Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przygotowało raport "Sąsiedzka pomoc. Mieszkańcy 12 największych polskich miast o pomocy uchodźcom z Ukrainy". Z danych wynika, że aż 67 proc. badanych pomogło uchodźcom z Ukrainy, a 3 proc. udzieliło im schronienia pod własnym dachem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomimo otwartości na potrzeby uchodźców mieszkańcy miast UMP mają mieszane uczucia co do ich wpływu na edukację i szkolnictwo. 45 proc. ankietowanych uważa, że obecność uchodźców z Ukrainy będzie miała korzystny wpływ na polskie szkoły, ale aż 46 proc. obawia się, że wpływ ten będzie negatywny.

Największe wyzwania dla samorządów w związku z pojawieniem się w szkołach dużej liczby uczniów z Ukrainy to przede wszystkim kwestie organizacyjne i duże wydatki.

Szkołom pomaga także IKEA

Rafał Szczepkowski, koordynator ds. informacji i promocji UMP, pokazuje to na przykładzie Lublina. – W nowym roku szkolnym zapisano tu 2223 ukraińskich dzieci, w tym 398 przedszkolaków i 1825 uczniów. Większość podejmie naukę wspólnie z uczniami polskimi. Organizowane są także oddziały przygotowawcze z myślą o ułatwieniu nauki w języku polskim – mówi Szczepkowski. Wyjaśnia, że na kształcenie uczniów z Ukrainy Lublin otrzymuje co miesiąc pieniądze z Funduszu Pomocy. Dotąd miasto otrzymało prawie 10 mln zł. Wsparcie zapewnia także UNICEF. Ponad 8,3 mln zł przeznaczono m.in. na doposażenie szkół i przedszkoli, działania integracyjne, zapewnienie usług logopedy, psychologa, asystenta do pracy z uczniem niepełnosprawnym oraz tłumaczy języka ukraińskiego, zakup wyposażenia bibliotek szkolnych i publicznych, wspierających naukę języka polskiego oraz integrację kulturową uczniów z Ukrainy czy kursy języka polskiego i ukraińskiego, które będą realizowane w tym roku szkolnym. UNICEF przekaże również sprzęt komputerowy dla 22 szkół o wartości 1,6 mln zł, sprzęt komputerowy na potrzeby gabinetów pielęgniarskich o wartości prawie 290 tys. zł oraz dwa busy do przewozu osób z niepełnosprawnościami, dwa schodołazy i dwa wózki inwalidzkie o wartości 455 tys. zł na potrzeby dowozu dzieci.

– Miasto podpisało umowę darowizny z IKEA, która przekazała swoje produkty 31 placówkom oświatowym, m.in. wyposażenie kuchni i stołówki, pomoce dydaktyczne, gry i zabawki, akcesoria sportowe, meble szkolne czy wyposażenie przestrzeni integracyjnych – mówi Szczepkowski.

Władze Lublina: Przyjmujemy każdego ucznia z Ukrainy

Kontynuowana będzie również współpraca z fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jej efektem jest zatrudnienie 75 nauczycieli z Ukrainy w ramach programu „Cash for Work". Asystenci z Ukrainy pracują 6 godzin dziennie (30 tygodniowo). Z funduszy PCPM sfinansowany został również remont 4 klas oraz wyposażenie w dodatkowy sprzęt multimedialny w Szkole Podstawowej nr 22 w Lublinie. Miasto otrzymało też 19 tys. zł na wyprawki dla dzieci z Ukrainy od Towarzystwa Szkół Polonijnych.

Ponadto efektem współpracy miasta z Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie jest utworzenie w miejscach tymczasowego zakwaterowania zakątków dla dzieci, zorganizowanie w nich systemu opieki, a także wydarzeń specjalnych – gościnnych występów animatorów, grup teatralnych i cyrkowych. Miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze uruchomiły w swoich przestrzeniach miejsca dla najmłodszych, w których zapewnione są opieka i animacja czasu wolnego, a także wsparcie w procesie edukacji i nauki języka polskiego.

Działając na podstawie doświadczeń z zeszłego roku szkolnego i korzystając ze wsparcia, miasto nie ma poważniejszych problemów związanych z przygotowaniem placówek oświatowych do przyjęcia uczniów z Ukrainy.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem