Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Niegdyś jeden z najważniejszych ośrodków handlu rzecznego, zwłaszcza handlu zbożem. O tej historii przypominają dumne spichlerze nad rzeką Brdą, dziś symbol miasta.

Wyspa Młyńska – serce Bydgoszczy

To właśnie nad Brdą, przepływającą przez samo centrum, tętni życie Bydgoszczy. Można niespiesznie spacerować wytyczonymi wzdłuż niej bulwarami, podziwiając uroki architektury, albo pływać z jej nurtem kajakami, rowerami wodnymi bądź tramwajem, poznając miasto z zupełnie innej perspektywy. Główne koryto Brdy oraz jej odnoga zwana Młynówką tworzą Wyspę Młyńską – serce Bydgoszczy, ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców miasta. Wyspa zajmuje powierzchnię 6 ha, a jej znaczącą część stanowią tereny zielone – park z alejami starych drzew oraz duże trawniki, chętnie wykorzystywane na rodzinne pikniki. O charakterze Wyspy Młyńskiej i panującym tu nastroju decydują urokliwe budynki – dawne młyny, magazyny zbożowe, kaszarnie, spichlerze. Powstawały już w średniowieczu, ale te, które znajdują się tu obecnie pochodzą z XIX wieku. W budynkach swoje siedziby mają placówki kulturalno-rekreacyjne.

Przechodząc granicę Wyspy Młyńskiej mostem od ul. Niedźwiedzia, wkracza się na Stary Rynek. Centralny plac miasta został wytyczony w 1346 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, a jego obecna zabudowa pochodzi głównie z XIX wieku. Przez Stary Rynek przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej, który łączy Bydgoszcz m.in. ze Sztokholmem i Kapsztadem. Życie zimą tętni tu na Moście Staromiejskim, gdzie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Ale warto przespacerować się nim o każdej porze roku. Ze starówki wkracza się do śródmieścia pełnego nowoczesnych biur i odnowionych kamienic.  

Wyspa Młyńska w BydgoszczyWyspa Młyńska w Bydgoszczy Fot. materiał promocyjny Partnera

Miliony na kulturę

W centrum miasta skupione są również najważniejsze instytucje kulturalne: Opera Nova, Miejskie Centrum Kultury, Teatr Kameralny i Młyn Rothera, a w dzielnicy muzycznej – Teatr Polski i Filharmonia Pomorska. Miejskie Centrum Kultury to największa i najważniejsza w Bydgoszczy miejska placówka kulturalna. W 2012 roku przeniosła się do nowej siedziby. Miasto inwestuje w kulturę, dbając, by mieszkańcy i turyści mogli czerpać z niej jak najwięcej, a przy tym korzystać z niej w komfortowych i nowoczesnych warunkach. Rewitalizację przechodzą obecnie Teatr Kameralny i Młyny Rothera. Teatr Kameralny zostanie przebudowany i rozbudowany. Będzie w nim funkcjonować nowa miejska instytucja kulturalna, która skupi się na ofercie przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Całość prac pochłonie 27 mln zł, z czego 12 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Nie do poznania zmieni się także Młyn Rothera. To najbardziej charakterystyczny kompleks na Wyspie Młyńskiej. Rewitalizacja całego obiektu, na który składają się, oprócz młyna, także spichrz zbożowy (od strony Brdy) oraz spichrz mączny (od strony ul. Mennica), to jedna z największych inwestycji budowlanych w historii Bydgoszczy. Wartość podstawowych prac budowlanych wyniesie około 95 mln zł. Najważniejszy gmach na Wyspie Młyńskiej będzie Parkiem Kultury. Znajdą się w nim atrakcyjne ekspozycje, interaktywne wystawy, punkt widokowy i strefa gastronomiczna. Stałymi elementami będą Ogrody Wody, Muzeum Mózgu oraz Dziedzictwa Przemysłowego.

Młyny Rothera w BydgoszczyMłyny Rothera w Bydgoszczy Fot. materiał promocyjny Partnera

Dla odkrywców historii

Bydgoskie instytucje kulturalne zwiedzać można także z perspektywy wody. W mieście wytyczono Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Łączy on historie kilkunastu miejsc, które splatają ze sobą losy bydgoszczan z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła. Do wielu obiektów można dopłynąć tramwajami wodnymi. Na trasie umieszczono m.in. Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz Exploseum. To ostatnie to część jednej z największych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy. Trasa zwiedzania to niemal dwukilometrowy ciąg wielopoziomowych nadziemnych i podziemnych tuneli. Sam budynek to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej.

Największy miejski park w Polsce  

Spokój na łonie natury zapewnia znajdujący się w północnej części miasta, zaledwie 5 km od centrum, Leśny Park Kultury i Wypoczynku – Myślęcinek. To największy w Polsce miejski kompleks rekreacyjny. Zajmuje powierzchnię 830 ha, z czego 500 ha stanowią tereny leśne, a ponad 18 ha zbiorniki wodne. To raj dla uprawiających jogging, miejsce pełne atrakcji dla dzieci. W Zaginionym Świecie, który zamieszkuje ponad 40 dinozaurów, na 5 ha rozciąga się ścieżka edukacyjna wyposażona w tablice opisujące poszczególne okresy geologiczne rozwoju Ziemi. Można tu także zostać poszukiwaczem bursztynu w Bursztynowym Labiryncie, a w Makroświecie przyjrzeć się z bliska stawonogom. W południowej części Myślęcinka mieści się zoo. Zajmuje teren 14 ha. Jako jedno z nielicznych w Polsce specjalizują się w hodowli rodzimych zwierząt. Latem można pojeździć w Myślęcinku bryczką, zimą wziąć udział w kuligu, a każdej porze roku pojeździć konno.

Sportowa Bydgoszcz

Aktywność to słowo, które w Bydgoszczy odmienia się przez wszystkie przypadki. Przez miasto przechodzi kilka szlaków rowerowych, którymi można wybrać się w najatrakcyjniejsze rejony turystyczne. Z dwóch kółek można skorzystać w miejskiej wypożyczalni. W Bydgoszczy nie brakuje sportowych emocji. Powstały hale sportowe: Immobile Łuczniczka i Arena Bydgoszcz, gdzie na co dzień na najwyższym poziomie rozgrywek w kraju występują męskie i żeńskie drużyny sportowe. Obiekty sąsiadują z cieszącym się popularnością wśród mieszkańców krytym lodowiskiem Torbyd. Bydgoszcz to jedno z miast-gospodarzy piłkarskich Mistrzostw Europy do lat 21 i Mistrzostw Świata do lat 20, w ramach których mecze odbywały się na zmodernizowanym Stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Podobnie jak rywalizacja najlepszych lekkoatletów m.in. podczas Drużynowych Mistrzostw Europy. Trwa modernizacja stadionu żużlowego Polonii.

Stolica NATO

Niewiele osób wie, że Bydgoszcz jest polską stolicą NATO. Znajduje się tu pięć jednostek Paktu Północnoatlantyckiego - Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC), Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO. Siedzibę ma tu też ISOB - International School of Bydgoszcz, w której kształcą się dzieci oficerów i pracowników NATO. W 2019 roku miasto świętowało 20-lecie obecności Polski w Pakcie. Z tej okazji powstał film promocyjny „Bydgoszcz – polską stolicą NATO”, który otrzymał  międzynarodową nagrodę na festiwalu filmów turystycznych i korporacyjnych na świecie, znajdując się wśród Wielkich Zwycięzców 14. edycji FilmAT Festival.

Biznes nad Brdą

W Bydgoszczy wiele się dzieje. To miasto niezwykle dynamiczne. Być może dlatego przyciąga tak wielu inwestorów. Dzięki bogatej ofercie nieruchomości, dodatkowemu wsparciu oraz sprawnej obsłudze i wykwalifikowanej kadrze miasto plasuje się w czołówkach rankingów na miejsce najlepsze na inwestycje. W 2015 roku Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce w rankingu Banku Światowego „Doing Business in Poland”. Badanie przeprowadzono na zamówienie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Eksperci oceniali, w jakich miastach najłatwiej prowadzi się działalność gospodarczą i porównywali te wyniki z innymi państwami. W 2017 roku miasto zajęło czwarte miejsce w rankingu „Polish Cities of the Future 2017/18” w kategorii „fDi Strategy”. Eksperci z portalu należącego  do grupy Financial Times - fDi Intelligence docenili strategię miasta w zakresie pozyskiwania inwestorów z zagranicy. Bydgoszcz została także laureatem prestiżowego konkursu polskiej branży nieruchomości – CIJ Awards Poland 2017 i otrzymała tytuł „miasta najbardziej przyjaznego inwestorom”.

Gospodarcze serce miasta

Gospodarczym sercem miasta jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. To jedno z największych miejsc w Polsce skierowanych do biznesu. Zajmuje powierzchnię 286 hektarów. Oferuje tereny inwestycyjne na sprzedaż oraz pod dzierżawę. Na biznes czeka tu obecnie około 62,5 ha wolnych terenów. Wszystkie wyróżnia nowoczesna infrastruktura oraz doskonała lokalizacja. W tym roku Park obchodzi 15. urodziny. Spółka powstała w 2005 roku, ale skrzydła rozwinęła w ostatniej dekadzie. Jeszcze w 2010 roku na terenie Parku działało zaledwie 40 podmiotów, zatrudniających 500 osób. Dzisiaj funkcjonuje tu 140 firm, które dają zatrudnienie 4 tys. osób. To właśnie m.in. Park przyczynia się do rekordowo niskiego bezrobocia w mieście. W grudniu 2019 roku wyniosło ono jedynie 2,8 proc. i było najniższe od początku lat 90-tych. Potężnym pracodawcą jest także bydgoska PESA, produkująca i remontująca pojazdy szynowe: lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony i tramwaje. Firma zatrudnia 4 tys. osób, a licząc podwykonawców – nawet kilkanaście tysięcy. Tysiące miejsc pracy tworzy prężnie działający w mieście sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Centra usług BPO, SSC, IT i R&D zatrudniają ponad 10 tys. osób. Za swój wkład w rozwój rynku nowoczesnych usług dla biznesu Bydgoszcz już dwukrotnie (w 2016 i 2019 roku) została nagrodzona w plebiscycie Biznes Polska w kategorii „Emerging City of the Year”. W następstwie rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu dynamicznie rozwija się rynek powierzchni biurowej. Miasto oferuje blisko 109 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, w budowie jest kolejnych blisko 21 tys. metrów kwadratowych, a w planach 61,5 tys.

Historyczne inwestycje

Inwestorzy doceniają dostępność nieruchomości, ale też dobrą komunikację. Bydgoszcz położona jest na przecięciu czterech krajowych dróg (nr 5,10, 25 i 80) oraz dróg kolejowych: Śląsk-Gdynia, Warszawa-Szczecin, Wrocław-Gdynia. Podróże jeszcze bardziej usprawni budowana trasa S5. Powstająca w województwie kujawsko-pomorskim ekspresówka ma spinać cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk. Komunikację ułatwia także obecność portu lotniczego. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego położony jest około 3,5 km od centrum miasta. Szybko i sprawnie można podróżować transportem publicznym, w który Bydgoszcz stale inwestuje. Największymi inwestycjami związanymi z komunikacją miejską w historii Bydgoszczy był tramwaj do dzielnicy Fordon oraz tramwaj do dworca PKP – notabene jednego z najnowocześniejszych i największych w kraju. Podczas niedawnej rewitalizacji dworca przywrócono mu jego historyczny wygląd. Obiekt obsypywany jest nagrodami, wzbudza uznanie ekspertów, ale, co najważniejsze, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i funkcjonalności zyskał uznanie podróżnych. Ponowne uruchomienie linii tramwajowej do dworca było jednym z ważniejszych momentów dla Bydgoszczy w ostatnich dekadach. Tramwaj nie jeździł na dworzec przez 20 lat. Ponowne przywrócenie kursów to ukłon w stronę mieszkańców, turystów i biznesu.

Bydgoszcz sukcesywnie zmienia swój wizerunek, staje się miastem jeszcze bardziej atrakcyjnym. Nowoczesność współgra z tradycją i zabytkową architekturą, dobrze czuje się tutaj biznes. Stały rozwój zarówno w obszarach gospodarczym, ekonomicznym, naukowym i kulturalnym pozwalają umocnić pozycję miasta w Polsce i Europie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.