Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Udział w kulturze stał się ważnym i nierozłącznym elementem naszego stylu życia. To kultura buduje tożsamość mieszkańców Lublina. Niezależnie, czy ktoś do naszego miasta przyjechał jako student, czy mieszka tu od pokoleń, czy jest tu na stałe czy na kilka miesięcy. Dynamiczny rozwój Lublina w ostatnich latach to w dużej mierze zasługa środowiska kultury, które znakomicie promuje nasze miasto. Projekty realizowane przez nasze miejskie instytucje kultury od lat zachwycają mieszkańców i przyciągają rzesze turystów. Mieszkańcy nie tylko uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, ale także sami je współtworzą.

Kultura kształtuje charakter Lublina

Mam wielki szacunek i jestem pod ogromnym wrażeniem działań Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i Teatru Starego, którym serdecznie gratuluję zwycięstwa w plebiscycie. Obie te instytucje wypracowały własne sposoby na kształtowanie lubelskiej kultury. Teatr NN poprzez opowieści i pamięć o historii naszego miasta, a Teatr Stary inspirując do poszukiwań i oferując przestrzeń do wymiany idei poprzez teatr, literaturę, film i muzykę. Lubelskie instytucje kultury są dla mieszkańców Lublina czymś więcej niż tylko miejscami rozrywki i to wyraźnie pokazują wyniki plebiscytu.

Kultura kształtuje charakter Lublina, wyraża naszą wspólną tożsamość. Zarówno wielkie festiwale, jak i niewielkie projekty w dzielnicach czy kilkuosobowe warsztaty są miejscami spotkań, kreatywnej współpracy i otwartości na świat. Nawet teraz, w czasach epidemii, animatorzy kultury w Lublinie pełnią swoją funkcję, integrując mieszkańców. To dzięki lubelskiej kulturze mamy wizerunek miasta otwartego, gościnnego i ciekawego. Wielkie festiwale, takie jak Carnaval Sztukmistrzów, Konfrontacje Teatralne, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia, to powody, dla których do Lublina przyjeżdżają ludzie nie tylko z Polski, ale z całej Europy i ze świata.

Wspólnota mieszkańców

Niezależne raporty potwierdzają wysoką jakość życia w Lublinie. Myślę, że ważnym aspektem tej jakości jest właśnie kultura. Kultura dla wszystkich i blisko mieszkańca, to największy sukces naszych wspólnych działań. To m.in. dzięki kulturze Lublin jest dziś rzeczywistą wspólnotą mieszkańców zbudowaną z poczucia dumy, miłości i odpowiedzialności za miasto.

*Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.