Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lasy, parki, zieleńce, skwery, ogrody społeczne, kwietne łąki - bez tego wszystkiego trudno byłoby żyć w mieście. Potrzebujemy większych i mniejszych enklaw zieleni, by móc się zrelaksować, odpocząć od bieganiny i zgiełku - i po to, by móc pobiegać, pojeździć rowerem, wyprowadzić na spacer dzieci. Posiedzieć w cieniu. Poczuć się dobrze. Potrzebujemy naturalnych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza, potrzebujemy wygłuszaczy hałasu, musimy troszczyć się o obniżanie temperatury miast. O ich klimat – w każdym tego słowa znaczeniu.  

Dlaczego właśnie zieleń i ekologia? 

Supermiasta i Superregiony to akcja, w ramach której dyskutujemy z czytelnikami, samorządowcami, aktywistami o tym, co jest w naszym otoczeniu najistotniejsze. W pierwszej edycji plebiscytu zachęciliśmy dziesiątki tysięcy naszych czytelników do spojrzenia w przeszłość - na największe osiągnięcia 30 lat funkcjonowania samorządów. W drugiej edycji wybiegliśmy w przyszłość, zachęcając do wytypowania siedmiu najważniejszych wyzwań, które powinny być zrealizowane do 2040 r. Trzecia edycja naszej kampanii wynika wprost z drugiej - najczęściej wskazywanymi przez naszych czytelników wyzwaniami były te związane z ekologią i zielenią w mieście. Mieszkańcy oczekują troski o zieleń, nie chcą wycinek drzew – tylko nowych nasadzeń; chcą rozwoju ścieżek rowerowych, chcą przemyślanych i konsekwentnie wdrażanych programów walki ze smogiem. Chcą czystych, przyjaznych środowisku miast.   

 Supermiasta i Superregiony 2022. Co nas czeka? 

W pierwszym etapie naszej akcji zachęcimy czytelników, by opowiedzieli nam o swoich ulubionych zielonych miejscach w miastach i regionach - tych, które najczęściej wybierają na spacery, gdzie jeżdżą na wycieczki rowerowe czy zabierają swoich gości. W drugim etapie spośród nadesłanych propozycji wybierzemy po 9 lub 12 dla miasta i 9 lub 12 dla regionu. Następnie w głosowaniu czytelnicy wskażą swoje ulubione zielone miejsca. Plebiscyt Supermiasta i Superregiony zakończy uroczysta gala z udziałem prezydentów miast, marszałków województw, dziennikarek i dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Szczegóły - w piątkowych wydaniach lokalnych "Gazety Wyborczej" i na Wyborcza.pl.   

Plebiscytowi towarzyszyć będzie prowadzona na naszych łamach dyskusja o roli zieleni w mieście, o proekologicznych działaniach samorządów, o dobrych praktykach w miastach i regionach. Posłuchamy ekspertów, porozmawiamy z praktykami, z prezydentami i marszałkami.   

Pamiętamy o Ukrainie  

Dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w Ukrainie od 24 lutego przyciągają uwagę nas wszystkich. Bestialstwo rosyjskiego wojska, cierpienie i śmierć tysięcy cywilów, przerażające obrazy okrutnej wojny – wszyscy mamy to przed oczyma. Do Polski przyjechało już blisko 3 mln uchodźców, przed którymi otworzyliśmy nasze serca i domy. Ciężka praca wolontariuszy, zaangażowanie w pomoc zwykłych mieszkańców, przedsiębiorców, nauczycieli, lekarzy. Ogromny wysiłek samorządów, które troszczą się o to, by nasi goście mogli znaleźć dach nad głową, pracę, szkoły dla dzieci, opiekę medyczną. Wszystko to opisujemy na łamach "Wyborczej", na temat sytuacji w Ukrainie rozmawialiśmy też podczas transmitowanego online Studia Supermiasta.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.