli prawo i medycynę, tworząc serial, jakiego w polskiej telewizji jeszcze nie było. Do walki o sprawiedliwość stanie 38-letnia Julia, w której rolę wcieli się Magdalena Różczka. Julia to z wykształcenia prawniczka. Pasję zawodową odłożyła jednak na bok. Po studiach związała się z lekarzem, chirurgiem ginekologiem – Andrzejem Żurawskim, którego postać doskonale kreuje Cezary Pazura. Julia zajęła się wychowywaniem dwóch córek, tworząc dom, o jakim zawsze marzyła. Andrzej mógł realizować się zawodowo. Wydawać by się mogło, że każdy w tej relacji ma swoje miejsce, które dawało mu satysfakcję. Do czasu.

Tajemnica zawodowaTajemnica zawodowa 

Gdy bliskość zmienia się w profesjonalizm

W jeden dzień zbudowany przez lata porządek runął jak domek z kart. W dniu 15. rocznicy ślubu Julia dowiaduje się, że mąż ją zdradza. Nie wygląda to na jednorazowy skok w bok. Romans mógł trwać nawet 2 lata. Na rozpacz nie będzie jednak czasu, bo, kiedy Żurawska przegląda dowody zdrady, jej mąż zostaje zaatakowany przez nożownika. Ten atak to akt desperacji. Nożownik oskarża chirurga o błąd w sztuce medycznej, który doprowadził do śmieci jego żony. Andrzej trafia na stół operacyjny, a stamtąd – w śpiączce –  na OIOM. Podwójny cios wywraca życie prywatne Julii do góry nogami, stawiając pod znakiem zapytania jej relację z mężem. Choć mogłaby pogrążyć się w rozpaczy – co w jej sytuacji byłoby w pełni usprawiedliwione – odnajduje sobie siłę i mobilizuje się do działania. Wraca do zawodu, by obronić dobre imię męża.

Prawo i medycyna

„Tajemnica zawodowa” to pierwszy w Polsce serial poruszający wątki prawno-medyczne jednocześnie. Z sali operacyjnych, akcja przenosi się na sale sądową, a wokół nie brakuje intryg, zawirowań miłosnych, konfliktów i zaskakujących zwrotów akcji. Julia Żurawska jako adwokatka będzie nie tylko bronić w sądzie męża, ale i mierzyć się z ciekawymi zagadnieniami związanymi z prawem medycznym. Wszystkie przypadki inspirowane będą autentycznymi wydarzeniami. Żurawska będzie walczyć o przywrócenie prawa wykonywania zawodu rezydentce oskarżonej o okaleczenie pacjenta w trakcie akcji ratowniczej. Innym razem zawalczy o ryzykowny przeszczep serca nastolatki, która decyduje się na operacje wbrew własnym rodzicom. Julia odkryje w sobie zawodową pasję, która zdefiniuje jej życie na nowo.

Tajemnica ZawodowaTajemnica Zawodowa 

Dobro ważniejsze od zysku

W sprawach klientów będzie przeglądać się jak w lustrze. Pomogą jej one z dystansem spojrzeć na własne życie i oswoić problemy, które wydają się nie do przejścia. W pracy okaże się też dużą idealistką. Prawda i dobro klienta są dla niej często ważniejsze od zysku kancelarii, w której pracuje. Nie potrafi przejść obojętnie obok zła i zawsze wyciąga pomocną rękę do potrzebujących. Kiedy 7-letni chłopiec oskarży rodziców o przemoc, Julia nie zawaha się mu pomóc. Siła, jaką uzyska dzięki prywatnym zawirowaniom, zaskoczy ją samą. Żurawska odnajdzie w sobie pasję i ogień, które miała na studiach. Ruszy do walki o sprawiedliwość, stając po dwóch stronach barykady: raz pomagając lekarzom, innym razem pacjentom.

Serial „Tajemnica zawodowa” będzie miał 10 odcinków. Pierwszy będzie można obejrzeć na  antenie TVN już 17 lutego, o godz. 21:30 i online na Player.pl. W prawniczo-medyczne meandry serialu wprowadzą, obok doskonałych aktorów Magdaleny Różczki i Cezarego Pazury, także m.in. Piotr Stramowski, Anna Dereszowska, Tamara Arciuch i Andrzej Zieliński. 

Tajemnica ZawodowaTajemnica Zawodowa