Systemy automatyki budynkowej w USA były już dostępne od lat 70. Natomiast urządzenia, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się na rynku około 10-12 lat temu

Agata Błaszczyk: Czym jest inteligentny dom? 

Krystian Bergmann, Growth Director FIBARO: Na inteligentny dom składa się wiele połączonych ze sobą elementów, które pomagają jego mieszkańcom w codziennych czynnościach. Smart Home wyręcza z części „obowiązków", pomaga kreować odpowiedni klimat m.in. poprzez oświetlenie, prowadzi do oszczędności w domowym budżecie, podnosi komfort życia. Pozwala także na zarządzanie i sterowanie wieloma urządzeniami począwszy od rolet, bram, a na multimediach, takich jak AGD i RTV kończąc. Inteligentne rozwiązania do domu dbają o życie, zdrowie i bezpieczeństwo mienia. Dzięki tym rozwiązaniom można w znaczący sposób zminimalizować ewentualne koszty związane np. ze wznieconym pożarem, zalaniem, a w przypadku licznych czujników, system ostrzeże także przed podwyższonym stężeniem czadu, otwartymi oknami czy wykryciu ruchu.

Od jak dawna systemy tego typu są obecne na rynku?

– Systemy automatyki budynkowej w USA były już dostępne od lat 70. Natomiast urządzenia, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się na rynku około 10-12 lat temu. Wraz ze wzrostem cyfryzacji, miniaturyzacji rozwiązań i rozwojem internetu, sieci bezprzewodowych i rosnącemu zapotrzebowaniu, można było dostrzec coraz więcej pojawiających się systemów na rynku. Pierwotnie, systemy do zarządzania domem, oparte były na rozwiązaniach przewodowych. O wdrożeniu systemu należało myśleć już na etapie budowy i projektowania instalacji. Nasz system FIBARO od początku, czyli od 2010 roku, opierał się o technologię bezprzewodową. Tym samym smart home mógł zostać zaimplementowany w istniejących budynkach, bez konieczności kucia w ścianach, kładzenia setek metrów dodatkowych kabli i przeprowadzania kosztownych przeróbek i remontów.

Tak jak wspomniałem wcześniej – rola systemu smart home jest bardzo szeroka, jednak przygodę z inteligentnym domem można rozpocząć od bardzo prostego systemu, który np. będzie zarządzać tylko oświetleniem. Dzięki modułowości systemu FIBARO smart home, możliwości mogą niejako rozwijać się wraz z domownikami i ich rosnącymi potrzebami jako gospodarstwa domowego. Inne potrzeby posiada singiel mieszkający w kawalerce, a inne rodzina z małym dzieckiem, osoba starsza, a jeszcze inna osoba niepełnosprawna. Poprzez dodanie kolejnych urządzeń możliwe będzie nie tylko sterowanie oświetleniem, ale także np. ogrzewaniem, monitoring zużycia energii, otwarcia drzwi lub okien czy też kontrola nad ewentualnymi zalaniami czy pożarem. Każda instalacja inteligentnego domu jest różna, rozwiązania można ze sobą łączyć, tworząc całkowicie niepowtarzalne wartości i funkcjonalności.

Czym się kierować wybierając system inteligentnego domu?

– Na samym początku warto wziąć pod uwagę fakt, czy dany system można w każdej chwili rozbudować lub przenieść go do innego mieszkania lub domu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której jesteśmy „skazani" na system, który nie rozwija się razem z nami. Bardzo ważna jest także dostępność produktów oraz możliwość spotkania z profesjonalistą, który przeprowadzi rozmowę z potencjalnymi użytkownikami systemu, dobierze urządzenia i przeprowadzi instalację, tworząc ją w pełni dopasowaną do potrzeb mieszkańców. Kolejną kwestią jest otwartość na integracje z produktami innych firm. Dobry system smart home komunikuje się z urządzeniami firm trzecich, które specjalizują się w produkcji przeróżnych urządzeń, np. multimediami, czujnikami itp. Dzięki temu FIBARO pozostaje centrum dowodzącym systemu złożonego z różnych rozwiązań.

Nie można rozmawiać o smart home zapominając o bezpieczeństwie, podnoszeniu komfortu życia i świadomości ekologicznej.

– Przykłady można mnożyć, jednak posłużę się najbardziej obrazowym. System smart home FIBARO, dzięki tzw. scenom, może automatycznie wyłączać światła czy ogrzewanie, gdy domowników nie ma w domu, lub wykryje otwarcie okien. Złożoność scen zależy od ilości urządzeń, które znajdują się w instalacji, ale nawet przy bardzo podstawowym systemie można zadbać o domowy budżet. Kwestia bezpieczeństwa i ochrony rozumiana może być dwojako. Przede wszystkim warto wspomnieć o bezpieczeństwie przechowywanych danych użytkowników. Współpracujemy z największymi dostawcami rozwiązań chroniących dane, dlatego nasi użytkownicy mogą być spokojni o wszelkie informacje dotyczące ich domów. Po drugie bezpieczeństwo osób i mienia – system smart home to mnogość czujników czuwających m.in. nad wykryciem ruchu, wzrostu stężenia tlenku węgla, dymu, zalania czy otwartym oknie. System natychmiast powiadomi mieszkańców o zagrożeniu, np. wysyłając powiadomienie na smartfonie czy wykonując określoną sekwencję zdarzeń – np. włączy wszystkie światła w domu wieczorem, pozorując obecność domowników.

Czy smart home to tylko rozwiązanie dla indywidualnych odbiorców czy może także dla społeczności mieszkającej w budynkach wielorodzinnych?

– Systemy smart home znajdują swoje zastosowanie nie tylko w mieszkaniach czy domach, ale także w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach czy w firmach produkcyjnych. Jak wspomniałem wcześniej, odpowiednio przeprowadzona rozmowa z profesjonalistą w kwestii instalacji pomoże dostosować system do potrzeb zarówno singla, rodziny, jak i większych inwestycji.

A gdzie znaleźć systemy smart home i czy to drogie rozwiązanie?

– Tworzymy specjalnie dopasowane pakiety, które znaleźć można m.in. w popularnej sieci sklepów Castorama czy na Allegro. Przygodę ze smart home rozpocząć można od podstawowych funkcji, mieszcząc się w kwocie około 2000 zł. Oczywiście, system systemowi nie jest równy, ale dzięki modułowości część kosztów można odłożyć w czasie. Warto dodać, że nasz system można przenieść z jednego mieszkania do drugiego, tworząc całkowicie nową instalację pozwalającą na inne możliwości, dopasowane do nowej przestrzeni życiowej. Każde z urządzeń jest przez nas wspierane aktualizacjami, dlatego raz wydane pieniądze „pracują na siebie" przez naprawdę długie lata.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ludzie robią inteligentne domy, ale ich użytkownikom często brakuje inteligencji i z tego domu robi się "Dom Wielkiego Brata". Kamerki w sypialni i podobne klimaty.
już oceniałe(a)ś
0
0