Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Anna Lewandowska: Jakie najbardziej zielone miejsca na Mazowszu lubi pan najbardziej i poleciłby je innym?

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiegoAdam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl

Adam Struzik: Całe Mazowsze jest piękne i zielone! Choć muszę przyznać, że jest słabo zalesione, bo zaledwie w 23 procentach, to najmniej w kraju. Ale mamy tuż przy Warszawie przepiękny, unikalny Kampinoski Park Narodowy. Jakaż tam panuje bioróżnorodność… Pewnie nie każdy wie, że mieszkają tam wilki. Bardzo piękne są na północy województwa Puszcza Biała i Puszcza Zielona, czyli Kurpie. Poleciłbym też na pewno Puszczę Kozienicką. To wszystko są naprawdę wspaniałe tereny.

O które jednak trzeba nieustannie się troszczyć…

- Tak, i mogę powiedzieć, że ostatnio przy wsparciu funduszy UE-LIVE+ mogliśmy wykonać renaturyzację bagien w Kampinoskim Parku Narodowym. To znaczy, prace wykonał sam Park. Kiedyś tereny te były zmeliorowane, bo w puszczy znajdowały się wioski, teren bagienny się zdegradował. Teraz to naprawiamy.

A inne projekty?

- Działania są prowadzone bardzo wielostronnie, dotyczą wody, powietrza, ale też gospodarowania odpadami czy odnawialnych źródeł energii. To wszystko ma ogromne znaczenie dla poprawienia stanu natury.

Chodzi mi bardziej konkretnie o samą zieleń…

- Aktualnie prowadzimy nabór do programów dotyczących nowych nasadzeń, zalesień i rewitalizacji przestrzeni zielonych, na przykład parków, w miastach, samorządy mogą na takie cele pozyskać nawet kilkaset tysięcy złotych. To jest nasz autorski projekt, typowo mazowiecki i unikatowy, ale myślę, że warto się na nim wzorować. My go prowadzimy w ramach programu "Czyste powietrze", będącego integralną częścią uchwały antysmogowej. Ale też np. wspieramy finansowo budowę zbiorników retencyjnych. To propozycja i pomoc nie tylko dla samorządów, ale też choćby rolników indywidualnych.

Coraz bardziej niepokojące niekorzystne zmiany klimatyczne zmuszają wręcz do działania.

- To prawda. W nowym rozdaniu unijnej pomocy Mazowsze 40 proc. pieniędzy - to będzie 800 mln euro - dostanie właśnie na programy ekologiczne, "zielone". Do tego dojdą także podobne programy krajowe. Klimat i nasze środowisko to teraz priorytety.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.