Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2020 r. – w 30. rocznicę pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin – ruszyliśmy w „Wyborczej” z plebiscytem Supermiasta. Gdy planowaliśmy harmonogram naszego plebiscytu, nikt nie mógł przewidzieć, że od marca dominującym tematem w Europie stanie się pandemia koronawirusa.

Sprawdziła się nasza redaktorska intuicja, która podpowiadała, że nawet gdy w aktualnościach będzie dominował temat koronawirusa, nasi czytelnicy będą potrzebowali także bardziej optymistycznych tematów. A do takich należą teksty o Supermiastach. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, z których kolegia redakcji lokalnych wybrały te najlepsze. Teraz czas na to, by w każdym z miast – w drodze plebiscytu – wybrać ostatecznych zwycięzców. W przeciwieństwie do szykowanych wyborów prezydenckich nasze głosowanie jest możliwe do realizacji i w pełni bezpieczne. Nie trzeba wychodzić z domu – wystarczy wejść na www.wyborcza.pl/supermiasta i znaleźć link prowadzący do głosowania w naszym mieście.

Głosowanie rozpoczęło się w piątek 27 marca. W związku z epidemią koronawirusa plebiscyt wydłużymy o dwa tygodnie – na głosy będziemy czekać do końca kwietnia. Zwycięzców plebiscytu ogłosimy na naszych łamach 8 maja.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Jak głosowali naczelni redakcji lokalnych "Gazety Wyborczej"

Grzegorz Dąbrowski, Białystok: Kibicuję przebudowie Rynku Kościuszki, który stał się wizytówką Białegostoku i początkiem przywracania tożsamości miasta.

Co się udało w Białymstoku? Głosujcie

Jacek Glugla, Bydgoszcz: Dla mnie ważne jest konsekwentne odnawianie Śródmieścia i wykorzystywanie potencjału rzeki Brdy. No i aktywizacja społeczna bydgoszczan.

Bydgoszcz 1990-2020. Co udało nam się najbardziej? Zagłosuj

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy z lotu ptakaWyspa Młyńska w Bydgoszczy z lotu ptaka MACIEJ KULESZA

Tomasz Haładyj, Częstochowa: Kibicuję budowie linii tramwajowej na Wrzosowiak i Stary Raków. Ta inwestycja zmieniła wizerunek południowych dzielnic, wcześniej postrzeganych jako „gorsze”.

Od straganów do uniwersytetu. Co nam się najlepiej udało w Częstochowie w ciągu 30 lat? Głosowanie

Dariusz Kortko, Katowice: Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zmieniły Katowice i cały region. Energia mieszkańców została wyzwolona, co zaowocowało nowymi pomysłami i inicjatywami.

Z czego jesteście dumni w Katowicach? Zaczynamy głosowanie

Alina Janusz, Kielce: Stawiam na Targi Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z najważniejszych imprez w tej branży w Europie, przyjeżdża na nią kilkuset wystawców z całego świata.

Mamy się w Kielcach czym pochwalić. Rozpoczynamy głosowanie

Kielce, deptakKielce, deptak JAROSŁAW KUBALSKI

Michał Olszewski, Kraków: Głosuję na podjęcie przez miasto walki ze smogiem. Grupka aktywistów siedem lat temu zaczęła domagać się zakazu palenia węglem w piecach i to rozpoczęło ogólnopolską dyskusję o jakości powietrza, którym oddychamy.

Z czego jesteśmy dumni? Zagłosuj w plebiscycie Supermiasta i wybierz najważniejsze wydarzenia 30-lecia w Krakowie

Paweł Krysiak, Lublin: Sukcesem Lublina jest kultura. Przykładami oferty kulturalnej najwyższej jakości są dwie instytucje: Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Teatr Stary.

Zaczynamy głosowanie! Wybieramy sukces 30-lecia. Z czego Lublin jest najbardziej dumny?

Joanna Żarnoch-Chudzińska, Łódź: Dla mnie symbolem nowej Łodzi jest pierwszy woonerf, czyli wyłączona z ruchu ul. 6 Sierpnia. Dziś mamy wiele woonerfów, a inne miasta biorą z nas przykład.

Co jest największym sukcesem Łodzi ostatniego 30-lecia?

Maciej Nowakowski, Olsztyn: Przyjezdni zachwyceni są pięknie urządzonymi terenami nad jeziorami. A mieszkańcy nie wyobrażają sobie Olsztyna bez tramwajów. Te inwestycje to moi faworyci – tak mówi serce. A rozum – że kluczowa dla miasta była decyzja, by Olsztyn pozostał stolicą województwa. Ale czy na nią zagłosuję? Jeszcze nie wiem. Czas mam do 30 kwietnia. 

Dziewięć olsztyńskich powodów do dumy. Który największy?

Centrum Ukiel w OlsztynieCentrum Ukiel w Olsztynie Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Gazeta

Anita Dmitruczuk, Opole: Chciałabym, żeby wygrała Miejska Biblioteka Publiczna. Trudno znaleźć mi przykład mądrzejszej miejskiej inwestycji niż ta, która nie tylko szczyci się pięknymi murami, ale też skupia tysiące mieszkańców i rozwija ich i czyni lepszymi, mądrzejszymi ludźmi.

Dwanaście powodów Opola do dumy. Wybieramy ten najważniejszy. Głosowanie rozpoczęte

W naszym plebiscycie można było głosować na 12 propozycji. W naszym plebiscycie można było głosować na 12 propozycji.  Fot. AG

Arkadiusz Adamkowski, Płock: Drugi most przez Wisłę dostał imię wybrane w plebiscycie „Wyborczej”. Nawet pomijając to, że uwolnił miasto od korków i zmienił jego układ komunikacyjny, czy mógłbym nie zagłosować na most Solidarności?

Co nam się najbardziej w Płocku udało? Głosujcie!

Paula Skalnicka-Kirpsza, Poznań: Najbardziej doceniam przemiany związane z podejściem do świata i ludzi. Ich kwintesencją jest hasło „Wolne Miasto Poznań” zawierające w sobie otwartość, tolerancję, gościnność.

Co nam się najbardziej udało w Poznaniu? Głosowanie w plebiscycie Supermiasta

Plebiscyt SupermiastaPlebiscyt Supermiasta .

Katarzyna Ludwińska, Radom: Wybieram poprawę infrastruktury rowerowej. Korzystam z niej niemal przez cały rok i wyobrażam sobie, jak niebezpiecznym miastem dla rowerzystów byłby bez niej Radom.

Jaki jest największy sukces Radomia w ostatnich 30 latach?

Plebiscyt SupermiastaMARCIN KUCEWICZ

Magdalena Mach, Rzeszów: Rzeszów przyciąga nowych mieszkańców, bo dzięki umiejętnie zdobywanym i inwestowanym dotacjom unijnym jest miastem wielu możliwości, ładnym i wygodnym do życia. Od 18 lat twarzą sukcesu Rzeszowa jest prezydent Tadeusz Ferenc. Na niego głosuję.

Wybierz sukces 30-lecia Rzeszowa. Dlaczego jest supermiastem?

Plebiscyt SupermiastaFot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Jerzy Połowniak, Szczecin: Moimi faworytami są: budowa słynnego budynku filharmonii i Centrum Dialogu Przełomy oraz nadodrzańskie bulwary. Podświetlone dźwigozaury [stare portowe dźwigi] są znakiem rozpoznawczym miasta.

Co najlepiej udało się nam w Szczecinie? Zagłosuj na największy z dziewięciu sukcesów 30-lecia

Widok z Zamku Książąt Pomorskich w stronę Podzamcza i Międzyodrza Widok z Zamku Książąt Pomorskich w stronę Podzamcza i Międzyodrza  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Sławomir Łopatyński, Toruń: Zagłosowałem na most gen. Elżbiety Zawackiej przez Wisłę – dał Toruniowi komunikacyjny oddech i chroni miasto przed drogowym paraliżem. Przyspieszył rozwój południowych dzielnic – jak grzyby po deszczu wyrastają tu osiedla.

Dziewięć rzeczy, z których Toruń jest dumny. Wybieramy sukces 30-lecia. Zaczynamy głosowanie

Grzegorz Kubicki, Trójmiasto: W Gdańsku kluczowym wydarzeniem było Euro 2012. To przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w mieście ruszyła masa inwestycji, Gdańsk umiejętnie skorzystał z możliwości zdobycia dodatkowych środków. Największym osiągnięciem Sopotu jest odzyskanie statusu uzdrowiska. Dzięki konsekwentnej polityce nie ma tam smogu. Kłopot mam w Gdyni. Bo czy ważniejsze są inwestycje (Trasa Kwiatkowskiego lub unikatowy kompleks sportowo-rozrywkowy), czy znane wydarzenia (Open’er czy festiwal filmowy)?

Co nam się udało w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Głosujemy

Małgorzata Bujara, Warszawa: Kliknęłam w „przywrócenie miastu Wisły”, czyli słynne w całej Polsce bulwary. Miejsca spotkań, knajpki, place zabaw. To tam spotyka się całe miasto.

Wybieramy największy sukces 30-lecia w Warszawie

Widok z Zamku Książąt Pomorskich w stronę Podzamcza i Międzyodrza

Leszek Frelich, Wrocław: 30 lat temu mieszkańcy deklarowali w większości chęć wyprowadzki. Dziś wg badań nie ma miasta w Polsce, w którym duma z bycia jego mieszkańcem byłaby większa. To największy sukces Wrocławia.

Sukces 30-lecia we Wrocławiu. Głosowanie trwa

Artur Łukasiewicz, Zielona Góra: Uniwersytet Zielonogórski jest największym atutem Zielonej Góry – miał wpływ na szybki rozwój miasta i dał mu młode oblicze.

Zaczynamy głosowanie! Największy sukces Zielonej Góry to...

Ireneusz Klimczak (dziennikarz), Gorzów: Zachodnia Obwodnica i trasa S3 uratowały miasto od katastrofy komunikacyjnej.

Zaczynamy głosowanie! Największy sukces Gorzowa to...

Widok z Zamku Książąt Pomorskich w stronę Podzamcza i Międzyodrza Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.