Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z danych Our World in Data, zbieranych przez Uniwersytet Oksfordzki, wynika, że w Polsce na początku września zaszczepionych co najmniej jedną dawką było około 51 proc. populacji. Plasowało nas to na początku trzeciej dziesiątki krajów UE pod względem liczby zaszczepionych obywateli.

Aby ten wynik poprawić, w samorządach trwa pospolite ruszenie w kwestii promocji szczepienia na koronawirusa.

W Poznaniu "głupio się nie szczepić"

Wśród miast wojewódzkich najlepiej radzą sobie z tym Warszawa i Poznań.

- Najnowszą formą promocji szczepień w warszawskich punktach szczepień są zachęty w postaci upominków dla osób zaszczepionych pod hasłem: "Zaszczep się! Bądź zdrowy! Miej szansę na prezent fajowy". Na osoby, które otrzymały tam szczepienie, czekają bilety do teatrów, wejściówki do muzeów, Centrum Nauki "Kopernik", PKiN, vouchery, koszulki z autografami artystów i sportowców itp. - wymienia Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Poznań korzysta ze wsparcia artystów.

- Zrealizowaliśmy kampanię społeczną pt. "Głupio się nie szczepić" z udziałem poznańskich artystów teatrów offowych. Klip wideo był emitowany w mediach społecznościowych oraz w miejskich kinach - mówi Dorota Potejko, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznym Urzędu Miasta Poznań. I dodaje: - Planowana jest druga część kampanii "Głupio się nie szczepić" z udziałem powszechnie znanych i cenionych osób z kręgu kultury i mediów.

To jednak nie koniec. - Zorganizowany został koncert w ramach cyklu #Na Falach: tylko dla zaszczepionych osób wraz z przekazaniem okolicznościowego upominku od miasta zachęcającego do szczepień - dodała.

Celebryci zachęcają do szczepienia na koronawirusa

W Łodzi, Kielcach i Katowicach zaszczepieni w trakcie pikników, organizowanych przy mobilnych punktach szczepień, również otrzymywali nagrody i upominki. W przypadku Katowic były to np. podwójne wejściówki do kina, torby, parasole lub zestawy słuchawkowe.

W Toruniu zachętą były zniżki na wydarzenia do toruńskich instytucji kultury i sportu. Tam też w promocję szczepień włączyli się znani mieszkańcy miasta, którzy w krótkich filmikach zachęcali do przyjęcia szczepionki - m.in. muzyk Organek, żużlowiec i dwukrotny drużynowy mistrz świata Adrian Miedziński, reżyser Ryszard Kruk czy pisarz Marcel Woźniak.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przyjęła szczepionkę przeciw COVID-19 w świetle kamer. Na Facebooku napisała potem: "Masowe szczepienia to jedyny sposób na powrót do normalności (...). Musimy ufać naukowcom, słuchać lekarzy, wierzyć w siłę postępu i osiągnięć cywilizacji. Szczepionki ratują życie".

Szczepienia na koronawirusa. Co stoi za sukcesem Podkowy Leśnej?

Wśród mniejszych gmin najlepiej radzi sobie Podkowa Leśna, niespełna 4-tysięczne miasteczko nazywane miastem ogrodem i położone 25 km od Warszawy. W piątek 10 września poziom wyszczepienia wśród mieszkańców wynosił tam 67,9 proc. Już teraz Podkowa Leśna ma zagwarantowaną nagrodę w rządowym konkursie "Gmina na medal". Co ciekawe, w Podkowie przez długi czas nie prowadzono żadnej szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, jeśli chodzi o szczepienia na koronawirusa.

- Mimo to kiedy pod koniec czerwca ranking został opublikowany, mieliśmy już około 50 proc. wyszczepionych mieszkańców, co oznacza, że podkowianie gremialnie ruszyli do szczepień, kiedy tylko mieli taką możliwość. Znam bardzo wielu seniorów, którzy podróżowali nawet pod Lublin, za Poznań czy w okolice Białegostoku, żeby się tylko zaszczepić - zaznacza burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński.

- Myślę, że na nasz sukces składa się wiele czynników: od poziomu zaangażowania obywatelskiego i odpowiedzialności mieszkańców, przez poziom wykształcenia czy częstotliwość podróżowania, również służbowego, aż po programy profilaktyki zdrowotnej, które miasto prowadzi od wielu lat - wylicza burmistrz.

Dopiero w ostatnim czasie urząd miasta zrealizował skierowany do młodszych mieszkańców spot reklamowy, dostępny w internecie. W sobotę 11 września, podczas festiwalu Otwarte Ogrody, zorganizowane zostało również spotkanie z prof. Jerzym Duszyńskim, prezesem Polskiej Akademii Nauk i mieszkańcem miasteczka, który udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące szczepień przeciw COVID-19.

- Ze szczepieniami i profilaktyką zostaniemy, dopóki będzie koronawirus. Nasi mieszkańcy już dopytują o trzecią dawkę. To, że mamy prawie 70 proc. wyszczepionych mieszkańców, nie sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Oby się nas zaszczepiło jak najwięcej - podkreśla Artur Tusiński.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.