Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gala Supermiasta wieńczy plebiscyt, który zorganizowaliśmy we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej”. To nasz sposób na podsumowanie i uczczenie 30-lecia samorządów.

Te trzy dekady to spektakularne metamorfozy, imponujące inwestycje, przemiany społeczne; nasze miasta są teraz zupełnie inne niż na początku lat 90. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, co nam się najlepiej udało? Zapytaliśmy o to mieszkańców 31 polskich miast.

Z czego jesteśmy dumni?

W plebiscycie, który miał formę internetowego głosowania, wzięło udział ponad 39 tysięcy osób. Wyniki pokazały, jak bardzo nasze miasta się różnią – i jak bardzo są wyjątkowe. Nasza duma to np. pięknie odremontowana Akademia Rycerska w Legnicy czy też zrewitalizowane tereny zielone w Świdnicy, ale również doprowadzenie w Wałbrzychu do budowy obwodnicy, a w Lubinie wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, zaś we Wrocławiu solidarna obrona przed powodzią.

Czas na finał i nagrody „Wyborczej”

Uroczyste podsumowanie plebiscytu – we wtorek, 16 czerwca. Ze względu na okoliczności gala odbędzie się online. Ale to nie ma wpływu na jej atrakcyjność.

W programie: >> wystąpienie Adama Michnika, >> debaty z prezydentami polskich miast (w panelu o tym, jak zmieniały się samorządy przez 30 lat, wystąpi m.in. prezydent Lubina Robert Raczyński, zaś w części o tym, jak walczyły z koronawirusem, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, z kolei w panelu o relacjach z rządem kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski), >> występy muzyczne (zagrają dla nas Wojciech Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne, Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy).

A na koniec wręczenie nagród specjalnych „Gazety Wyborczej” w kategoriach: Miasto Przemiany, Miasto Solidarne, Miasto Niepokorne.

Całość poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Gala będzie transmitowana na wyborcza.pl. Zaczynamy o godz. 18.

Panele prezydenckie

>> Jak hartowały się samorządy: co się udało, co nie, jak miasta się zmieniały, z czym się musiały zmagać.

Rybnik – Piotr Kuczera;

Lublin – Krzysztof Żuk;

Lubin – Robert Raczyński

Bydgoszcz – Rafał Bruski

>> Samorząd w czasie nadzwyczajnym. Największe wyzwania w czasie epidemii, co nas czeka po jej zakończeniu (gospodarka, szkoły etc.), 

Kielce – Bogdan Wenta;

Gdańsk – Aleksandra Dulkiewicz;

Wrocław – Jacek Sutryk;

Opole - Arkadiusz Wiśniewski

Białystok - Tadeusz Truskolaski

>> Polityka - rząd/samorząd - w kontekście bieżących wydarzeń perspektywy na przyszłośc, co nas czeka, dokąd zmierzamy. 

Warszawa – Rafał Trzaskowski;

Sopot – Jacek Karnowski;

Kraków - Jacek Majchrowski;

Marszałek Mazowieckiego – Adam Struzik

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.