Od 2013 roku temat smogu zajmuje coraz więcej miejsca w dyskusji publicznej. Zaczęło się od debaty wywołanej przez grupę krakowskich aktywistów, którzy zwrócili uwagę na fatalną jakość powietrza w stolicy Małopolski. Trafili w czuły punkt: o smogu zaczął dyskutować Kraków, po nim Małopolska, a po nich cały kraj. W Małopolsce zostały przyjęte pierwsze w Polsce uchwały zakazujące używania paliw stałych w domowych piecach.
Mogłoby się wydawać, że po siedmiu latach jesteśmy w innym miejscu. Ostatnie badania pokazują jednak, że świadomość społeczna przyczyn i skutków smogu nadal jest mizerna. Tempo wymiany starych pieców jest bardzo powolne, w wielu częściach kraju proces nie ruszył w ogóle. Jednocześnie lekarze i eksperci alarmują, że nadal oddychamy powietrzem katastrofalnej jakości.
Przygotowaliśmy dla Was zestaw pytań, dzięki którym wspólnie zorientujemy się, jak wygląda świadomość Polaków w dziedzinie czystego powietrza. Ta ankieta jest jak lustro, w którym możemy się przejrzeć, szukając odpowiedzi na pytanie, ile wiemy o smogu.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.
To brzmi jak reklama w TOK FM pieców na pelet w audycji o zanieczyszczeniu powietrza.
Zakamuflowana hipokryzja za pieniądze !
Hmm, ja znam tę firmę jako producenta kotłów gazowych...
Pytanie o zakazanie palenia w nich (drewnem) jest spóźnione, być może w ogóle takich palenisk nie powinno być.
Autor pali chyba pety.