Patrzcie i zazdrośćcie

ZAMEK CHILLON. To prawda, że w Szwajcarii nie ma tylu zamków i fortyfikacji co w Szkocji, ale Chillon na brzegu Jeziora Genewskiego jest tak pięknym przykładem zamku zbudowanego na wodzie, że Szkoci mogą co najwyżej zzielenieć z zazdrości. Wygląda jak ilustracja do bajki i jest najczęściej odwiedzaną historyczną budowlą w kraju.

Zamek ChillonZamek Chillon Fot. Switzerland Tourism

Cudo ocalałe

MOST KAPLICZNY. Dla wielu mieszkańców Lucerny noc z 17 na 18 sierpnia 1993 r. była najgorszą w życiu. Kryty most Kapliczny, historyczny symbol miasta łączący brzegi rzeki Reuss, stanął w płomieniach. Szczęśliwie najważniejsze elementy konstrukcji udało się ocalić i najstarszy drewniany most Europy (1332 r.) można podziwiać w pełnej okazałości. Szczególne wrażenie robią XVI-wieczne malowidła pod krokwiami.

Most KaplicznyMost Kapliczny Fot. Switzerland Tourism

Tajemnica wieży widokowej

BERNO. Świetnie zachowana starówka to klejnot średniowiecznej architektury wpisany na listę UNESCO. Jej perełki to 11 fontann, 6-kilometrowe arkady tworzące najdłuższy zadaszony deptak świata i wieża Zytglogge: niegdyś więzienie dla kobiet, które weszły w związki z duchownymi.

BernoBerno Fot. Switzerland Tourism

Książki stare jak świat

BIBLIOTEKA W OPACTWIE ŚW. GALLENA. Wnętrze tego budynku jest tak piękne, że łatwo nie zwrócić uwagi na przechowywaną tu mumię córki egipskiego kapłana datowaną na 2700 lat. Największa atrakcja to rokokowy hall ze zbiorami jednej z najstarszych bibliotek świata – jej początki sięgają VII w. W zbiorach znajduje się 170 tys. książek, w tym ponad 2 tys. średniowiecznych manuskryptów. Fani „Harry’ego Pottera” na pewno pokochają to miejsce.

Biblioteka w opactwie św. GallenaBiblioteka w opactwie św. Gallena Fot. Switzerland Tourism

Picasso czy ogrody

FUNDACJA BEYELER. Okazałe połączenie eksponatów z przestrzenią na zewnątrz. Jedno z piękniejszych muzeów w Szwajcarii to przeszklony budynek wkomponowany w ogrody na obrzeżach Bazylei, nazywanej zresztą miastem muzeów – na powierzchni 24 km kw. (mniej więcej tyle ma Łowicz) jest ich aż 40! W Fundacji Beyeler znajduje się imponująca kolekcja dzieł sztuki współczesnej, m.in. Moneta, Picassa, van Gogha czy Andy’ego Warhola.

Fundacja BeyelerFundacja Beyeler Fot. Switzerland Tourism

Kolory, stal i szkło

LE CORBUSIER. Słynny architekt urodził się w mieście La Chaux-de-Fonds, które przez ponad 100 lat było centrum światowego przemysłu zegarmistrzowskiego. Dziś w kraju można podziwiać wiele jego projektów, w tym dwa wpisane na listę UNESCO, jednak najczęściej odwiedzanym jest jego ostatnie dzieło: Pavillon Le Corbusier nad jeziorem na obrzeżach Zurychu to willa ze stali i szkła.

Pavillon Le CorbusierPavillon Le Corbusier Fot. Switzerland Tourism