Zurych na dzień dobry

Zaczyna w nim swoją przygodę ze Szwajcarią większość turystów, bo głównie tu lądują samoloty (regularne bezpośrednie loty z Polski oferuje m.in. SWISS). Z lotniska do centrum miasta położonego malowniczo na brzegu Jeziora Zuryskiego można się dostać w 10 minut. Jest świetne na zakupy (lokalni producenci, słynne zegarki, oryginalna moda) i kontemplowanie muzeów, których jest tu aż 50, w tym 14 poświęconych sztuce. Zimą wystarczy chwila, żeby wyjechać za miasto na narty, biegówki albo sanki, a wieczorem skorzystać z sauny.

Stare Miasto w Zurichu / fot. Switzerland TourismStare Miasto w Zurichu / fot. Switzerland Tourism 

Berno w duchu slow life

Niewiele miast przetrwało w takim stanie jak Berno: gdyby mieszkaniec żyjący tu w średniowieczu jakimś cudem przeniósł się do czasów współczesnych, najpewniej czułby się jak u siebie, rozpoznając układ ulic! Wyjątkową malowniczą oprawę tworzą wąskie uliczki, fasady z piaskowca, fontanny i stare wieże (najpiękniejsze widoki rozciągają się ze 101-metrowej wieży katedralnej), a najlepsze jest to, że – ponieważ Berno jest kompaktowe – można się nim cieszyć w najbezpieczniejszy dzisiaj sposób: pieszo. W odrestaurowanych piwnicach znajduje się wiele butików, można też wybrać się do kilku muzeów, w tym do położonego na obrzeżach Centrum Paula Klee z największą na świecie kolekcją tego artysty.

Zima w Bernie / fot. Switzerland TourismZima w Bernie / fot. Switzerland Tourism Urs Baumann

Wisienka na torcie: położone w sercu kraju Berno jest bramą do ośrodków narciarskich w Alpach.

Genewa kosmpolityczna

Najbardziej międzynarodowe miasto w kraju, siedziba wielu światowych firm i organizacji, położeniem trafiało piątkę w totka: na brzegach Jeziora Genewskiego, w pięknym otoczeniu pagórków Jury i alpejskich szczytów. Znaki rozpoznawcze Genewy to fontanna Jet d’Eau wyrzucająca wodę tak wysoko, że widać to z samolotów, katedra św. Piotra i wyjątkowe muzea. Łatwa do bezpiecznego zwiedzania elektrycznymi tuk-tukami – można jechać trasą największych atrakcji, czekolady, wina i sera albo fondue (każda wycieczka trwa 75-90 minut).

fot. Switzerland Tourismfot. Switzerland Tourism 

Bazylea dla miłośników kultury i miodu

Uważana za kulturalną stolicę kraju: na niewielkiej powierzchni znajduje się aż 40 muzeów, w tym takie tuzy jak Muzeum Sztuki (do 14 lutego trwa świetna czasowa wystawa poświęcona Rembrandtowi i jego pasji do Orientu) czy Fundacja Beyeler. Ponieważ wiele z nich wkomponowano w naturę, wokół budynków jest dużo przestrzeni i tłumów tam nie uświadczysz. Bazylea ma również piękną starówkę, a na niej rynek z bogato zdobionym ratuszem i gotycką katedrą, mnóstwo małych butików, antykwariatów, obok nich – nowoczesnych budynków zaprojektowanych przez znanych architektów. Punkt konieczny na zimowo-świątecznej mapie: piekarnia Läckerli Huus, w której można się delektować tradycyjnym bazylejskim ciastem miodowym.

fot. Switzerland Tourismfot. Switzerland Tourism 

Lucerna wśród gór

To miasto położone nad Jeziorem Czterech Kantonów jest idealną bazą wypadową w otaczające góry, w tym na słynne Pilatus (wjeżdża tu najbardziej stroma zębatka świata) czy nazywany królową gór masyw Rigi. Na ten drugi dojeżdża najstarsza górska kolejka w Europie; przejażdżka nią będzie tym bardziej ciekawa, że w 2021 r. obchodzi 150-lecie. Kolejne europejskie „naj” jest w samym mieście – to jego symbol, kryty drewniany Most Kapliczny uważany za najstarszą tego typu budowlę na kontynencie. A potem zadzieramy głowy do góry, podziwiając freski na zabytkowych domach

Świąteczny czas w Lucernie / fot. Switzerland TourismŚwiąteczny czas w Lucernie / fot. Switzerland Tourism 

Dla każdego coś innego

To tylko kilka najbardziej znanych ze szwajcarskich miast, ale nawet te mniejsze mogą zaoferować zimą ciekawy pobyt. Szukajcie nowinek i perełek. Na przykład w Chur wybieramy się do nowego Muzeum Skarbów Katedralnych z dwiema kolekcjami - relikwii oraz portretów nagrobnych. W Davos można spędzić noc w Instytucie Śniegu i Lawin (tylko dla grup), a na zamarzniętym jeziorze w St. Moritz podziwiać nietypowy pokaz mody – klasycznych samochodów! Pierwsza taka wystawa odbyła się tu przed stu laty.

fot. Switzerland Tourismfot. Switzerland Tourism Alberto Novelli

Więcej inspiracji znajdziesz na MojaSzwajcaria.pl