Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W IV kwartale ma pozyskać decyzję umożliwiającą przebudowę zewnętrznego układu drogowego przy szpitalu. Równolegle planuje się ogłoszenie i prowadzenie przetargu na wybór wykonawcy, tak by roboty budowlane rozpocząć w pierwszej połowie 2022 roku.

Szpital w GliwicachSzpital w Gliwicach .

Budynek szpitala, projektowany przez gdańską firmę Industria Project, ustawiono na planie litery H i na linii północ–południe, co pozwoli na lepsze dostosowanie obiektu do funkcjonowania w czasie zagrożeń epidemicznych i znacząco ograniczy jego nadmierne nagrzewanie się w porze letniej. Budynek ma mieć pięć kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Z myślą o pacjentach i odwiedzających zaprojektowano przy obiekcie strefę relaksu – park od strony ul. Kujawskiej. Nie zapomniano też o najmłodszych! W projekcie, od południowej strony budynku, przewidziano plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy.

Szpital w GliwicachSzpital w Gliwicach .

W poszczególnych segmentach szpitala zlokalizowano 12 oddziałów łóżkowych, natomiast w części centralnej budynku – główne szpitalne działy obsługowe.

W środkowym segmencie na poziomie parteru znajdzie się SOR z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z pięcioma gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok SOR zlokalizowano działy diagnostyczno-zabiegowe (dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i jedną pracownię rezonansu magnetycznego). Na I piętrze bezpośrednio nad SOR zlokalizowano zespół bloków operacyjnych z siedmioma salami operacyjnymi, w tym z czterema hybrydowymi. Poszczególne kondygnacje połączono klatkami schodowymi i windami, w tym windą prowadzącą aż na dach, gdzie przewidziano lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W nowym szpitalu przewidziano 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwułóżkowych zlokalizowanych w 12 oddziałach – chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym (60 łóżek), chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń (59 łóżek), chirurgii urazowo-ortopedycznej (40 łóżek), kardiologii (40 łóżek), pediatrii (31 łóżek), chirurgii dziecięcej (14 łóżek), okulistyki (10 łóżek), urologii (33 łóżka), anestezjologii i intensywnej terapii (13 łóżek), anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci (4 łóżka), neurologicznym i udarowym (32 łóżka), rehabilitacji (20 łóżek). Oddziały te zaprojektowano w układzie dwukorytarzowym, co umożliwi dokonywanie szybkich zmian w strukturach oddziałów oraz lokalizację w centralnej części każdego segmentu budynku pomieszczeń niewymagających naturalnego oświetlenia.

Szpital w GliwicachSzpital w Gliwicach .

W nowym obiekcie szpitalnym znajdą się także działy diagnostyczno-zabiegowe (stacja dializ, zakład diagnostyki obrazowej, pracownia endoskopii, pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii, laboratorium analityczne i mikrobiologiczne, bank krwi, zakład rehabilitacji, pracownia kardiometrii) i tzw. działy wspólne (centralna sterylizatornia, centralna dezynfekatornia, centralny magazyn gazów medycznych, apteka szpitalna, pomieszczenia komercyjne typu: bufet, sklep, apteka przyszpitalna).

Szpital w GliwicachSzpital w Gliwicach .

Nie zabraknie zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami – podstawowej opieki zdrowotnej, opieki nocnej i świątecznej, chirurgicznej ogólnej, dziecięcej i urazowo-ortopedycznej, dermatologicznej, urologicznej, diabetologicznej, nefrologicznej, endokrynologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej, reumatologicznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej, zdrowia psychicznego, okulistycznej, psychologicznej, pediatrycznej, medycyny pracy, żywienia, chirurgii naczyniowej.

Powierzchnia szpitala wyniesie ok. 57 tys. m kw. W budynku przewidziano rezerwę o powierzchni ok. 2 tys. m kw. na trzecim piętrze (przestrzeń techniczna), którą przyszłościowo będzie można przekształcić w kolejny oddział na ok. 60 łóżek, zaś na terenie zajmowanym przez szpital także rezerwę pod budowę dodatkowego segmentu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.