Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od niemal roku świat zmaga się z pandemią koronawirusa. W Polsce dotąd zachorowało ponad milion osób (1 115 201 według danych Ministerstwa Zdrowia), ponad 22 tys. zmarło. Obciążona - pierwszą i drugą falą zachorowań - służba zdrowia w Polsce potrzebuje pomocy. Ta płynie od zwykłych ludzi, ale i ze strony biznesu, który również ucierpiał na pandemii.

1,2 mln zł na wsparcie służby zdrowia

LPP - firma odzieżowa z Gdańska - od lat wspiera placówki medyczne, przekazując środki finansowe, ale również w ramach wolontariatu swoich pracowników pomaga na inne sposoby, np. w remontach. Spółka niosła też pomoc szpitalom w czasie pierwszej fali pandemii. Jesienią, gdy przyszła druga fala, firma postanowiła ponownie pomóc placówkom na Pomorzu i w Małopolsce. W drugiej odsłonie akcji #LPPpomaga spółka łącznie przeznaczy 1,2 mln zł na wsparcie służby zdrowia.

Pomoc od LPP - rzeczową i finansową - otrzyma sześć szpitali na Pomorzu - pięć w Trójmieście i jeden w Kościerzynie - oraz trzy szpitale w Krakowie (w Małopolsce LPP również ma swoje biuro).

Spółka przekaże łącznie 20 tys. sztuk nowej odzieży dla personelu medycznego, który na co dzień pracuje w kombinezonach ochronnych. Ubrania o łącznej wartości 800 tys. zł pochodzą z aktualnej oferty marek Reserved, House i Cropp. Odzież taka, jak dresy, bielizna, koszulki, będzie przeznaczona w pierwszej kolejności dla pracowników mających kontakt z chorymi na COVID-19. Posłuży również innym pracownikom szpitali.

Ubrania trafiły do czterech placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Szpitali Pomorskich (Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie, Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku), Szpitala Dziecięcego Polanki, a w najbliższych dniach trafią do Copernicusa i szpitali w Małopolsce.

LPP dla Szpitala Dziecięcego: 25 tys. zł na testy dla pracowników

Poza pomocą rzeczową dla pracowników medycznych LPP udziela szpitalom wsparcia finansowego. Dzięki tym funduszom placówki mogą zaopatrzyć się w sprzęt albo w środki ochrony osobistej.

Patrycja Zbytniewska, prezeska Fundacji LPP: - Wsparcie finansowe na zakup określonego sprzętu pozwala na szybkie działanie i gwarantuje efektywne wykorzystanie pieniędzy przez zarządy placówek leczniczych, które najlepiej znają potrzeby oddziałów oraz rynek medyczny. W ten sposób w Gdańsku do Szpitali Pomorskich trafią pompy infuzyjne i pulsoksymetry, a szpitale Copernicus (Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku), VII Szpital Marynarki Wojennej oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zakupią środki ochrony osobistej, jak maseczki czy kombinezony. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym potrzebne okazały się z kolei gumowe buty typu operacyjnego.

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku otrzymał m.in. 25 tys. zł na zakup testów antygenowych dla pracowników szpitala. Niebawem, dzięki środkom przekazanym przez LPP, w szpitalu pojawi się respirator stacjonarny dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej – urządzenie niezbędne w ratowaniu życia dzieci. Ale to nie koniec pomocy, jaka dotarła na Polanki 119.

Ubrania dla osób zaangażowanych w walkę z pandemią

- LPP od kilku lat wspiera nasz szpital - podkreśla Małgorzata Paszkowicz, prezeska Szpitala Dziecięcego Polanki. - Dzięki zaangażowaniu firmy powstały nowe gabinety lekarskie dla pacjentów chorych na mukowiscydozę oraz wyremontowane zostały świetlice dla dzieci. Gdy w marcu nasz kraj stanął przed ogromnym wyzwaniem, jakim stała się pandemia nowego wirusa - LPP od razu pospieszyło z pomocą, przekazując naszej placówce środki ochrony osobistej w postaci maseczek i fartuchów dla medyków. Również jesienią, gdy nadeszła druga fala zachorowań, firma ofiarowała nam ubrania dla osób zaangażowanych w walkę z pandemią. Pomoc LPP jest bezcenna, bardzo dziękujemy za wsparcie w codziennej walce o zdrowie naszych dzieci, nie tylko chorujących na SARS-CoV-2, ale również zmagających się z innymi groźnymi chorobami. Bardzo nam miło, że możemy zaliczyć LPP do grona wypróbowanych przyjaciół szpitala. Jest to firma, która nigdy nie odmówiła nam pomocy, za co w imieniu naszych małych pacjentów serdecznie dziękuję.

LPP we współpracy z Fundacją Aid Ratunek i Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej przygotowało tysiąc pakietów energetycznych dla pomorskich ratowników medycznych. Zestawy mają pomóc im przetrwać długie godziny pracy w karetkach.

W ramach oddolnej inicjatywy pracownicy krakowskiego biura LPP zorganizowali przekazanie owoców pacjentom szpitala psychiatrycznego w Krakowie, który z powodu pandemii został zamknięty dla bliskich odwiedzających chorych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.