Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Należy ogłosić klimatyczny stan wyjątkowy w poszczególnych państwach do czasu osiągnięcia neutralności klimatycznej” - wzywał przywódców państw świata sekretarz generalny ONZ António Gutteres podczas wirtualnego szczytu klimatycznego zorganizowanego przez Wielką Brytanię i Francję. I apelował o podjęcie konkretnych działań: „Kraje reprezentujące 70 proc. światowej gospodarki do początku przyszłego roku podejmą zdecydowane zobowiązania w zakresie neutralności węglowej. Ale zobowiązania to tylko pierwszy krok. Potrzebujemy teraz konkretnych działań, aby wejść na właściwą ścieżkę. Każde państwo, miasto, instytucja finansowa i firma muszą dostosować plany tak, aby osiągnąć zerową emisję do 2050 roku i rozpocząć ich realizację już teraz” - apelował sekretarz generalny ONZ.

Czy to możliwe? Choć wydaje nam się trudne, by ograniczyć wpływ człowieka na zmiany klimatu i degradację środowiska, firma MouviTech udowadnia, że to realne i jako promotor rozwiązań dla branży energii geotermalnej proponuje zacząć od podstaw.

„Jednym z najskuteczniejszych sposobów, w jaki możemy przyczynić się do poprawy nieustannie trwającego niszczenia środowiska, jest zmiana obecnie istniejących systemów grzewczo-chłodzących w naszych budynkach, co ma między innymi bezpośredni wpływ na globalną redukcję emisji CO2 na naszej planecie” - przekonuje Hubert Wolski, prezes zarządu MouviTech.

MouviTech realizuje ten cel, wykorzystując technologię tworzyw sztucznych, by pozyskać to, co najcenniejsze - darmową i w pełni odnawialną energię pochodzącą z Ziemi.

Energia geotermalna wykorzystuje energię cieplną Ziemi do produkcji energii cieplnej zasilającej obiekty znajdujące się na jej powierzchni. Uzyskiwana jest poprzez instalowanie wymienników ciepła, zwanych Dolnym Źródłem Zasilania. Niskotemperaturowe zasoby geotermalne stanowią źródło zasilania pomp ciepła i są wykorzystywane do zmniejszenia lub całkowitego pokrycia, zapotrzebowania na energię poprzez wykorzystywanie jej w bezpośrednim ogrzewaniu oraz chłodzeniu.

„Wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań geotermalnych dla gruntowych pomp ciepła w miejsce obecnych nieekologicznych i mało efektywnych systemów to szansa na lepsze życie dla nas tu i teraz oraz przyszłych pokoleń. Dlatego poszukajmy naturalnej i odnawialnej energii w naszym najbliższym otoczeniu. Pod naszymi stopami, gdzie magazynowane są jej ogromne zasoby pochodzące od słońca, gotowe do natychmiastowego wykorzystania” - zachęca prezes MouviTech.

Naturalne zasoby energetyczne zgromadzone w głębi Ziemi, dzięki instalacjom MuoviTech dzisiaj ogrzewają i chłodzą tysiące budynków w Europie, również w Polsce. Począwszy od domów prywatnych, przez biurowce, centra handlowe, szpitale, aż po budynki sakralne, dzięki technologii MouviTech energia gromadzona pod ziemią od tysięcy lat jest w stanie dostarczyć do budynków zarówno ciepło, jak i chłód w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników, a najnowocześniejsza technologia pionowych wymienników gruntowych TurboCollector45 ® podparta długoletnimi badaniami oraz testami w warunkach laboratoryjnych i naturalnych sprawia, że MouviTech jest dziś niekwestionowanym promotorem oraz wiodącym producentem dla branży geotermalnej w Europie.

„Wszystko, co mieliśmy w momencie zakładania naszej działalności, teraz już o europejskim zasięgu, to entuzjazm i uznanie dla branży oraz silne przekonanie, że możemy robić coś dla pokoleń w nieznany dotychczas sposób. Tak też się stało” - opowiada Hubert Wolski.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.