Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Światowe Forum Miejskie to największa i najważniejsza na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej. Jej gospodarzem jest UN-Habitat, agenda Narodów Zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Konferencja odbywa się co dwa lata.

Decyzja o zorganizowaniu WUF11 w Katowicach została ogłoszona w siedzibie ONZ-Habitat w Nairobi w maju 2019 roku. Tematem wiodącym będą m.in. miasta przyszłości i zapewnienie ich mieszkańcom wysokiej jakości życia.

– WUF11 jest szansą, by pokazać społeczności międzynarodowej, w jaki sposób Polska stara się osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli. Katowice są wspaniałym przykładem regeneracji miasta. Jestem przekonana, że możemy budować na tym przykładzie i podzielić się globalnymi doświadczeniami w 2022 r. – mówiła Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat.

Podczas WUF11 zostanie zaprezentowany „Plan działań dla miast" – katalog działań zmieniających miasta w zielone, dostępne i produktywne miejsca. Będzie on obejmował promowanie transportu i energii o zerowej emisji dwutlenku węgla, zazielenianie miast, działania na rzecz projektowania dostępnych miejsc publicznych, w tym terenów zielonych i miast zwartych. Obecnie ponad 40 polskich miast jest zainteresowanych udziałem w tym projekcie.

Przemysław Jedlecki: Pandemia koronawirusa zmieniła miasta. Także, te który żyły z turystyki biznesowej, jak Katowice. Turyści wrócą po pandemii?

Marcin Krupa, prezydent Katowic: – Bardzo trudno będzie odrobić straty ostatnich kilkunastu miesięcy, ale coraz większa liczba osób zaszczepionych daje nadzieję, że z czasem wszystko wróci do normalności. Na początku będzie pewnie fala entuzjazmu, zwiększy się ilość wydarzeń. W każdym z nas jest ogromny głód spotkań, chęci wyjścia na miasto, żeby coś zjeść, napić się kawy, porozmawiać twarzą w twarz, a nie przez internet. Ludzie potrzebują dziś bliskości bardziej niż w ostatnich latach.

Katowice wspierały duże festiwale, które przyciągały tysiące osób.

– Mam nadzieję, że część z nich się odbędzie, choć być może w mniejszej skali. Wiem, że w niektórych przypadkach przygotowania idą pełną parą. Trzymam kciuki, żebyśmy się mogli spotkać podczas imprez takich jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival w Dolinie Trzech Stawów. Te festiwale zawsze przyciągały tysiące ludzi. Możliwość ponownego poczucia tej niesamowitej energii będzie zapewne dla nas wszystkich wielkim przeżyciem.

Czy miasta będą musiały inaczej przyciągać miejskich turystów niż do tej pory?

– Cały czas o tym rozmawiamy. W Katowicach zawsze dużo się działo, w wydarzenia kulturalne i sportowe były zaangażowane nasze instytucje, ale też wiele katowickich firm. Wspominam o tym, bo przedsiębiorcy odgrywają dużą i ważną rolę – tworzą nowe miejsca pracy i wnoszą impulsy rozwojowe. Czas pandemii pokazał, że kongresy, konferencje czy nawet koncerty można w pewnym zakresie realizować on-line i pewnie w przyszłości tego typu działań będzie więcej niż przed pandemią. Ale przecież wiemy, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu – w szczególności gdy mówimy o kontakcie z kulturą i artystami. W Katowicach mamy trochę łatwiej, bo chcąc zapewnić szeroki dostęp do naszych wydarzeń, wiele z nich jest organizowanych pod chmurką, co w dobie pandemii ma istotne znaczenie.

Na pewno za to odbędzie się w 2022 roku Światowe Forum Miejskie. Czego się pan spodziewa po tym wydarzeniu?

– Na całym świecie ONZ chce realizować 17 celów zrównoważonego rozwoju. Chciałbym, żeby podczas WUF w Katowicach powstał katalog dobrych praktyk, które będą gotowym narzędziem do wdrażania wspomnianych celów. Nie wystarczy pięknie mówić, że chcemy „zrównoważonego rozwoju". Musimy pokazać, co konkretnie należy zrobić, wymienić się doświadczeniami, uczyć od najlepszych i pokazywać to, czym możemy się pochwalić.

Który cel jest najważniejszy dla Katowic?

– Patrząc na rozwój naszego miasta i całej aglomeracji w perspektywie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat, największe wyzwania związane są z szeroko pojętym klimatem, koniecznością poprawy jakości powietrza, wód i gruntów. W ostatnich latach zaszły duże zmiany – w 2020 r. zanotowaliśmy np. najlepszą jakość powietrza w historii pomiarów. Jednak przed nami wciąż wiele pracy. Dekarbonizacja naszego regionu to kolejne wyzwanie w kontekście społecznym. Liczymy tutaj na szeroki strumień unijnych pieniędzy, które w ostatnich latach pozwoliły zupełnie zmienić nasze miasto. Kwestie klimatyczne są ważne zarówno w aspekcie jakości życia mieszkańców, ale także pozyskiwania globalnych inwestorów, którzy zwracają uwagę na to, jaki jest stan środowiska w miejscu, gdzie mają zainwestować. Liczy się jakość powietrza, dostępność zielonych terenów, transport publiczny czy sektor przemysłu czasu wolnego. Z punktu widzenia całej metropolii za najbardziej istotne uznaję zmniejszenie dysproporcji rozwojowych między miastami naszej aglomeracji, powinniśmy się też jako miasta dzielić funkcjami. Skoro w Katowicach przybywa tysiące miejsc pracy w centrach usług – to znak, że powinniśmy iść właśnie w tę stronę, bo przynosi to mieszkańcom wiele korzyści. Z kolei w innych miastach GZM bardziej sprawdzi się np. logistyka czy też budowa dużych zakładów.

Jak Katowice będą chciały się zaprezentować gościom podczas Światowego Forum Miejskiego?

– Pokażemy miasto budowane na innej filozofii niż do tej pory. Katowice były miastem przemysłowym, ale udało nam się zmienić jego wizerunek i oprzeć działania na kulturze. Momentem kluczowym, który wyzwolił potrzebną energię i kreatywność, były starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Naszym celem było zachęcenie ludzi do działania, do rozmowy ze sobą, do rozmawiania w mieście o mieście i właśnie do udziału w kulturze. Tę drogę przemian będziemy starali się pokazać – zresztą był to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu dostaliśmy możliwość goszczenia WUF. Zwrócimy też uwagę na to, że jesteśmy miastem z wieloma uczelniami oraz dużą liczbą studentów. Będę też mówił o tym, że transformacja Katowic jeszcze się nie skończyła. Miasto stale się zmienia, a w Katowicach zwykle dzieje się to w szybkim tempie.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.